Gazete yazarlarının öldürülmeleri

Gazete yazarlarının öldürülmeleri
24 Ocak 1993'de suikast sonucu öldürülen Uğur Mumcu
6 Ekim 1990'da suikast sonucu öldürülen Prof. Bahriye Üçok1979 yılından bu yana, Cumhuriyet yazarlarına yönelen suikast saldırıları sonucu 7 yazar öldürüldü, 1 yazar da felç oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyoloji Enstitüsü Başkanı ve yazar Prof. Cavit Orhan Tütengil, 7 Aralık 1979 tarihinde Levent'te bulunan bir İETT durağında, silahlı dört kişi tarafından öldürüldü.[2] Tütengil'in cenazesinde çıkan olaylarda yaralanan TRT yapımcısı ve yazar Ümit Kaftancıoğlu, 11 Nisan 1980 günü Mecidiyeköy'de iki kişinin silahlı saldırısına uğrayarak hayatını kaybetti.[2] Cinayetin sorumlusu olarak yakalanan Ülkücü militan Ahmet Mustafa Kıvılcım ömür boyu hapse mahkûm oldu.[2] İstanbul Üniversitesi Anayasa Kürsüsü Doçenti ve yazar Server Tanilli, 7 Nisan 1974 günü evine giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu felç oldu.[2] Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi eski öğretim üyesi ve SHP Parti Meclisi Üyesi Prof. Bahriye Üçok, 6 Ekim 1990 tarihinde evine gönderilen bir kargo paketinin patlamasıyla öldü.[2] Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı ve yazar Muammer Aksoy, 31 Ocak 1990 günü Ankara'daki evine giderken öldürüldü.[2] Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara'daki evinin önünde park ettiği otomobiline binerken patlayan bomba sonucu öldürüldü.[2] Sinemacı ve yazar Onat Kutlar, 30 Aralık 1994'te The Marmara Oteli'nin pastanesinde meydana gelen patlama sonucu ağır yaralandı ve olaydan 12 gün sonra yaşamını yitirdi.[2] Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı, eski kültür bakanı ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, 21 Ekim 1999 günü Ankara'daki evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Gazete, olayın bir gün ardından yayımlanan "Fotoğrafın üzerindeki çarpı" manşetli haberinde, "Türkiye'yi ortaçağ karanlığına sürüklemek isteyen gericiler, Cumhuriyetin aydınlanmacı, ilerici yazarlarını" her zaman hedef gösterdiklerini vurguladı.
alıntı vıkıpedi
 
CUMHURİYET GAZETESİ NEREYE KOŞUYOR?

Bu, çok çok kısa bir yazı olacak.

Eskiden sıkı komünistken şimdi “ulusalcı” kesilen, yakın senelere kadar Kürtler’in ezildiğini haykırırken şimdi Türkçüleşen Cumhuriyet Gazetesi’nin amacı nedir?

Israrla “Kuranıkerim” diyorlar, daha önce de bunun ne kadar hatalı olduğunu yazdım. Yobazlara karşı çıkalım derken din ve İslâm düşmanlığı yapıyorlar. Hâttâ muhtemelen demansiyel (bunamayla ilgili) emâreleri başlamış emekli paşaların “haydi Şaman olalım” gibi abzürd yazılarını neşrediyorlar.

Hele, ısrarla ve kararlılıkla, Ayrılıkçı Terör Örgütü’nün ağzıyla “PKK’ye” diye yazıyorlar; “PKK’ya” demiyorlar.

Umarım ve dilerim ki bunlar sehven, istenmeden oluyordur ve düzeltirler. Yoksa, kredilerini sür’atle tüketmekteler ve mevcut okuyucularını da kaybedecekler.

Ha, öyle olsa ne olur?

Yazık olur!

Alıntı...
Prof. Dr. Mehmet Kerem Doksat - İstinye - 01.03.2008
 
Siyasi Olaylardaki Tutum [değiştir]Ağustos/Kasım 1930'da, 99 günlük Serbest Cumhuriyet Fırkası deneyinde SCF'ye destek verdi.
1946'dan 1954'e kadar DP'yi destekledi, 1954'ten sonra DP'ye cephe aldı.
27 Mayıs darbesini destekledi, 27 Mayıs manşeti: Kahraman Türk ordusu bütün memlekette dün gece sabaha karşı idareyi ele aldı, maksat tarafsız bir idarenin nezaret ve mürakebesi altında süratle yeni seçimlere gitmek ve bu adil seçimler neticesinde hangi taraf kazanırsa idareyi onun ellerine devretmektir. Askeri idare bildiriliyor: Bütün ittifaklarımıza bağlıyız, NATO'ya ve CENTO'ya inanıyoruz ve bağlıyız. Cumhurbaşkanı, meclis başkanı ve bakanlar ordumuzun muhafazası altına alındı.60'larda gazete Milli Demokratik Devrim çizgisindeydi. 1962'de Vatan'da yazan İlhan Selçuk gazeteye transfer edildi. Şadi Alkılıç'ın sosyalizm yazısı üzerine gazetede tasfiye başladı. Nadir Nadi çekildi. 1,5 yıl gazete Nadir Nadi'sizdi. Önce Cevat Fehmi Başkut, ardından Ecvet Güresin gazeteyi yönlendirmeye çalıştı. 60'lı yıllar öğrenci hareketleri ve devrimler çağıydı. Cumhuriyet de bu gidişe göre kabuk değiştiriyordu. TİP haberleri başka basında yer almazken Cumhuriyet yer verdi. Arkasında halk desteği olmayan sol hareketlerde öğrenci liderleri öldürüldü, öğrenciler silaha sarıldı, 12 Mart 1971'de ordu bir kez daha rejime müdahale etti.
12 Mart askeri darbesini önce destekledi, sonra muhalif kaldı. 13 Mart 1971 tarihli Cumhuriyet'in manşetinde 'Devrimci Ordu' ifadesi ile birlikte Komutanların ültimatomu üzerine Demirel istifa etti. Ordu şartları uygulanmazsa yönetime el koymaya kararlı olduğunu bildirdi. Demirel: Muhtıra ile anayasa ve hukuk devleti anlayışını bağdaştırmak mümkün değildir. Ankarada genel kanı: Yeni başbakan partiler dışından olacak.ifadeleri vardı.
12 Mart döneminde İlhan Selçuk tutuklandı. Askerler Faruk Gürler-Muhsin Batur ve Cevdet Sunay-Faik Türün kanatlarıyla yönetimde farklı yöntemleri tartışırken gazete içinde de darbe oldu. Nadir Nadi çekildi. Okurların protestosuyla gazetenin tirajı 50 binlerin altına düştü. Sıkıyönetim devrinde gazete sıkı takipteydi. İlhan Selçuk Ziverbey köşkünde işkence gördü. Nadir Nadi yazarın eski yazılarını bastı. Cumhuriyet 1975'de toparlanmışken bu defa MC'nin kışkırttığı ülkücülerle, gazeteyi boykot ettiren Dev-Sol'un muhalefetiyle karşılaştı. Tirajı tekrar 100 binlerden aşağı düştü. Dev-Yol daha sert çizgide Demokratı çıkardı, Cumhuriyetin bir kısım okurunu çekti.

12 Eylül'de yine aynı kader. Önce askerleri destekledi, 1982 sonlarına doğru eleştiriye başladı. 12 Eylül 1980 nüshası birinci sayfa başlıkları: Parlamento ve hükümet feshedildi. Silahlı kuvvetler yönetime el koydu. Tüm yurtta sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı kondu. Parlamento üyelerinin dokunulmazlığı kaldırıldı. Bu dönemde gazetede Özal döneminin etkileriyle karışıklıklar çıktı. Nadir Nadi'nin vefatından sonra gazete iyice karıştı. Satış 30 binlere düştü.
7 Kasım seçimlerinde tarafsızdı. 7 Kasım 1983'deki birinci sayfa: ANAP kazandı, tek başına iktidar çoğunluğu Özal'da, HP ikinci, MDP üçüncü parti oldu, kesinleşen milletvekilleri ANAP 204, HP 107, MDP 70.
28 Şubat'ı destekledi. 90'larda SHP'yi destekledi. 1992'de yeni yönetim gazetenin başına geçti. 63 ve 71'deki sağ darbelerden sonra gazete içinde bu defa liberal bir darbe yapılmak istenmiş, bu da geri tepmişti. Cumhuriyet yine İlhan Selçuk'la eski çizgisine döndü.
Gazete yakın zamandaki Cumhurbaşkanlığı seçimi için birçok tepki göstermiştir. "Tehlikenin farkında mısınız?" görseliyle büyük yankı uyandırmış olan gazete "Saatler 100 yıl geri alınıyor" sloganıyla da yola çıkarak birçok reklam girişiminde bulunmuştur.
78 senelık bır gazteden bahsedıoruz dıle kolay yetmıs sekıs senede yonetım degısıklıklerı oldu bunun uzantısı olarakda sıyası cızgısınde sapma olmadı demek dogru olmaz ama dogru kısılerın yonetımınde her zaman ataurkcu cızgısı onplanda olmus bır gazete dıye dusunuorum
 
Yapıcı ve bilgi akışı bir yayın yapacağına..
Her zaman taraflı olarak hep yönlendirme ve de karşı siyasi muhalefet yapmak ve alet olmak adına, adı ile bağdaşmayan hareketler içesinde olmuştur...
 
Yapıcı ve bilgi akışı bir yayın yapacağına..
Her zaman taraflı olarak hep yönlendirme ve de karşı siyasi muhalefet yapmak ve alet olmak adına, adı ile bağdaşmayan hareketler içesinde olmuştur...
konu cumhurıyet gazetesı yazarlarının oldurulmesı hatırlatmak ıstedım ama yazmısken bende bu cvpınıza sole bı cvpla karsılık vermeden edemıycem sızın gıbı dusunenlerın sayısı cok az syn metu
 
konu cumhurıyet gazetesı yazarlarının oldurulmesı hatırlatmak ıstedım ama yazmısken bende bu cvpınıza sole bı cvpla karsılık vermeden edemıycem sızın gıbı dusunenlerın sayısı cok az syn metu

Genel anlam katmak daha mantıklıdır...
Benim gibi ya da benden daha iyi düşünenler ..,benden daima daha iyi olsunlar...
sayı mühim değil... sayılamaz zaten...
 
gundemle baglantı olarak yıtırdıhımız degerlerı anmak ıstedım turkıye cumhurıyetı devletı sonzuza kadar yasayacak ii forumlar
 
Ülkemizde Siyasi Cinayetlere kurban giden değerlerimiz kadar baş belası PKK veya başka isimler adı altındaki terör örgütlerinin aldığı canların tümü için yüreği sızlamayan insanın, süphe edilesi yönleri vardır. Ama benim gazetemin yazarı, senin partinin adamı diyerek ayırım yaparsak varacağımız yer bulunduğumuz noktadan ilerisi değil gerisi olur. Tümüne Allahtan Rahmet dilemek Millet ve vatandaşlık görevimizdir.
 
Üst