riyakarlık iki yüzlülük

Ebu Hureyre radiyallahu anh Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'i soyle buyururken dinledim dedi:

“Kiyamet gunu hesabi ilk gorulecek kisi, sehit dusmus bir kimse olup huzura getirilir. Allah Teala ona verdigi nimetleri hatirlatir, o da hatirlar ve bunlara kavustugunu itiraf eder. Cenab–i Hak:

– Peki, bunlara karsilik ne yaptin? buyurur.

– Sehit dusunceye kadar senin ugrunda cihad ettim, diye cevap verir.

– Yalan soyluyorsun. Sen, "babayigit adam" desinler diye savastin, o da denildi, buyurur. Sonra emrolunur da o kisi yuzustu cehenneme atilir. Bu defa ilim ogrenmis, ogretmis ve Kur‘an okumus bir kisi huzura getirilir. Allah ona da verdigi nimetleri hatirlatir. O da hatirlar ve itiraf eder. Ona da:– Peki, bu nimetlere karsilik ne yaptin? diye sorar.

– Ilim ogrendim, ogrettim ve senin rizan icin Kur'an okudum, cevabini verir.

– Yalan soyluyorsun. Sen "alim" desinler diye ilim ogrendin, "ne guzel okuyor" desinler diye Kur'an okudun. Bunlar da senin hakkinda soylendi, buyurur. Sonra emrolunur o da yuzustu cehenneme atilir.

(Daha sonra) Allah'in kendisine her cesit mal ve imkan verdigi bir kisi getirilir. Allah verdigi nimetleri ona da hatirlatir. Hatirlar ve itiraf eder.

– Peki ya sen bu nimetlere karsilik ne yaptin? buyurur.

– Verilmesini sevdigin, razi oldugun hic bir yerden esirgemedim, sadece senin rizani kazanmak icin verdim, harcadim, der.

– Yalan soyluyorsun. Halbuki sen, butun yaptiklarini "ne comert adam" desinler diye yaptin. Bu da senin icin zaten soylendi, buyurur. Emrolunur bu da yuzustu cehenneme atilir.
Muslim, Imare 152.
 
– Yalan soyluyorsun. Halbuki sen, butun yaptiklarini "ne comert adam" desinler diye yaptin. Bu da senin icin zaten soylendi, buyurur. Emrolunur bu da yuzustu cehenneme atilir.
Muslim, Imare 152.

Ne güzel bi hikaye bu ya evet ben eminimki bi çok kişi Allah rızası için bişey yapmıyor sadece karizmalarına karizma katmak için yapıyolar iyiliklerini,bu hikayede bunun bi örneği işte,teşekkürler memedi emeğine sağlık.
 
"Kim isledigi hayri sohret kazanmak icin halka duyurursa, Allah onun gizli islerini duyurur. Kim de isledigi hayri halkin takdirini kazanmak icin baskalarina gosterirse, Allah da onun riyakarligini aciga vurur.
Buhari, Rikak 36,

Yüce Allah kalprin özünü bilir. insan istedigi kadar saklasın
Allah bize gösterişten uzak bir hayat nasip etsin inşaallah. amin
konuya iştirakınız için teşekkkürler
 
İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre birtakım insanlar kendisine gelip "Biz idarecilerimizin yanına girer ve onlara karşı, oradan çıktığımız zaman söylediklerimizin tam zıddı olan sözler söyleriz”, dediler. Bunun üzerine İbni Ömer:
– "Biz bu sizin yaptığınızı Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem zamanında iki yüzlülük sayardık" cevabını verdi.
Buhârî, Ahkâm 27.

“Ey iman edenler! Malını gösteriş ve övgü için harcayan, Allah'a ve ahiret gününe inanmayan kişinin yaptığı gibi, yaptığınız iyiliği başa kakarak ve muhtaç kimsenin duygularını inciterek, yaptığınız yardımlarınızı değersiz hale sokmayın. Böyle kimselerin hali; üzerinde biraz toprak bulunan kaygan bir kayanın hali gibidir. Bir yağmur ona dokunursa onu çıplak bırakıverir.”
(Bakara: 2/264)
 
Üst