özne olamayan kadın

güney

Özne 'olamayan' kadın!
Hayatın neresinde duruyoruz? Hangi sınıfın saflarında, hangi toplumsal kesimlerin omuz başında, dünyanın hangi yarısında, hangi boyutundayız; hangi özlem ve ihtiyaçlar çırpınıyor içinizde, gerçekleşmesi için ne yapıyoruz? Hayatın (sınıf) bilinçli öznelerinden biri miyiz, çerçevesi ‘nesne’ olarak çizilen bir kimliğin içerisine sıkıştırılmış rollerde mi?

Hadi bakalım kadınlar
"özne"misiniz ?
"nesne"misiniz ?

Eftelya

Eskileri karıştırayım dedim biraz..
Özneyim Güneyim
İyi bir özne:)

Hangi sınıfın saflarında, hangi toplumsal kesimlerin omuz başında, dünyanın hangi yarısında, hangi boyutundayız; hangi özlem ve ihtiyaçlar çırpınıyor içinizde, gerçekleşmesi için ne yapıyoruz? Hayatın (sınıf) bilinçli öznelerinden biri miyiz, çerçevesi ‘nesne’ olarak çizilen bir kimliğin içerisine sıkıştırılmış rollerde mi?

Özne olmayı kim istemez...? Ama ısrarla bir kimlik içine sıkıştırılmaya çalışıyorlar...''ötekiler'' diyerek. Üstelik bunu bir bayanın bir bayana yapması daha acı oluyor.Cümlenin sonuna doğru fırlatılmak...

blueice

Bütün kadınların birer özne olduğunu biliyoruz ama günahlar bırakmıyor.Yani erkek egemen ve onların hayatın önderliğini yaptığı bir ortamda kadınlara nesneymiş gibi davranıldığı da gerçek. Güney'cim çok güzel bir konuya değişmişsin.Kadınların her zaman cinsel kimliğiyle değil de, düşünceleri yaptıkları, yetenekleri ve zekasıyla bir özne olarak cümlenin başına gelebildiği bir topluma diyorum ben.Özgürlüklerimiz sevilmek ve sayılmak, hakettiklerimiz de birey olarak insanların tek kulvarda yarıştığı ve yürüdüğü bir toplumda yaşamak.

güney

Unutmuşum belkide kendi "özne" liğimi ,
tıpkı unutttuğum bu yazı gibi.....

Sağolun var olun derken özne olmak ve olma yolunda sarfettiğiniz (miz) çabalarınız hiç bitmesin..

Özneyim çünkü; örgütlüyüm
özneyim çünkü;mücadele edenim
özneyim çünkü; insanları sevenim......

Bütün öznelerin ısrarla nesne yapılmaya çalışılmasından ısrarla kaçan ve bunun için avazı çıktığı kadar bağıran herkese;

önce inandıklarınıza sahip çıkın derim....yılmadan...