Dünyada 5 Kadından 1'i Şiddet Görüyor

Dünyada 5 kadından birinin fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kaldığı belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (HÜKSAM) Müdürü Prof. Dr. Ayşe Akın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, şiddetin, tokat, yumruk, tekme ve dayak gibi fiziksel saldırıların yanı sıra, sindirme, sürekli küçümseme ve aşağılama, ailesinden ve arkadaşlarından tecrit etme, hareketlerini izleme ve kısıtlama, bilgiye ve yardıma erişimini engelleme gibi çok çeşitli alanlarda da olabileceğini söyledi.

Dünya genelinde 5 kadından birinin yaşamı boyunca şiddete maruz kaldığını anlatan Akın, bunun kimi zaman ciddi yaralanma ya da ölümle sonuçlanabildiğini belirtti. Akın, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından, Brezilya, Etyopya, Bangladeş, Japonya, Sırbistan gibi 11 ülkede 24 bin kadınla görüşülerek yapılan araştırmaya göre, ''Japonya ve Sırbistan'da kadınların yüzde 13'ünün, Peru'da yüzde 61'inin fiziksel şiddete, Japon kadınların yüzde 6'sı ile Etyopyalı kadınların yüzde 59'unun cinsel şiddete, Japon kadınların yüzde 15'i ile Etyopyalı kadınların yüzde 71'inin fiziksel ve cinsel şiddete maruz kaldığını'' belirtti.

Bir başka araştırmaya göre de şiddetin genellikle kadının kendi ailesinden veya tanıdığı biri tarafından uygulandığının tespit edildiğini ifade eden Akın, ''Öldürülen kadınların yüzde 40-70'i yakın ilişki içinde olduğu partneri tarafından öldürülmektedir'' dedi. Akın, Kenya'da haftada birden fazla, İspanya'da da her beş günde bir kadının, erkek partneri tarafından öldürüldüğünü söyledi.

''İLK CİNSEL İLİŞKİLERİ ZORLA...''

Her üç kadından en az birinin, hayatlarının bir noktasında dayak yediğini, seks yapmaya zorlandığını ya da farklı bir biçimde tacize uğradığını dile getiren Akın, kadınların yaklaşık yüzde 47'sinin ilk cinsel ilişkilerinin zorla olduğunu bildirdi.

Akın, Dünya Sağlık Örgütünün rakamlarına göre de her beş kadından birinin hayatlarında tecavüz veya tecavüz girişimine maruz kaldığını belirterek, ABD Adalet Bakanlığı verilerine göre ABD'de her 90 saniyede bir kadının tecavüze uğradığını, Avrupa Kadınlar Lobisi'nin araştırmasına göre de Fransa'da her yıl 25 bin kadının tecavüze uğradığını söyledi.

''Dünya Kadınları hakkında BM Çalışması''nda ABD'de her 15 saniyede bir kadının, genellikle kocası/partneri tarafından dövüldüğünü belirten Akın, Rusya'da 36 bin kadının her gün buna maruz kaldığına dikkati çekti. Akın, Pakistan'da kadınların yüzde 42'sinin şiddeti ''kader'' olarak gördüğünü, yüzde 33'ünün karşı koymak için çok çaresiz olduklarına inandığını söyledi.

''TÜRK KADINI DA ŞİDDETE MARUZ KALIYOR''

Türk kadınının da başta aile içi şiddet olmak üzere fiziksel, psikolojik ve sosyal statü gibi bir çok alanda şiddete maruz kaldığını öne süren Akın, Türkiye genelinde kadına karşı uygulanan şiddetin yüzde 30 ile yüzde 70 arasında değiştiğini, şiddetin hem kırsal alanda hem şehirlerde görüldüğünü söyledi.

Gençlerin, evlilerin, kırsal bölgede yaşayanların, eğitim düzeyi düşük veya çocuk sayısı 5'ten fazla olan kadınların fiziksel şiddeti daha fazla içselleştirdiğine dikkati çeken Akın, ''Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'nın sonuçlarına göre, Türkiye'de eşi tarafından dövülen kadınların yüzde 5.8'i yemeği yakarsa, yüzde 29.1'i eşine karşılık verirse, yüzde 27'si lüzumsuz para harcarsa, yüzde 23.2'si çocuklarının bakımını ihmal ederse, yüzde 16.3'ü cinsel ilişkiyi reddederse, yüzde 39.27'si ise bunlardan birini yaparsa fiziksel şiddeti haklı buluyor'' dedi.

Akın, Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun 2578 hanede yaptığı ''Aile İçinde ve Toplumsal Alanda Şiddet'' araştırmasına göre de evli ya da başından evlilik geçmiş kadınların yüzde 25.2'sinin, erkeklerin ise yüzde 6.1'inin eşlerinden fiziksel şiddet gördüğünü beyan ettiklerini söyledi. Sözel şiddet sıklığının ise kadınlarda yüzde 12.3 olduğunu anlatan Akın, şöyle devam etti:

''Çocuğu olan erişkinlerin yüzde 45.4'ü çocuklarına fiziksel şiddet uyguladığını bildirmiştir. Araştırmaya katılan 14 yaş ve üzeri kişilerin yüzde 70'inin de çocukluğunda anne babasından fiziksel şiddet gördüğü belirlenmiştir. Araştırmaya katılan 7-14 yaş grubu çocukların yaklaşık yarısının okulda, okul dışında şiddetin en az bir türüne maruz kaldığı görülmüştür.''

''ŞİDDET GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEYEMİYOR''

Kadınların uğradığı şiddeti genellikle kimseye anlatmadığını belirten Akın, ''Şiddete uğrayan kadınların yüzde 20-70'i, DSÖ çalışması için kendileriyle görüşülene kadar hiç kimseye bundan bahsetmemiş. Mısır'da bu durumdaki kadınların yüzde 47'si konuyu hiç kimseye söylememiş. Şili'de tecavüze uğramış kadınların sadece yüzde 3'ü olayı polise bildirmiş'' dedi.

Akın, kadınların yüzde 57'sinin fiziksel yaralar almasına rağmen bunlardan sadece yüzde 13'ünün tıbbi bakım gördüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

''Kadınlardan sadece yüzde 7'si yaşadıkları şiddet sonucunda yardım almak için bir sağlık merkezine ya da hastaneye başvurmuştur. Ulusal Mağdur Merkezi'nin araştırmasına göre, ABD'de kadınların yüzde 16'sı tecavüzü polise rapor etmektedir. Bildirmeyenlerin yaklaşık yüzde 50'si, isimlerinin ve özel ayrıntıların açıklanmayacağı garanti edilirse bunu yapacaklarını belirtmişlerdir.

Avustralya'da 12 ay içinde fiziksel saldırıya uğramış kadınların yüzde 18'i bunu hiç kimseye söylememiştir. Rusya'da aile içi şiddet mağduru kadınların yüzde 40'ı kolluk kuvvetlerinden yardım talep etmemektedir.''

aktifhaber..
 

blueice

çok güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkürler kadınları bu şiddetten yine biz kurtarıcaz çünkü bu erkekleri de bizler yetiştiriyoruz hatanın büyükbir kısmı bize ait ben böyle düşünüyorum iyi forumlar
 
çok güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkürler kadınları bu şiddetten yine biz kurtarıcaz çünkü bu erkekleri de bizler yetiştiriyoruz hatanın büyükbir kısmı bize ait ben böyle düşünüyorum iyi forumlar


çünkü bu erkekleri de bizler yetiştiriyoruz hatanın büyükbir kısmı bize ait ben böyle düşünüyorum
çok doğru noktaya değinmişsiniz...katılıyorum..
 

blueice

öncelikle etrafımızdaki ve kendi çocuklarımıza anlaşmanın kavganın hesap sormanın ne olduğunu ve bunların konuşarak ve saygı içinde yapılabildiğini ve yapılması gerektiğini anlatmamız gerek.kendi yaşamımızda da bunları çocuklarımıza gösterelim ki bizden sonra gelen nesil temiz insana değer veren ve saygı duyan bir nesil olsun.değerlerin kıymetli ve kalıcı oldunu aşılamak bizlere düşüyor.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
blueice canımsın varsa böle bir aile hemen gidelim tiyo alalım aslında bu iş babalara düşüyo anne oğlunu gezmeye götürdüğnde baba evdeyse oğluyla arasında şu konuşma geçer( aslan oğlum gel buraya bak eğer orda biri sana bişey derse yumuruklar havaya kaldırılır şöle vuracan diye tembihlenir) yani bu düşüncede inasanlar maalesefki çoğunluktaaa sence hala bir umut varmı canım ..
 

blueice

umutlar gelecek için selinam bizler büyüteceğiz bu umutları ve çocukları
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
hadi bakalım azda olsa umut ışığı varsa o ışığı söndürmeyelim..
 
Sorunlarını konuşarak çözebilecek bireyler yetiştirmek her ebeveynin görevidir.Hepimiz bu görevi yerine getirirsek şiddet bitmez mi?

umut geleceğin anneleri bizlerde..:Entusiasmado:
 

blueice

Kadına karşı şiddet ve 2007 itibariyle dünyadan veriler


"Kadınlara ve kız çocuklara karşı şiddetin dokunulmazlığına son"

BM'nin güne özel logosu.Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.

Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır.

Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen on iki milyon dolardır.

Küresel olarak, daha büyük oranda on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar erkek şiddetinin sonucu ya da kanser, sıtma, trafik kazaları veya savaşa bağlı olarak sakat kalmakta ya da hayatını kaybetmektedir.

En az üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış). Genellikle, suistimal eden kişi aileden bir üye ya da kadının tanıdığı bir kimsedir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.

Dinsel, kültürel vb. nedenlerle yılda iki milyondan fazla kız çocuğunun genital organlarına hasar verilmektedir (kadın sünneti). Bu oran, 15 saniyede bir kız çocuğudur.

Sistematik tecavüz dünyadaki birçok çatışmalarda bir terör silahı olarak kullanılmaktadır. Ruanda’daki 1994 soykırımı esnasında 250.000 ila 500.000 kadının tecavüze uğradığı tahmin edilmektedir.

Araştırmalar, kadına karşı şiddet ile HIV virüsü arasında yükselen bağlantıyı göstermekte ve HIV bulaşmış kadınların daha fazla şiddete maruz kaldıklarını, şiddet kurbanlarının da HIV bulaşma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.


alıntı
 
benım bıldıhım bu rakam beste bır degılde ıkı kadından bırının sıddete maruz kaldıhı seklınde. kadına gucu yeten erkeklerı erkek olarak gormuyorum zaten :Cachondon:
 
Üst