Paraşütçülük sporunu nasıl yapabilirsiniz?

Dünya tarihinde paraşüt konusundaki ilk ciddi çalışmalar Da Vinci ile başlar Blanchard'a kadar gelir. Ama tarihte kayıtlı ilk paraşütçü olarak Andre Jacques Garner tanınır. İlk atlayış 1794 yılında paraşütle irtibatlı bir sepet içinde balondan yapılır. Paraşütçülük sporu, yaklaşık 200 yıl içerisinde değişik amaçlarla, sürekli gelişerek bugünkü halini almıştır.

Kapı çıkışından sonra paraşütün açılmasına kadar olan bölüm SKYDIVING olarak bilinmektedir. Skydivingde serbest düşüş yapılırken çeşitli akrobatik hareketler yapılır. Paraşüt açıldıktan sonra da bireysel veya takımla beraber çeşitli hareketler yapılmaktadır.

Paraşütçülük sporunu nasıl yapabilirsiniz?

Ülkemizde FAI standartlarında paraşütçülük eğitimi Türk Hava Kurumu tarafından verilir. Her yıl yaklaşık 100'er kişilik, 6 dönem halinde İnönü'de açılan Paraşüt Başlangıç Kursları'na her yaştan katılımı sağlanabilinmektedir. Kurslara katılabilmek için 16 yaşından gün almış ve en az ilköğretim mezunu olmak gerekmektedir.

Kursa kabul edilenler kendilerinden istenen belgelerle (sağlık raporu, istek belgesi, kan grubu belgesi, öğrenci belgesi vs.) belirlenen merkezlere kurslara çağrılarak 5-6 günlük eğitime tabi tutulurlar. Emercensi, kuşanma, kapı çıkışı, beş nokta taklası, paraşüt toplama derslerini kapsayan eğitim sonunda kursiyerler 450 metreden birer atlayış yaparlar. Atlanış yapılacak paraşüt türü T-10 B'dir. Bu paraşüt uçağa takılan kanca ile paraşütçü atladıktan sonra kişinin bir şey yapmasına gerek kalmadan 4 sn içerisinde otomatik olarak açılmaktadır.

Atlayışı başarı ile gerçekleştiren kursiyerlere "Paraşüt Başlangıç Sertifikası verilir". Başarı ile gerçekleştirilemeyen atlayışlardan, hocaların dikkatli dinlenilmemesi ve istenilenlerin tam olarak yapılmamasından meydana gelen ayak burkulmaları ve hafif incinmeler kastedilmektedir. İstenilenler yapıldığında, en güvenli hava sporlarından biridir.

Kurslar THK tarafından ücretsiz verilir. Yatak ve yemek masrafları THK tarafından karşılanır. Kursiyerlerin sadece gidiş-dönüş yol masrafları kendilerine aittir.

6 gün sonunda hayatınızda yaşabileceğiniz en heyecanlı denemelerden birisini değil, en heyecanlısını gerçekleştirmiş olacaksınız: Kapı çıkışı.

A.Ü.M.F.F Havacılık ve paraşütçülük...
 
Üst