Einstein in Atatürke Mektubu

’Ben, sadık hizmetkárınız
Prof. Albert Einstein’

Ekselánsları,
’OSE’ Dünya Birliği’nin şeref başkanı olarak, Almanya’dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye’de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselánslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler, Almanya’da hálen yürürlükte olan yasalar nedeniyle mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe, bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler, yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselánslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi, birliğimize yapılan çok sayıda başvuru arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları, bir yıl müddetle, hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla, hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etme cüretini buluyorum.

Ekselánslarının sadık hizmetkárı olmaktan şeref duyan,
Prof. Albert Einstein

önceleri İnönü tarafından o zamanlar reddedilmiş daha sonra Atatürk tarafından tekrar ele alınmıştır bu konu.

yahudi hocaların bir bölümü İstanbul Üniversitesi Biyoloji bölümünde görev almışlardır. Bu sayede bir çok bölümün dünyada denkliği bile yokken sadece biyoloji bölümü ve bu yahudi hocaların görev aldıkları diğer bölümler uluslarası camiada denklik sorunu olmadan kabul görmüşlerdir
yazı alıntıdır.
 
bir zamanlar Türkiye ye kaçmak isteyen Bilim adamları,
Şimdi Türkiyeden kaçan Beyin göçü dediğimiz bilim adamlarımız, üreticilerimiz,müteşebbislerimiz,
 
özellıkle ıkıncı dunya savası ve nazı soykırımında kacan yuzlerce akedemısyen ulkemızın cesıtlı unıversıterınde dersler vermıs ve calısmalar yapmıstır ve bu ulke en aydın ınsanlarını o donemde kazanmıstır. paylasımınız ıcın tesekkurler :Cachondon:
 
Üst