Yamaçparaşütü sporunu nasıl yapabilirsiniz?

İlk olarak 1980'li yıllarda bir grup paraşütçünün, paraşütle süzülüş ve uçuş yapmak için yüksek tepelerden koşarak denemeler yapmasıyla yamaçparaşütü sporu doğdu. Kullandıkları paraşüt (drakkar) serbest atlayış için yapıldığından hava geçirgenliği yüksekti. Bu yüzden süzülüş mesafesi kısa kalıyordu. Takip eden yıllarda çeşitli grupların katkısı ve geliştirmesi ile oldukça komplike bir uçuş paraşütü ortaya çıktı. Yamaçlardan koşarak gerçekleştirildiği için ucuz ve doğayla iç içe bir spor oduğu için geniş bir kitle tarafından benimsendi ve çok hızlı bir şekilde yayıldı.

Günümüzde kullanılan yamaçparaşütleri 4 ana parçadan oluşmaktadır

Kanat: Hilal biçiminde köşeleri yuvarlatılmış uzun bir paraşüt.
Askı ipleri: Kolonlardan kanada doğru uzanan kevlardan yapılan ipler.
Kolonlar: Aski ipleri ile harnes arasında köprü vazifesi gören, tüm paraşüt iplerinin birleştiği tek parça sistemler.
Harness: Pilotun oturduğu sert plastikten yapılan oldukça dayanıklı oturak.

Ve bunlara ilaveten bir de yedek paraşüt vardır

Yamaçparaşütü rüzgar yardımıyla tamamen şişirildiğinde kanat şeklini alır. Uçabilmek için yamaçraşütü ile pilotun ağırlığını taşıyabilecek ve süzülme yapılabilecek bir kaldırma gücüne sahip olunmalıdır. Bu kaldırma kuvveti, kalkış sırasında bir miktar hızla (pilotun koşması) ile sağlanır.

80'li yıllarda THK'nın elinden alınan kurumun gelir kaynakları nedeniyle THK'da yamaçparaşütü faaliyetlerine zamanında başlanılamadı. 1995 yılında kurulan Çok Hafif Hava Araçları Okulu bünyesinde yamaçparaşütü faaliyetlerine başlanıldı. En keyifli ve heyecan verici hava sporlarından biri olduğu için ülkemizde kısa sürede yaygınlaştı.

Yamaçparaşütü sporunu nasıl yapabilirsiniz?

Ülkemizde birçok kişi ve kuruluş bu eğitimi vermektedir. Fakat Türkiye'de Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) standartlarında eğitim veren kuruluş Türk Hava Kurumu'dur. Yamaçparaşütü başlangıç eğitimi Türkkuşu İnönü Eğitim Tesisi ve bölgesel kurslarla verilmektedir. Türkkuşu Yamaçparaşütü Okulu'na; T.H.K'nın, şubelerine veya havacılık kolu ve kulüplerine verdiği kontenjanlarla gidilebilir. Başvuracakların 16 yaşından gün almış ve en az ilkokul mezunu olmaları gerekmetedir.

Kursa kabul edilenler kendilerinden istenen belgelerle (sağlık raporu, istek belgesi, kan grubu belgesi, öğrenci belgesi vs.) belirlenen merkezlere kurslara çağrılarak 12-15 günlük eğitime tabi tutulurlar. Başlangıç eğitiminde irtifası 100 m üzerinde olan tepelerden en az 10 uçuş sonucu "Yamaçparaşütü Başlangıç Sertifikası" verilir.

Yer eğitimleri aerodinamik, meteoroloji, beş nokta taklası ve emercensi eğitimlerini kapsar. Dia ve videolarla desteklenir. Daha sonra alçaktan yükseğe doğru sırasıyla uçuşlara geçilir. Uçuşlar kamerayla kaydedilir ve uçuş sonrası kritik yapılır. Gerekirse yer eğitimleri tekrarlanır. Uçuşlar 10 knot (18 km/s) altındaki rüzgarda yapılır. Vücudu korumak önemlidir. Bu yüzden vücudu tam örten kıyafet, bot, çenelikli kask ve dizlik kullanılır. Kursiyerler uçuş sırasında üstlerindeki telsizle yerdeki öğretmenleri tarafından yönlendirilir. Eğitim oldukça güvenli ve zevklidir. Size düşen bir tarafdan uçarken diğer tarafdan telsizden gelen direktifleri izlemekten ibarettir.

Kurslar THK tarafından ücretsiz verilir. Yatak ve yemek masrafları THK tarafından karşılanır. Kursiyerlerin sadece gidiş-dönüş yol masrafları kendilerine aittir.

15 gün süren eğitim boyunca televizyonsuz, gazetesiz, şehirden ve gürültüden uzak yaşayabilir, akşamları gazinoda arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle oturup sohbet edebilirsiniz. Şansınız varsa tesisin havuzunda sırtüstü yüzerken üstünüzden inişe başlayan planörleri sayabilir ya da İnönü ilçesindeki mağaraları ve İnönü Müzesini gezebilirsiniz.
A.Ü.M.F.F Havacılık ve yamaçparaşütü
 
Üst