• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Kadınlara kalplerini koruma taktikleri

Kalp rahatsızlıkları günümüzde erkekler kadar kadınları da etkileyen en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Kadınlarıda kalp hastalıklarına yakalanma oranı ger geçen yıl artıyor.Kadınlarıda kalp hastalıklarına yakalanma oranı ger geçen yıl artıyor. Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın, 8 milyon kadının kalp hastası olduğunu söyledi ve onlara önerilerde bulundu. Amerikan Kalp Birliği'nin yaptığı son çalışmalara göre kadınların kalp damar hastalıklarından korunmak için alması gereken basit önlemler şöyle:

Eğer sigara içiyorsanız şimdi hemen bırakın

Bu alışkanlık kan basıncının fırlamasından dolayı ölüm riskini 3'e katlıyor. Üstelik kanın pıhtılaşmasına sebep olup kalp krizlerine davetiye çıkarıyor. Sigarayı bıraktıktan bir sene sonra kalp krizi riskini %50 azaltmış olacaksınız.

Belinizin inceliğine dikkat edin

Aldığınız kalorileri fiziksel aktiviteyle yakarak dengeleyin. Belinizin inceliğine, kilo alıp almadığınıza dikkat edin. Bel kalınlığınız 75 santimi geçiyorsa kırmızı alarm vermeye başlıyorsunuz demektir. Spor yapın Günde en az 30 dakika spor yapmayı hedefleyin. Şekli ne olursa olsun egzersiz yapmak kan basıncınızı düşürecek, stresinizi azaltacak ve iyi kolestrolünüzü yükseltecektir.

Tuz yerine biber kullanın

Kan basıncınızı 120/80 mmHg ya da altında tutun. Bunu başarmak için sodyumu yemeklerinizden çıkarın. 50 yaşından büyük kadınların günlük sodyum alımını 1.500 mg civarına indirmeliler. Doymuş yağlardan ve margarinden uzak durun Bu tip yağlar patates cipslerinde bolca bulunur. Yüksek kolestrolün artmasına ve damarları tıkayıp kalp krizine sebep olurlar. Toplam kolestrol seviyenizi 200mg/dlde tutun.

Renkli beslenin

Ispanak, havuç, şeftali gibi anti oksidan ve lif deposu yiyecekleri tercih edin. Balıktan vazgeçmeyin Haftada en az 2 defa balık alın. Tuna, somon ve alabalık omega-3 bakımından zengin balıklardır. Kırmızı et yemek istiyorsanız, yağsız kısımlarını tercih edin. Önleminizi alın Kadınlar erkeklere oranla 10 yıl daha geç kalp damar hastalıklarına yakalanıyor. Bu yıllarınızın kıymetini bilin ve şimdiden önlem alın.
Ailem.com
 
Üst