Yolculukta bebeğinize dikkat !

Uçak ve araba yolculukları sırasında bebekleriniz güvende olsun

Amerikalı uzmanlar, uçak ve araba yolculukları sırasında bebeklerin daha güvenli seyahat edebilmesi için gerekli hususları şöyle sıraladılar:

- Bebeğiniz ile uçak ve araba yolculuğu yaparken nelere dikkat edersiniz?

- Bebeklerin hava ve karayolu ulaşımında, emniyetli biçimde yolculuk edebilmesi için kaç aylık olması gerekir?

- Bebek ile yolculuğun zararları nelerdir?

Bebeğiniz yolculuk sırasında ağlarlarsa

Ebeveynlerin yolculuk konusundaki sorularını cevaplayan Amerikalı uzmanlar, yeni doğan bebeklerde hastalık belirtilerinin güç farkedilmesi nedeniyle, ilk iki hafta uçak yolculuğunun tercih edilmemesi gerektiğini söylediler.Amerikalı uzmanlar ailelerin en çok merak ettikleri uçuş sırasında çocuğumuzun kulakları etkilenir mi? sorusu ile ilgili olarak; "Uçmak, yetişkinlerin etkilediği gibi, bebeklerin de kulaklarını etkiler. Çünkü kabin basıncındaki değişiklikler, bebeklerin orta kulak basıncını değiştirerek kulak zarının şişmesine, acıya yol açar ve dolayısıyla da bebekler ağlar.Bu nedenle uçağın yükselme ve alçalmaları sırasında, kulak basıncının eşitlenmesi için bebeğin emzirilmesi yada biberon ile beslenmesi gerekmektedir. Daha önce kulak enfeksiyonu geçirmiş olan bebekler, diğerlerine oranla uçuştan daha fazla rahatsız olurlar. Eğer yolculuk ile ilgili tereddütleriniz varsa, yolculuk öncesinde doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz size ağrı oluştuğunda kullanmanız için analjezik kulak damlası verebilir" dedi.Uçmanın son derece güvenli olduğunu çocukların uçakta, motorlu bir araca oranla daha emniyette olduklarını belirten Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA) uzmanları ise, aynı konuyla ilgili tavsiyelerini şu şekilde sıraladılar:

- 10 kilonun altındaki bebekler arkaya bakan bebek koltuğu, 10 ile 20 kilo arasındakiler ise ileriye doğru bakan çocuk güvenlik koltuğu ile seyahat etmelidir.

- Emniyet koltuğu satın alırken hava yolculukları için sertifikalandırılmış olup olmadığını da kontrol ediniz.

- Daha büyük çocuklar uçağın koltuk kemerleriyle daha iyi korundukları için, ekstra koltuk kullanımı yasaktır.

- Uçakların yaslanabilen koltuk arkalarının ve masalarının tasarımı, omuz kemerlerinin eksikliği bu tip koltukların kullanılmasını tehlikeli hale getirmektedir.

Minik yolcuları trafik canavarından koruyun

Çoğu durumda bir bebek için güvenli olan ebeveyn kucağı, seyir halindeki araçta en tehlikeli yer olabilir. Herhangi bir çarpma anında emniyet kemeri takılmış bile olsa çarpmanın şiddetiyle bebek fırlayabilir yada ebeveynin vücudu ile ön cam veya gösterge tablosu arasında sıkışabilir.Bu bağlamda ebeveynler, uzman tavsiyelerini göz önünde bulundurarak bebekleri ile gerekli önlem almadan yolculuğa çıkmamalarıdır.
Kadinhayat
 
Üst