Hazır Cevaplar

Yıllar önce Bingöl'de bir kış günü hoca efendinin başında ki külahı alıp yere atan komiserin '' El alem aya gidiyor, siz hala külahla dolaşıyorsunuz. Bu yüzden geri kalıyoruz! '' çıkışmasına hocaefendi şu cevabı vermiş:

HAYIR BEYİM! BU TERÖRÜN, AHLAKSIZLIĞIN, ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN VE GERİ KALMIŞLIĞIN ASIL SEBEBİ, EL ALEM AYIN VE DİĞER GEZEGENLERİN ÇEVRESİNDE DOLAŞIRKEN SİZİN GİBİ YÖNETİCİLERİMİZİN HALA KÜLAHIMIZIN ETRAFINDA DOLAŞIP DURMANIZDIR! '' (Aklıma başörtü mevzusu geldi)

N-F-K .COM
 
Güzel sesli hafız Kur'an okuyordu. Kulağına gelen bu güzel sesten etkilenen Hz. Mevlana da gözyaşıyla dinliyordu. Bu sırada elini ağzına kapayarak esneyen bir adam Mevlana'nın bu gözyaşlarına mana veremeyerek sordu: '' Efendi Hazretleri! Niçin ağlıyorsunuz, ağlayacak birşey mi var ortada? '' Mevalana eseneyen adam anlayacağı dilden cevap verdi: '' Güzel sesli hafızlardan gelen Kur'an sesi bana cennet kapısının açılış sesi gibi geliyor da onun için! '' Esnemeye devam eden adam da başını sallayarak '' Bana da cennet kapılarının açılış sesi gibi geliyor! '' dedi. Mevlana küçük bir düzeltme yaptı: '' Aramızda ince bir fark var. Senin duyduğun ses cennet kapısının açılış sesi değil, kapanış sesi olmalıdır. Çünkü açılış sesi gözyaşı döktürür, kapanış sesiyse uyku getirir. ''

Sümbül Sinan Hazretleri birgün talebelerine '' Allah dünyayı yeniden yaratmış olsaydı, nasıl olmasını arzu ederdiniz? '' diye sordu . Talebelerin cevapları değişik değişikti.

Sıra en gözde öğrencisi Musa Efendi'ye gelince şu cevabı verdi: '' Ben aynen bugünkü gibi olmasını, herşeyin bulunduğu merkezde şimdiki halinde kalmasını isterim. Çünkü Allah en güzel ve en iyisini yaratmıştır. Kainatta herşey yerli yerindedir. Fazlalık ve eksiklik yoktur. ''

Biri Namık Kemal'e Kur'an'la alay eder vaziyette '' Kur'an'da herşey var diyorsunuz. Benim başımda saç olmaması da var mı? '' diye sorar. Namık Kemal de A'raf suresinin 58. Ayetinin mealini okur:

'' Toprağı verimli yerinden Rabbi'nin emriyle güzel güzel bitkiler çıkar ve yetişir, fena ve verimsiz yerin bitkisiyse çıkmaz ve çıkan da birşeye yaramaz. İşte ayetleri, şükredecek bir kavim için böyle açıklarız. ''

Hz. Ömer birinin hızlıca namaz kılıp sonunda da '' Allahım! Beni hurilerle evlendir! '' diye dua ettiğini görünce tebessüm ederek dedi ki:

'' Bedeli az verdin ama yatırımı iyi yaptın! ''

Aşık Mahsuni'ye bir TV programında sorarlar. '' Efendim! Sizin yazdığınız türküleri birçok kişi kasetinde okuyor, bundan para kazanıyor ama size telif hakkı ödemiyor, bu konuda ne diyorsunuz?'' Cevap ibretli ve düşündürücüdür:

'' Arılar bal yapar, ayılarda nasiplenir. ''

Eşiyle kavga ettiğini söyleyen yeni evli genç kadın telefonda annesinden yardım istedi:
'' Anneciğim! Bu kez ona iyi bir ders vermek istiyorum'' dedi, '' Bir süre eve dönüp senin yanında kalabilirmiyim? '' Annesi küçük sessizlikten sonra kızına daha etkili bir çözüm yolu söyledi: '' Eşine gerçekten iyi bir ders vermeyi istiyorsan, ben gelip sizde kalayım bir süre! ''
(Kaynak Genç Beyin Dergisi)
 
Üst