Aşk Ve Narsizm

Sevgiliniz “ Narsist” biri ise ne yaparsınız?... Bu çok vahim bir durum olmalı... Yani sevdiğiniz kişi “ben” i ,ön plana çıkaran ve kendisine aşık biriyse yandınız demektir...
Artık sizin için “ızdırap tiryakiliği” başlamış demektir...Bir müddet sonra aşkınız "kin " haline bile gelebilir... “ Tanrım yaptığım hangi kötülüğün cezasını çekiyorum “ diye düşünmeye başlarsınız... Ama , her ne olursa olsun , bedeniniz de , ruhunuz da huzursuz olmasına rağmen , ona olan özleminiz un ufak eder sizi... Artık ölüm de hayat da aynı çekicilikte görünmeye başlar...
Dün gece , bir arkadaşımın beni çağıran sesini duyar gibi oldum ...Yukarıdaki satırlar onu anımsattı bana... Zamanın birinde beni “Narsist” olmakla suçlamış , hatta bu konuda psikiyatri uzmanlarının görüşüne dayanarak bu karara vardığını söylemişti...
Gerçekten de bu “ Narsist” lerle baş çıkmak zordur. Bir kere dediğim dedik insanlardır bu bir. Her şeyi ben bilirim havasındadırlar, boyun eğen değil boyun eğdiren olmak isterler bu iki...O zamanlar,çocucukluğuma inecek bir uzman bulabilseydim erken tedaviye geçmeyi bile düşünmüştüm!!!...
Aslına bakarsanız; Bizler yanlışı,sevdiğimiz insanı bir takım sınırlar koyarak tanımlamaya çalışarak yapıyoruz...Bütün ilişkilerimizde bu böyle...Önce beynimizde tapılacak bir " aşk" yaratıp ,ona öyle şeyler dikte etmeye öyle kurallar dayatmaya çalışıyoruz ki "aşk" bir kabus bir canavar olup çıkıveriyor karşımıza...
Kariyer ve diploma sahibi, modern görünüşlü insanlar bile bu konuda neler yapabileceklerini bilemiyorlar...Kimi üzerlerinde bir baskı olmasına kimi "aşk"larının bitmek üzere olmasına hayıflanıp , şikayet ediyorlar...Halbuki , yöneldiğimiz şeyin bizde bir sevinç , bir coşku yaratıp yaratmadığına bakıp , hiç bir realiteye hiç bir bilgiye aldırmadan "aşk" denilen şeyin tadına varabilmek , bu muhteşem duygunun gerçek bir özgürlük ortamında gelişip büyüyebileceğini ve ancak o zaman" inandırıcı " olabileceğini kestirebilmek ne hoştur!... ...Tehditler,dayatmalar,kurallar,vaadler...Bunlar aşkı öldüren keskin kılıçlardır diye düşünüyorum.

GERÇEK BİR NARSİSTTEN ALINTIDIR.


NARSİZM

Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendisine duyduğu cinsi arzu, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. Farklı tanımları ve kullanımları mevcuttur.
Sigmund Freud Narsizmi ‘Dış dünyadan soyutlanan libidonun (cinsel enerji) egoya (ben) yönlendirilmesi’ şeklinde açıklamıştır. Yani libidonun büyük bir depoda toplanır gibi egoda toplanması ve daha sonra nesnelere yönlendirilmesi; fakat kolaylıkla tekrar soyutlanarak egoya yönlenmesi durumudur.
Bebek dış dünya ile ilişki kuramadığı erken bebeklik döneminde gerçek bir narsizm durumu içindedir. Libido dış dünyaya yönlendirilmemiştir. Bebeğin nesneleri 'ben olmayan nesneler' olarak algılaması aylar alır. 'ben' ve 'ben olmayan' arasında bir ayrım yapamaz. Dış dünyaya ilgi duymuyordur ve dış dünyada bile değildir. Bebek için tek gerçek kendisidir. Acıkması, susaması, üşümesi bebek için tek gerçekliktir. Bu durumu 'birincil narsisim' olarak tanımlanır.
Bebek büyüdükçe dış dünya ile ilişkileri artar ve dış dünya kurallarını öğrenir. giderek libidosunu nesnelere yönlendirir; nesne sevgisi ve giderek nesnel düşünce ağırlık kazanır. İnsan her ne kadar libidosuna nesne bulabilse de mutlaka görece olarak bir ölçüde narsist kalır. Bu durumu 'ikincil narsizm' olarak tanımlanmıştır.
Narsizm insan için yaşamını sürdürebilmesi açısından bir ölçüde gereklidir. Bazı durumlarda; kişinin narsizmi toplum için hatta kendi akıl sağlığı için makul oranlarda değilse; kişi akıl hastalıklarıyla karşılaşabilir. Önemli psikiyatrik rahatsızlıklar olan nevroz, paranoya hatta psikozda narsizm etkileri görülmektedir. Birincil narsizmde bebek dış dünyanın ayrımına varmamışken; ikincil narsizmde dış dünya gerçekliğini yitirmiştir.
Narsizmin çok özel bir türü de; Roma sezarları, Mısır firavunları, diktatörler gibi çok güçlü kişilerde bulunan türüdür. Bu insanlar adeta nefes alıp yürüyen yeryüzü tanrıları gibidirler kendi gözlerinde. Yaşam ya da ölüm gibi önemli doğa olaylarına bile bir tek cümleyle karar verebilmekteydiler. En büyük korkuları güçlerini kaybetmeleri, ölüm, etraflarındaki herkesin kendilerine düşman olmasıydı. Güçlerinin ve şehvetlerinin bir sınırı yokmuş gibi davranmaya çalışırlar, sayısız insan öldürüp, sayısız şatolar kurarlardı. Varlıklarının kendilerinin de çözemediği sorununu insan değilmiş gibi çözmeye çalışsalar da aslında durumları düpedüz deliliktir. Dış dünya 'ben' olmadığı için, narsist kişi dış dünyayı anlayamaz/algılayamaz ve bu durum kişide korku yaratır. Diktatör gitgide daha yıkıcı, daha yalnız ve korkak olur.
Narsisistik kişilik bozukluğu olan kişiler, başkalarının düşünce ya da isteklerine gereken ilgiyi gösteremeyen kişilerdir. Plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında, gereken ilgiyi göremediklerinde aynı Narkissos gibi erirler, çökerler. Başkalarının hakkına saygı göstermeden ve gerçeklerle bağdaşmasa bile daima kendilerini haklı göstererek ve o hedefi, gerekli emeği vermeden bile haketmiş sayarak en onde, en gözde ve tek olmak isterler. Kendilerini başkalarının yerine koyamaz ve başkalarini anlayamazlar. Sanki her şey sadece kendileri için vardır ve ne olursa olsun her şeyin kendi amaçlarına hizmet etmesi gerekir. Başkalarının fikir ve hareketleri kendi amaçlarına hizmet ediyorsa vardır, aksi halde bu fikir ve hareketler tahammül edilemez düşüncelerdir. Gerçekle bagdaşmayan, başkalarinin zararına olup sadece kendi çıkarlarına uygun, kendi plan ve hedeflerine hitap eden maddi ve manevi kazanç sağlayabilecek plan ve hedeflerine ulaşamadiklarinda öfkelerine hakim olamaz, saldırganlaşır, çöker hatta ağır psikotik tablolara girerler .

alıntı
 

Kadim

"aşk" denilen şeyin tadına varabilmek , bu muhteşem duygunun gerçek bir özgürlük ortamında gelişip büyüyebileceğini ve ancak o zaman" inandırıcı " olabileceğini kestirebilmek ne hoştur!... ...Tehditler,dayatmalar,kurallar,vaadler...Bunlar aşkı öldüren keskin kılıçlardır diye düşünüyorum.

Narsist birine aşık olmak yada narsizm ;

Burda kurmuş olduğu cümeler
Kişi de kendi hatalarını kabullenmeme olgusuda hat safhadaysa bence asıl o zaman tam manasıyla çekilmez olur..

Düşünsenize yanınızda bir kişi var ama o kişi tam anlamıyla yanınızda mı?
Ak la karayı seçebilme meselesi

Ayva'yı yememek için dikkat etmek lazım..
 
Üst