Dünyanın En Cahil Ülkesi

Dünyanın “en gelişmiş” cahil ülkesi​

27 Şubat 2008 -

25 Şubat 2008 tarihinde, ABC News tarafından, Amerika Birleşik Devletleri’nde, okuma-yazma bilmeme oranının çok yükseldiği ve bu sorunun kronikleşen bir krize dönüştüğü ileri sürüldü.

ABC News’te yayınlanan röportaja göre, toplam olarak 6 milyon Amerikalı cahil durumda. 27 milyon Amerikalı ise, bir metni iyi okuyamıyor. 30 milyon Amerikalı, basit bir cümleyi tam olarak okuyup yazamıyor. Bu insanların birçoğu, cahilliklerini eşleri ve ailelerinden gizliyor. Toplum içindeki eleştirilerden kaçınmak için de banal işlerde çalışmayı kabul ediyorlar.

Haberin kaynağına göre, kötü eğitim ve cahillik, milyonlarca Amerikalıyı ulusal seçim sisteminin dışına itiyor.

Başka bir enstitüye göre ise, 30 milyon Amerikalı, en düşük seviyedeki eğitimin de altında bir eğitim görmüş. Bunlardan 11 milyonu doğru dürüst İngilizce okuma-yazma bilmiyor.

Amerika’da toplam olarak, 6 milyon birey, okuryazarlık sistemi içindeki eğitim kategorisinin en alt düzeyinde bulunuyor.

Amerikalıların %13’ü en basit aritmetik hesabı zar zor yapabiliyor, basit gramer kurallarını bilmiyor, bir belgeyi güçlükle okuyup imzalayabiliyor.

Ayrıca, incelemeye göre, Amerika halkının sadece %29 bilişim ve diğer modern bilimlere güveniyor.
[Granma/Sendika.Org - A.Py]
 
Bir millet (ne kadar millet diyebiliriz oda tartışılabilinir) nasıl bu şekilde yok edilebilir en basit örneğidir USA. Herkes ile uğraşmak için insanları salak hale getiren bir sürü yönetici.
Resmen Amerikan halkı sadece yeme , içme uyuma ve beyzbol ile oyalanıyor. Halk da zaten ekmek elden su gölden yaşıyor. Ama bu hayatları nereye kadar gidecek ki. Birgün kendilerinden sonraki nesil gerçekleri görecek ama o zamana kadar da zaten memleket artık toparlanamayacak hale gelecek!
 
Üst