ne tarafa yatmak lazım?

ne tarafa yatmak lazım?

Bir tarafa yatarak uyuma durumunda, yatılan yöne bağlı olarak burun deliklerimizin birisinin tıkanırken, diğerinin açıldığı ve solunumun açık olan burun deliğinden yapıldığı araştırmalarla belirlenmiştir.

Ayrıca nefes alınan burun deliği ile beynin yarımküreleri ve sempatik-parasempatik sinir sistemleri arasında da bir münasebet olduğu, çalışmalarla gösterilmiştir.

Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanmakta, sol burun deliği açılmaktadır. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin yarımküresinin aktivitesi artar.

Sağ beyin yarımküresinin uyarılması, parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerini artırmasına, kalp hızımızın yavaşlamasına, tansiyonumuzun düşmesine ve mide-bağırsak faaliyetlerimizin yavaşlamasına neden olur... Dolayısıyla kalbimiz daha az yorulur, uykuya dalmamız daha kolaylaşır, bu da istirahatımızın daha iyi olmasına imkân sağlar.

Diğer yandan sol tarafa yatılırsa ne olur?

Sol burun deliğinin tıkanması ile birlikte sağ burun deliğinden nefes alınması, sempatik sinir sisteminin faaliyetlerinde artışa yol açar; bu durumda kişi heyecanlanmış gibi olur ve kalp atışlarındaki hızlanma ile kalp daha da yorulur. Bu yüzden uykuya dalma zorlaşır, çünkü kalp atım hızının, tansiyonun, heyecan ve dikkatin artması uykuya engel olabilir. Sol tarafımız üzerine uyumada ise vücudumuz daha çok yıpranacaktır.

Sırtüstü veya yüzüstü yatınca durum ne olacaktır?

Yüzüstü yatmak zaten uzun süre mümkün olmadığı gibi, kalp, akciğerler ve mide bu durumda baskı altında olduğu için, ciğerlerimiz ve midemiz sıkışıp rahatsızlık verebilir. Sırtüstü yatıldığında ise bu rahatsızlıklar olmayabilir. Ancak uykuya dalmada gecikme olabilir. Bu durum da vücudun tam dinlendirici bir uykuya geçmesine ve dinlenmesine engel olabilir, çünkü bu durumda gündüz olduğu gibi iki burun açık olacak ve parasempatik sistem uyarılamayacaktır. Ayrıca sırtüstü yatılması durumunda mide ve bağırsakların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi biraz daha zorlaşacaktır.

En faydalı ve belki de en az zarar görebileceğimiz yatış pozisyonun:

"Sağ yana yatarak ve ayakları vücuda doğru çekerek uyuma" şeklinde olduğu, yapılan araştırmalarla ancak bugün doğrulanabilmektedir. Bu yatış seklinde hem mide ve bağırsaklar korunmakta, hem de sindirimin daha kolayca tamamlanması mümkün kılınmaktadır.
alıntı

Kardeş acaba buyazı ilmi bir araştırmamı
Ben efendimizden bu konu ile alakalı bir kaç hadisi şerifi okumuştum.

Yatarken yüzü koyun yatılmamalıdır. Peygamber Efendimiz sav bu yatış şeklini yasaklamıştır. Peygamber Efendimiz, mescidde bu şekilde yatan birisini uyandırmış ve "Bu şekilde yatmak Allah'ın sevmediği bir yatış şeklidir" buyurmuştur. Ebu Davud, Edeb 95

Bera bin Azib'den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah sav şöyle buyuruyor: "Yatacağın zaman önce namaz abdesti gibi abdest al, sonra sağ tarafına uzanıp yat. Daha sonra da şöyle dua et: 'Allah'ım Sana teslim oldum. İşimi de Sana havale ettim. Seni sevdiğim ve Senden korktuğum için Sana dayandım. Ancak Sana sığınırım. Kurtuluşum da Sendendir. İndirdiğin Kitaba ve gönderdiğin Peygambere iman ettim.' "Eğer bu şekilde hareket edip o gece ölürsen, Müslüman olarak ölmüş olursun. Öyle ise son sözlerin bunlar olsun." Müslim, Zikir: 56

Andolsun, sizin için, Allah’ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için Allah’ın Resûlü’nde güzel bir örnek vardır.Ahzap Suresi, 21

Allah razı olsun kardeş Emegine saglık.

ben hep yuzustu yatıorum kırk yıl dusunsem yuzustu yatmanında gunah olacagı aklımın ucundan gecmezdı. gunah olmayanlar lıstesını bı yayınlasanızda bı okusak işimiz daha kolay olur

ne tarafa yatmak lazım?
Bir tarafa yatarak uyuma durumunda, yatılan yöne bağlı olarak burun deliklerimizin birisinin tıkanırken, diğerinin açıldığı ve solunumun açık olan burun deliğinden yapıldığı araştırmalarla belirlenmiştir.

Ayrıca nefes alınan burun deliği ile beynin yarımküreleri ve sempatik-parasempatik sinir sistemleri arasında da bir münasebet olduğu, çalışmalarla gösterilmiştir.

Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanmakta, sol burun deliği açılmaktadır. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin yarımküresinin aktivitesi artar.

Sağ beyin yarımküresinin uyarılması, parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerini artırmasına, kalp hızımızın yavaşlamasına, tansiyonumuzun düşmesine ve mide-bağırsak faaliyetlerimizin yavaşlamasına neden olur... Dolayısıyla kalbimiz daha az yorulur, uykuya dalmamız daha kolaylaşır, bu da istirahatımızın daha iyi olmasına imkân sağlar.

Diğer yandan sol tarafa yatılırsa ne olur?

Sol burun deliğinin tıkanması ile birlikte sağ burun deliğinden nefes alınması, sempatik sinir sisteminin faaliyetlerinde artışa yol açar; bu durumda kişi heyecanlanmış gibi olur ve kalp atışlarındaki hızlanma ile kalp daha da yorulur. Bu yüzden uykuya dalma zorlaşır, çünkü kalp atım hızının, tansiyonun, heyecan ve dikkatin artması uykuya engel olabilir. Sol tarafımız üzerine uyumada ise vücudumuz daha çok yıpranacaktır.

Sırtüstü veya yüzüstü yatınca durum ne olacaktır?

Yüzüstü yatmak zaten uzun süre mümkün olmadığı gibi, kalp, akciğerler ve mide bu durumda baskı altında olduğu için, ciğerlerimiz ve midemiz sıkışıp rahatsızlık verebilir. Sırtüstü yatıldığında ise bu rahatsızlıklar olmayabilir. Ancak uykuya dalmada gecikme olabilir. Bu durum da vücudun tam dinlendirici bir uykuya geçmesine ve dinlenmesine engel olabilir, çünkü bu durumda gündüz olduğu gibi iki burun açık olacak ve parasempatik sistem uyarılamayacaktır. Ayrıca sırtüstü yatılması durumunda mide ve bağırsakların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi biraz daha zorlaşacaktır.

En faydalı ve belki de en az zarar görebileceğimiz yatış pozisyonun:

"Sağ yana yatarak ve ayakları vücuda doğru çekerek uyuma" şeklinde olduğu, yapılan araştırmalarla ancak bugün doğrulanabilmektedir. Bu yatış seklinde hem mide ve bağırsaklar korunmakta, hem de sindirimin daha kolayca tamamlanması mümkün kılınmaktadır.

alıntı
Sağlığımız için çok gerekli olan bir konuyu foruma taşımanız beni sevindirdi...Teşekkürler.

Eger sag tarafınıza, yatmanızdan dolayı bir rahatsızlıgınız yoksa sag tarafına dönerek yatabilirsin.
uykunun içinde yüz üstü dönerseniz bunda sizin için mesuliyet yoktur.
Ayrıca okuma yazma bilen bir müslüman ömründe bir defa bile olsa peygamberin hayatını, yaşantısını okuması gerekmezmi ? Dinimizden bu kadar habersizmiyiz?

Eger sag tarafınıza, yatmanızdan dolayı bir rahatsızlıgınız yoksa sag tarafına dönerek yatabilirsin.
uykunun içinde yüz üstü dönerseniz bunda sizin için mesuliyet yoktur.
Ayrıca okuma yazma bilen bir müslüman ömründe bir defa bile olsa peygamberin hayatını, yaşantısını okuması gerekmezmi ? Dinimizden bu kadar habersizmiyiz?
ben hep yuzustu yatıyorum ole rahat edıorum yuzusutu yatmanın saglık yonunden sakıncası anladım da dını acıdan nıye gunah bı acıklarmısın hocam

Öncelikle şu konuya bi açıklık getirelim.
Bana hoca, imam,seyh diye hitap etme.Ben kendi halinde yaşayan bir müslüman Türk vatandaşıyım.
kesinlikle yüz üstü yatınca mekruhtur haramdır diye birşey demedim.2.mesajımda islam dini kısır bir din olmadıgını söylemek istedim.örnek verecek olursak
ayakta namaz kılamıyorsan (rahatsız isen) oturarak kılmanı emreder vb buna bir sürü örnek verebilirim.O halde şöyle bir degerlendirme yapalım.
Sünnet: Peygamberimizin yaptığı, konuştuğu, hal ve hareketlerinin tam***** sünnet diyoruz. Öyleyse hayatı boyunca yaptığı her şeye sünnet diyebiliriz.

Allahın istekleride aslında sünnetin içinde yer alır.
mesela peygamber namaz kıldımı evet kıldı
zekat verdimi evet
oruç tuttumu evet

o halde sünneti bölümlersek
farz ve Vacip olanlar namaz kılmak oruç zekat iyiligi emretmek kötülükten men etmek gibi bunların kesin yapılması gerekmektedir bayram namazı vaciptir

Nafile olanlar ibadetlerde farz ve vacibin dışında yaptıklarımızdır.Kuranda zammı sure okumak mutlaka gereklidir ama subhaneke diye okudugumuz dua nafiledir.

Adab olanlar:mesela ünlü hadis kitaplarında adap(edep) diye bölümler vardır
bunlarda peygamber efendimizin günlük işlerinde yaptıgı yemek yemek. mescide gitmek güzel koku sürünmek tuvalete girip çıkarken yaptıgı vs dua veya davranışlarıdır.

farz vacip kesinlikle yapılması gereklidir nafile ve adap ise hani sende bilirsinki islamda takva diye bir
olgu vardır ya nafile ve adapın gerekliliklerini yerine getirirsek derece bakımından yükselmiş oluruz.

Yatarken yüzü koyun yatılmamalıdır. Peygamber Efendimiz sav bu yatış şeklini yasaklamıştır. Peygamber Efendimiz, mescidde bu şekilde yatan birisini uyandırmış ve "Bu şekilde yatmak Allah'ın sevmediği bir yatış şeklidir" buyurmuştur. Ebu Davud, Edeb 95

yazmış oldugum hadis adap konusuna girmaktedir

ayrıca bu hadis üzerine biraz daha tefekkür edersen daha iyi olur kardeş...

not:mesajı 3 defadır yazyorum sayfayı güncellemedigimden yazdıgım mesajı gönder diyorum siliniyor ayrıca 10 parmak kullanamıyorum oyüzden cevap geç oldu.
hadi kal saglıcakla

herkesin bilmediği bir şey bazı meslekler vardır boyle olmaya mecburdur,zorluktan oluşan alışkanlıklar inanca zarar veremez , İslam insanın kendi kendine vücuduna zarar vermesini engeller. o zaman bu yatış şekli duruma göre de değişebilir. sadece normal hayattaki rahat insanlar için geçerlidir.

malesef biz denizciler için bu kuralın geçerli olduğunu sanmıyorum, çünkü denizli (fırtınalı)havalarda günlerce vücudumuz göğsümüz aşağı uyumak durumundayız, hatta denizcilerin çoğu bu şekilde uyumayı alışkanlık haline getirmiştir.

sallanan bir gemide yüzünüz tavana bakma veya yan bakma şeklinde uyursanız yere düşüp elinizi ayağınızı kırarsınız . nitekim yere düşen yaşlı insanlar yeni denizciler olmuştur gemide ,uyurken bazen arttıran fırtınada uyku halindeyken havanın değişmesini farkedemezssiniz ,işte bu o zaman sakatlanmanız için bir sebep. devrilirsiniz topaç gibi

böyle yatabilmek için kendinizi kayışlarla bağlamalısınız, acil hareket veya görevlerde problem yaşarsınız.

ancak vücudunuz aşağıya ve elleriniz açık ayaklarınız açık uyursanız hiçbir şekilde devrilme olasılığınız yoktur ,25-30 derece yalpalarda kadar yatakta uyumaya devam edebilirsiniz , uzak yollarda fırtınalar bazen 10-20 gün sürer bazen daha fazla.

karadeniz değil akdeniz bizler için bir göldür. akdenize girmiş bir gemi türkiyeye girmiş sayılır.

genelde vücudumuz aşağıya yatmaya alışığız,ayaklar ve eller açık ,
e normal hayatta da devam ettiririz. benim en büyük korkum deprem esnasında gemi sallanmasını normal kabul ettiğim için uyanmaya gerek duymayıp yatıyor olacağım .
gemilerde Tuvaletlerdeki tutunma demirinin ne işe yaradığını gemide çalışmayan herkes anlamaz, en fırtınalı zamanda ihtiyaç görmek çok zordur. malesef bizler bu kaideye çoğumuz uymayız özellikle uzak yol çalışanları.

Son düzenleme: