Tartışmayı ne kadar biliyoruz?

Tartışmak, İnsanların karşılıklı inandığı fikirleri savunmasıdır.​

Tartışılan konuda taraflar görüşlerini söylerler ve neden o görüşü savunduğunu gerekçeleriyle anlatırlar. En önemlisi de karşıdaki kişiyi de saygıyla dinlemek, karşı tarafın görüşleri benimsenmese de güzel bir dille karşı çıktığı noktaları anlatabilmektir.

Sizce tartışmayı ne kadar biliyoruz?

Son zamanlarda supermeydan forumlarında fikir ayrılığı çıktığında tartışmalar hemen karşılıklı kişisel atışmalara kavgalara dönüyor ve taraflar birbirlerine kendi düşüncelerini empoze etmeye çalışıyorlar.

Sizce bu yontem doğru bir yöntem midir? , bu şekilde birilerinin düşüncelerini değiştirip, kendi bakış açımızdan baktırabilir miyiz?

Neden? insanlar hep kendi bildiklerinin doğru olduklarına inanır ve en küçük bir tartışma bile güç savaşına, kavgaya dönüşür?

Neden seviyeli bir şekilde tartışmayı beceremiyoruz?

 
kendimize iğnenin bir ucu değince nasıl acı hissediyorsak bunu bilip
karşımızdakinede iğneyi batırbadan yorumlar yapmalıyız der sözlerimi noktalarım
 
farklı fikirlere hiç tahammülümüz yok. Tartışma; her iki tarafa da bir diğerinden birşeyler öğrenip bakış açılarını genişletebilme imkanı sunarken çoğu zaman izlenen yol diğerinin düşüncelerini tahrif edip hakaret etmektir.
 
Tartışma, çoğu kez münazara ile karıştırıldığından, genellikle kavga gürültüyle biter, sonuç çıkmaz.Münazarada amaç doğruyu bulmak değil, tarafların tezini ne kadar iyi savunduğudur.Tartışmada ise amaç doğruyu bulmaktır.Buradaki sorun, tartışmanın, münazara bile değil, " münakaşa " anlamında, kuralsız bir biçimde yapılmasından kaynaklanmaktadır.
 
Üst