Sofralarda desen ve form büyüsü

Mönünüzün hikayesini yazın ister profesyonel bir şefle çalışın ister kendiniz yaratın lezzetleriniz iyi sunulmadıkça değerini bulmaz.

Birazdan sıcacık çorbalarla dolacak çorba kaseleriyle dizili yemek masanızın davetin ilk izlenimi olduğunu sakın unutmayın. Her mönünün bir hikayesi olmalı ve içinde yaşanan mekanı yansıtmalı.

Seramik ve porselen masaüstü gruplarda desen, doku ve formlarda çok fazla alternatif bulabiliyoruz. Günümüz teknolojisi renk ve desen kalitesine altın çağını yaşatırken, dayanıklılık tartışılmıyor.

Bazı firmalarda takım yerine adet satılıyor. Alırken yedekleme yapabileceğiniz gibi, sonrasında da edinebilirsiniz, 4-8, 6-12 adetlik gruplar artık alternatif sayılarda alınıyor. Porselenin kalitesinin yüksek olması en çok istenenler arasında

Her zaman modern formlar

Modası asla geçmeyen modern tasarımlar beklemediğiniz bir anda kurtarıcınız olabilirler. Ciddi bir masa kurmanız gerektiğinde beyaz keten örtü ile son derece sade ve şık olabilirsiniz.

Farklı formlardaki servis tabaklarını karıştırarak kullanabilirsiniz. Sadeliğinizin tonunu belirlemenizde fayda var: Beyaz porselenleri satın alırken tonuna mutlaka bakınız. Krem veya tam beyaz porselenler alabilirsiniz. Porselenlerinizde zamanla oluşabilecek çatlaklar için, sütle kaynatma önerilebilir. Yüksek kaliteli üretilmeyen porselenlerde bıçak ve çatal izleri oluşur ve zamanla renk değiştirir. Metal çizikleri için de aynı yöntemde temizleme önerilir.

Desenlerde son moda

Porselenin Çinli hikayesini hepimiz biliyoruz. Mavi beyazlar da artık klasik... Ancak son yıllarda porselenlerin neşelendiğini söyleyebiliriz. Tord Bontje'nin yarattığı grafik çiçek hastalığı porselenlere de bulaştı. Droog Design'ın önemli isimlerinden Hella Jongerius'un Nmphburg için ürettiği esprili klasikler cesur parçalar arasında, Vintage desenler ile Kuzey Avrupa porseleninde 70 desenleri yeniden gündeme gelecek gibi görünüyor, 'Op' desenler ise koleksiyonlara yansımaya başladı.

Karıştırın! Yakıştırın!

Lezzet denemelerindeki füzyon tabaklar da atmosferi etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Geleneksel reçeteler güncel yorumlarla nasıl karışıyorsa, tabak çanaklarda birbirine karışıyor. Minimal seramik tabağa eşlik eden provence hasır bir supla, ışıltılı bir lake masa tablasıyla buluşabiliyor.

Şıklıkta bir numara keten masa örtüsü, çeliklere eşlik edebiliyor. Kişiye özel tabak alternatifleri de seçebilirsiniz. Birbirinin takımı olmayan, tabaklar, bardaklar ve iskemlelerle bir karnaval yaratabilirsiniz .

Örneğin porselen ve seramiklere; cam, metal, hasır, ahşap gibi malzemelerden kombinasyonlar yapabilirsiniz.

Öneriler
Takımınızın bulaşık makinesine girebilir olmasına özen gösterin. Kalabalık davetler kabusa dönüşebilir.
Depolamalarınızı çok iyi koşullarda yapın; özel kontraplak kutular yaptırabilirsiniz.
Set alırken uzun vadeli ihtiyaçlarınızı mutlaka öngörün.
Kırılmalar için bir tamirci tavsiyesi alın. iyi üretilmiş porselenler kısa sürede değerli hale gelir. Ama kazalar peşlerini bırakmayabiür.
Önerilen temizlik yöntemini mutlaka dikkate alın ve parça devamlılığını sorun!
evdose.com
 
Üst