Edebiyatımızın Koca Çınarı anısına kitap

“Edebiyatımızın Koca Çınarı Anısına Rıfat Ilgaz Sempozyumu”nda sunulan bildiriler Çınar Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Kitapta 93 akademisyen, yazar, gazeteci ve bilim adamının sunduğu bildirilerle birlikte yazarın yorumladığı şiirler yer alıyor.

Kastamonu Meslek Yüksek Okulu, Çınar Yayınları ve Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi tarafından 10-11-12 Mayıs 2006 tarihinde düzenlenen Rıfat Ilgaz Sempozyumu’na ait bildiriler kitaplaştırıldı.Kitapla birlikte verilen CD’de sempozyumdan görüntülerin yanı sıra, Kastamonu Meslek Yüksekokulu’nu tanıtan fotoğraflarda bulunuyor. Rıfat Ilgaz’ın yaşamının çeşitli dönemlerinden fotoğraflar ve kitap kapaklarının olduğu bölümde ise büyük ustanın yorumladığı şiirler de dinlenebiliyor.Etkinliğe bilim ve sanat insanları, 22 ana başlık altında 96 bildiriyle katkıda bulundular.

Yazarla ilgili konu başlıkları şunlar:

* Rıfat Ilgaz’ın Romanı
* Rıfat Ilgaz’ın Öyküsü
* Rıfat Ilgaz’ın Şiiri
* Rıfat Ilgaz’ın Mizahı
* Rıfat Ilgaz’ın Çocuk Edebiyatı
* Rıfat Ilgaz’ın Gazeteciliği
* 1940 - 2000 Sürecinde Rıfat Ilgaz
* Rıfat Ilgaz ve Sinema
* Rıfat Ilgaz ve Tiyatro
* Rıfat Ilgaz ve Aydınlanma
* Yerelden Evrensele Rıfat Ilgaz
* Halkevleri ve Rıfat Ilgaz
* Rıfat Ilgaz’ın Yapıtlarında Eğitime Bakışı

RIFAT ILGAZ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

Rıfat Ilgaz, 1940’lardan başlayıp aramızdan ayrıldığı 1993 Temmuzuna kadar laik ve etik duruşunu değiştirmemiş;dil, eğitim ve kültürün yozlaşmasına yaşamı ve yapıtlarıyla karşı çıkmıştır. Toplumcu, özgürlükçü, yurtsever savaşımcılığını Anadolu’nun binlerce yıllık kültür kaynağından beslenerek gerçekleştirmiştir. Kültürsüzleştirme konusundaki iç ve dış saldırıların doruğa ulaştığı günümüz Türkiye’sinde, sanatçı, aydın kişiliği ve sorumluluk bilinciyle bizlere güç vermektedir.

“Edebiyatımızın Koca Çınarı” Anısına Rıfat Ilgaz Sempozyumu
Çınar Yayınları
CD- Karton Kutulu - Büyük Boy 24x16 cm - 903 sayfa
50 YTL

ntvmsnbc
 
Üst