Ünıversıtede Dayak

ABANT İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ), Yurtsever Cephe üyesi bir grup öğrencinin rektörlükten izin almadan Irak’ın işgalinin 5’nci yılı nedeniyle açıklama yapmak istemesi üzerine, özel güvenlikçiler tekme tokat öğrencilere saldırdı. Özel güvenlik görevlileri yere yatırdıkları öğrencileri dövdü. Olaylara müdahale eden jandarma, öğrencilerin kendilerine saldırması üzerine cop ve tüfek dipçikleri ile müdahalede bulundu.

ÖĞRENCİLERE İŞTE BÖYLE MÜDEHALE EDİLDİ

Yurtsever Cephe üyesi yaklaşık 30 öğrenci, İzzet Baysal Kampüsü içerisinde bulunan yemekhanenin önünde Irak’ın işgalinin 5’nci yılı nedeniyle basın açıklaması yapmak istedi. AİBÜ Genel Sekreteri Turabi Şahin, öğrencilere izin almadan basın açıklaması yapamayacaklarını, yapıldığı takdirde müdahalede bulunacakları konusunda uyarıda bulundu. Öğrenciler uyarılara rağmen basın açıklaması yapmak istedi.

Bunun üzerine özel güvenlik görevlileri tekme-tokat öğrencilere müdahalede bulundu. Bazı özel güvenlikçiler, yere yatırdıkları öğrencilere vurmaya devam etti. Yaşanan kargaşa üzerine olay yerinde bulunan jandarma ekipleri müdahalede bulundu. Öğrenciler ellerindeki bayrakların sopaları ile jandarmaya saldırdı. Jandarma görevlileri de cop ve tüfek dipçiklerini kullanarak öğrencileri etkisiz hale getirdi. Jandarma, 15 öğrenciyi karga tulumba gözaltına aldı. Bir öğrenci kaçmaya çalışarak istinat duvarından atladı. Kaçmaya çalışan öğrenci de gözaltına alındı.

Öğrenciler ifadeleri alınmak üzere üniversitede bulunan jandarma karakoluna götürüldüler
Üniversitede feci dayak 20 Mart 2008

Hurrıyet
Mutlu YUCA- Koray YILMAZDEMİR/BOLU, (DHA)
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Gerçekten innamakta zorluk çekiyorum bu ne böyle yaaa ..
 
okuyup vatana millete ve yurdum insanlarına faydalı olacağına...;
Bu yapılanlar umarım onları biraz akıllandırır..
Aksi olup inat ederlerse hep zararlı çıkarlar...
 
okuyup vatana millete ve yurdum insanlarına faydalı olacağına...;
Bu yapılanlar umarım onları biraz akıllandırır..
Aksi olup inat ederlerse hep zararlı çıkarlar...
kendınden baska hıcbır dusunceye bırak yasamayı konusma hakkı bıle tanımayan zıhnıyet ve o zıhnıyetı ıclerınde tasıyanları kınıorum
 
Bu görüntüler ilk değil sonda olmayacak.!!!

Şiddetle bu ülkede emniyeti sağlamayı düşünenlerin eğitiminden şüphe ederim..

Bu gençleri dövmek,sorunu çözmeyeceği gibi, sadece nefret duygularını ön palana çıkartılmasına sebeb oluyor..

Yazık üzülüyorum...Emniyet görevlilerinin ellerine coplarını alıp dehşet görüntülerini izlerken vicdanlarından da şüphe ediyorum..

HANGİ SORUN BU ZAMANA KADAR BU ŞEKİLDE ÇÖZÜLEBİLMİŞ...

KARŞINDAKİ KİM DÜŞMANIN MI.!!!

Bu ülkenin gençleri seslerini yükseltmeyecekte , tepki göstermeyeceklerse üniversiteleri kapatın,yerine sadece koyun otlatın..!!

Yazık , Çok yazık.!!!

Bu durumu destekleyenleri de vicdanlarını kaybetmiş olarak nitelendiriyorum..
 
Son düzenleme:
İşgal destekçileri iş başında
21 Mart 2008, Cuma
Emekçilere dayatılan vahşi çalışma koşullarını, AKP’li bakanların ağzından verilen işgale ortak olma sözlerini uslu uslu izleyenler, dün Bolu’da Irak işgalinin 5. yıldönümünde ABD’nin protesto edilmesine tahammül edemedi, “ABD askeri olmayacağız” diyen yurtseverlere görülmemiş bir hınçla saldırdı.

soL (Bolu) Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ) Irak'ın işgalinin 5. yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yapan Yurtsever Cepheli Öğrencilere üniversitenin özel güvenlik görevlileri, jandarmadan da destek alarak vahşice saldırdı.

ABD'nin Irak işgalinin yıldönümü dolayısıyla saat 12:30'da AİBÜ Gölköy Kampüsü öğrenci yemekhanesi önünde bir araya gelen Yurtsever Cepheli Öğrencilere basın metninin okunmaya başlamasının hemen ardından özel güvenlikçiler ve jandarma sert bir şekilde müdahale etti. Irak halkıyla dayanışmak isteyen öğrencilere jandarma cop ve tüfek dipçikleriyle saldırırken, özel güvenlikçilerin yere yatırdıkları öğrencileri büyük bir hınçla tekmelediği görüldü.

8 kişinin gözaltına alındığı, birçok öğrencinin yaralandığı saldırının ardından rektörlüğe giden Yurtsever Cepheli Öğrenciler Genel Sekreter Turabi Şahin'le görüştü. Şahin'in önce "Üniversitenin jandarma bölgesinde olduğunu, saldırının kendi bilgilerinin dahilinde olmadığını" söylemesine rağmen ardından "Üniversitenin kendi kurallarının olduğunu, bu tür eylemler için izin alınması gerektiğini, bir daha izinsiz yapılırsa yine müdahale edileceğini" belirtmesi dikkat çekiciydi. Yurtsever öğrencilere yapılan saldırının kentte duyulmasının ardından Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Metin Demirel kampüse gelerek öğrencilere destek verdi.

Bolu Yurtsever Cephe üniversitede yaşanan bu vahşi saldırıyı kınamak için saat 17:30'da Kardelen Meydanında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Asker pazarlığına gelen Cheney'e karşılama
Kardelen Meydanı'nda yapılan açıklamada Yurtsever Cepheliler göz altında tutulan arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep ettiler. Üniversite yönetiminin anayasal bir hak olan ve hiçbir şekilde izne tabi olmayan basın açıklamasını yapmak isteyen öğrencilere özel güvenliği ve jandarmayı saldırtmakla neyi amaçladığını merak ettiklerini söyleyen öğrenciler "Üniversite yönetiminin görevi, Irak'taki emperyalist işgali protesto eden öğrencileri engellemek, özel güvenlik görevlilerini ve jandarmaları öğrencilerine vahşice saldırtmak mıdır? Özel güvenliğin ve jandarmanın üniversitedeki misyonu nedir? Yurtsever öğrencilerin fikirlerini üniversitelerde söylenmesinden neden rahatsız olunmaktadır? Bugün AİBÜ kampusünde özel güvenlik ve jandarma aracılığıyla ‘korudukları' nedir? Milyonlarca insanın ölümüne neden olan işgali protesto eden yurtsever öğrencilerden neden korkulmuştur?" dediler.

Açıklamanın tam metnine aşağıda yer veriyoruz:

Değerli Bolulular,
Bugün Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy kampusünde, ABD'nin Irak'ı işgalini protesto etmek ve Irak halkına dayanışma duygularını göndermek için bir basın açıklaması yapmak isteyen yurtsever öğrencilere özel güvenlik birimleri ve jandarma tarafından hiçbir uyarıda bulunulmadan yasadışı bir şekilde vahşice saldırılmış ve 8 arkadaşımız gözaltına alınmıştır. Birçok arkadaşımız da saldırı sırasında yaralanmıştır.

Öncelikle arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Saldırı emrini talep eden, veren ve saldırıyı gerçekleştirenler hakkında her türlü yasal girişimde de bulunacağımızı belirtiyoruz.

Değerli Bolulular,
ABD'nin bölgemize ve ülkemize yönelik müdahalelerine, emperyalist işgale, kan dökülmesine, çocukların ölmesine karşı mücadele eden yurtsever öğrencilere coplarla, dipçiklerle vahşice saldırılması kabul edilebilir bir durum değildir.

Buradan soruyoruz:

Üniversite yönetimi anayasal bir hak olan ve hiçbir şekilde izne tabi olmayan basın açıklamasını yapmak isteyen öğrencilere özel güvenliği ve jandarmayı saldırtmakla neyi amaçlamıştır?

Üniversite yönetiminin görevi, Irak'ta ki emperyalist işgali protesto eden öğrencileri engellemek, özel güvenlik görevlilerini ve jandarmaları öğrencilerine vahşice saldırtmak mıdır?

Özel güvenliğin ve jandarmanın üniversitedeki misyonu nedir?

Yurtsever öğrencilerin fikirlerini üniversitelerde söylenmesinden neden rahatsız olunmaktadır?

Bugün AİBÜ kampüsünde özel güvenlik ve jandarma aracılığıyla "korudukları" nedir?

Milyonlarca insanın ölümüne neden olan işgali protesto eden yurtsever öğrencilerden neden korkulmuştur?

Değerli Bolulular,
Bu soruları soruyor ve buradan bir kez daha ilan ediyoruz, Bolulu yurtseverler olarak ülkemizin bağımsızlığını, Ortadoğu'daki halkların barışını savunmaya ve bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın!

ABD'nin Ortadoğu'da döktüğü kana dur diyen, ülkemizin bu kirli savaşa ortak edilmesine karşı çıkan yurtsever öğrencilere kampus içerisinde yapılan bu saldırı, fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıkan TEKEL işçilerine yapılan saldırıyla aynı anlama gelmektedir. AKP hükümetinin ve kendileri gibi tüccar zihniyetli YÖK Başkanının emekçilere, aydınlara ve öğrencilere tahammülleri yoktur!

Üniversitelere amerikan bayrağı türbanı sokma girişimleriyle gericiliğin perçinleşmesini sağlayan AKP, ülkemizi bir bataklığa sürüklemektedir. Sürükledikleri bataklıkta Amerikanın döktüğü kan vardır, Türkiye Cumhuriyeti'nin tasfiyesi planları vardır, emekçilere saldırı yasaları ve üniversitelerin gericileştirilmesi vardır. Biz ülkemizin bu bataklığa gömülmesine izin vermeyeceğiz!

Değerli Bolulular,
Yurtsever öğrencilere yönelik bu vahşi saldırının ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in bölgemizde dolaştığı ve ülkemize gelmeden hemen önce yapılmasına da dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki, Yurtsever Cepheliler olarak ülkemizden gericiliği, piyasacılığı, amerikancılığı kovana dek mücadele edeceğiz!

Emperyalizme Karşı Yurtsever Cephe olarak tüm üniversite bileşenlerini ve yurtsever, emekçi Bolu halkını AKP'ye, piyasacılığa ve gericilerin saldırılarına karşı yurtsever öğrencilerle dayanışmaya, bağımsızlık, aydınlanma ve eşitlik için yurtsever mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz!

AKP Defol Üniversiteler Bizimdir!
Üniversitelerde Amerikan Modeline Hayır!

Emperyalizme Karşı Yurtsever Cephe Bolu
 
Üst