Güzelliğe dair duyduğumuz efsaneler

Güzelliğe dair duyduğumuz efsanelere her gün bir yenisi ekleniyor.

Yatarken makyajı temizlemek!

Geceleri yatmadan önce makyajını temizlemeye üşenenler; pek çok sivilceye, genişlemiş gözeneklere ve kırılan kirpiklere sahip olmayı göze alıyor demektir. Bu konuda yapılan bir diğer hata da, saçları bozmamak için makyajı saç diplerine kadar temizlememek! Bu durumda makyaj kalıntıları zamanla saç diplerinde birikerek burdaki gözenelerin tıkanmasına neden olur!

Yüzüstü yatmak kırışıklık nedeni!

En yumuşak çarşaf ve yastıklar bile göz çevresinde ve yanaklarda kırışıklığa neden olur. Uyurken sıt üstü yatmaya özen gösterin. Bu konuda zorlanıyorsanız fazla zorlamayın. Çünkü uykusuz kalmanızz cildinize daha çok zarar verecektir!

Boyun bölgesinde vücüt losyonu kullanmak!

Boyun bölgesi narin ve korumaya ihtiyaç duyulan bir bölgedir. Bu bölge ilk başta yüzümüe ait bir bölge gibi görünmese de aslında tam tersidir. Yüzünüz için kullandığınız kremleri boynunuz için de kullanmayı ihmal etmeyin.

Şekerin bağ dokusuna olumsuz etkisi!

Şekerli gıdalar sadece fazla kilolara değil cildin zarar görmesine de neden olur. Fazla şeker aldığımızda cildimiz elastikiyetini kaybeder. Vücuda günde 6 - 10 çay kaşığı şeker alımı idealdir. 60 gramlık çikolata yaklaşık 7, asitli içecekler (0.33 litre) 10 çay kaşığı şeker içerir.

UV-B ışınları gözlere ve cilde zararı!

Özellikle dağ ve deniz kenarında UV ışınları o kadar yoğundur ki, gözleriniz kırışmaktan da öte zarar görür. Bu ışınlar daha bulanık görmeye neden olur. Bu nedenle her mevsim güneş gözlüğü kullanmak şarttır. Güneş gözlükleri için ‘Ne kadar koyu, o kadar iyi mantığı' her güneş gözlüğü için geçerli değildir. Aynı şekilde açık renkli camlar da bizi bu zararlı ışınlardan her zaman koruyabilir.

Bacak bacak üstüne atmak!

Biz kadınların en sevdiği oturma biçimi değil midir bacak bacak üstüne atmak? Ama maalesef bacak bacak üstüne atarsak varislere ve çatlaklara davetiye çıkarmış oluyoruz. Çünkü bu şekilde oturduğumuzda kan damarlarda rahatça akamaz ve kendine yeni yollar arar. Aynı zamanda rahat olduğunu düşündüğümüz bu oturma şekli, omuriliği zorlar. Bu da zamanla sırt ağrılarına yol açar!

Çok fazla uyuyanlar çok çabuk şişmanlar' düşüncesi!

Bu yanlış bir düşüncedir. Çok uyuyanlar sanılanın aksine zayıftır. Az uyuyanlar, uykuculara göre daha çok kilo alma riski taşırlar! Bunun iki nedeni vardır. İlki; açlığı bastıran leptin diğeri de açlık hissi veren ghrelin hormonları. Az uykuyla geçirilen gecelerde kandaki leptin miktarı azaldığı ve ghrelin miktarı arttığı için vücut daha çok kalori ihtiyacı hisseder.

Selülit kremlerini tüm vücutta kullanmak!

Selülit kremlerinde; yağı ve suyu vücuttan atmaya yarayan maddeler bulunur. Bu maddelerin kesinlikle boyun ve göğüs bölgesinde işi yoktur! Çünkü dekolteyi gergin ve yumuşak tutan şey, zaten yağ ve nemdir. Bunlar da selülit kremlerinin içinde bulunmaz.

Sivilceleri azaltan çinko!

Kendimize ekstra özen gösterdiğimiz günlerde sanki antlaşma yapmışlar gibi sevimsiz sivilceler anında yüzümüzde belirir. Onların acilen yok edilmesi konusunda herhangi bir sihirli madde yok. Ama çinko içeren bir kapatıcı oldukça işe yarar! Çünkü çinko antibakteriyeldir. Tedavi sürecine destek olur. Ayrıca kızarıklıkları kapatır. UV ışınlaından dolayı reaksiyona karşı korur.
Kadinportal
 
Üst