Dsmart Hakkında sık sorulan sorular

TEKNİK

• Hangi uydudan yayın alabiliyorum?
Türksat 1C/2A (42E) uydusundan ya da herhangi bir uydudan yayın alabileceksiniz.

• Bireysel çanak anten kullanımı dışında binadaki merkezi uydu sisteminden de faydalanabilir miyim?
Bulunduğunuz binada kullanılan merkezi uydu sistemi Türksat uydusuna bakıyor ve tüm apartman sakinlerinin kullanımına açık ise (Türksat çoklu uydu sistemi) faydalanabilirsiniz.

• Binadaki herhangi bir çanak anten ile D-Smart yayınlarına erişebilir miyim?
Mevcut herhangi bir çanak anteni (en az 60 cm) Türksat uydusuna bakıyor ve dairenize kadar gerekli kablolama mevcut ise yayınlarımıza erişebilisiniz.

• Smartkart’ım olmadan da yayın alabiliyor muyum?
Smartkart olmadan sadece FTA yayınları izler, D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınız piyasadaki diğer uydu alıcıları gibi çalışır. Ancak, D-Smart'a özel kanallardan ve interaktif hizmetlerden faydalanabilmeniz için satın aldığınız bayi tarafından Smartkart'ınızın aktivasyonu yapılmalıdır.

• Smartkart’ım çalışmıyor, ne yapmalıyım?
Smartkart’ın D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısının üzerindeki resme göre doğru takılıp takılmadığını ya da aktivasyon işleminin yapılıp

• Sinyal seviyesinde azalma var, ne yapmalıyım?
Anten kablosunda herhangi bir kırılma ya da deformasyon olup olmadığı kontrol etmelisiniz. Aşırı rüzgar, kar, yağmur, vb. hava şartlarına göre, çanak anteninizin yönü değişmiş olabilir. Bu durumda çanak antenin yeri sabitlenmelidir.

• Görüntü/ses alamıyorum, ne yapmalıyım?
Çanak anten bağlantısının ve D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısının televizyonunuz ile olan bağlantısının sağlanıp sağlanmadığını ve televizyonun uydu bağlantı ayarlarının yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz.

• Kumandam ile işlem yapamıyorum, ne yapmalıyım?
1. D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızın açık olduğundan emin olunuz.
2. D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızı bekleme konumuna alınız.
3. Kumandanın pillerini çıkarıp, yeniden takınız.
4. Kumandanın pillerini değiştiriniz.

• D-Smart uyumlu dijital uydu alıcımı bekleme (stand-by) konumuna nasıl alabilirim?
Kumandanızda sağ üst köşede yer alan kırmızı tuşa basarak veya D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızın üzerindeki kapatma düğmesine basarak bekleme konumuna alabilirsiniz.

• Uzaktan kumandanın üzerindeki renkli tuşlar ile neler yapabilirim?
İnteraktif hizmetlerden yararlanabilir, Elektronik Program Rehberinde renkli tuşlar ile tercih ettiğiniz başlıklarda güncel ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

• Görüntü var ama ses yok yada ses çok kısık, ne yapmalıyım?
Televizyonun ve D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızın sesinin uygun seviyede açmış olduğunuzdan emin olunuz. Çözüm sağlanamadı ise D-Smart uyumlu dijital uydu alıcıya bağlı olan SCART kablosunu çıkarıp tekrar takmak gerekmektedir. Eğer kanalda sorun halen devam ediyorsa kurulumu kanalın PID değerleri ile beraber manuel olarak gerçekleştirmek gerekmektedir. Eğer bu işlemden sonra da çözüm sağlanamıyorsa çanak antende ya da LNB de bir problem mevcut olabilir. Bu durumda D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınıza kurulumu gerçekleştiren yetkili servisin müdahale etmesi gerekmektedir.

• D-Smart yayınının kesilmesi söz konusu olabilir mi?
Hayır. Aktivasyon gerçekleştirilmemiş ise uydudaki tüm şifresiz kanalları herhangi bir yayın kesintisi olmaksızın izleyebileceksiniz. Smartkart aktivasyonunuz gerçekleştirilmiş ise uydudaki tüm kanalları ve D-Smart’a özel kanalları izleyebileceksiniz.

• Cihaz Stand-by konumunda iken “Stand-By” tuşuna basıldığında, ön panelde program numarası çıkıyor ancak televizyona görüntü gelmiyor. Ne yapmalıyım?
Televizyonla cihaz arasındaki bağlantıları kontrol edin. RF ara kablo kullanıyorsanız, televizyonun ayarının doğru UHF kanalına yapıldığından emin olunmalı.

• Cihaz Stand-by konumunda iken “Stand-By” tuşuna basıldığında, ön panelde program numarası çıkıyor ancak televizyona görüntü gelmiyor. Ne yapmalıyım?
Televizyonla cihaz arasındaki bağlantıları kontrol edin. RF ara kablo kullanıyorsanız, televizyonun ayarının doğru UHF kanalına yapıldığından emin olunmalı.

• D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısı üzerinden internet bağlantısı yapılabilecek mi?
Ethernet bağlantısı başka bir bilgisayara internet erişimi sağlamaz. Sadece D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısının D-Smart'a özel internet portalına bağlanmasını sağlar. Eternet portu ile çok çeşitli interaktif uygulamalar yapılabilecektir.

• D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısındaki yönetici şifremi unuttum, ne yapmam gerekiyor?
Yetişkin kanalları için uyguladığınız şifre, Çağrı Merkezi tarafından yeniden kullanılabilir hale getirilecektir.

KURULUM

• D-Smart uyumlu dijital uydu alıcılarının kurulumu nasıl yapılıyor?
Uydu sistemini satın aldığınız yetkili servis, evinizde dijital uydu alıcınızın kurulumunu ve güvenlik kartınızın (Smartcard) aktivasyonu gerçekleştirir.

• D-Smart uyumlu uydu alıcımı satın aldıktan ne kadar süre sonra D-Smart yayınlarını izleyebilirim?
Smartcard aktivasyonu gerçekleşir gerçekleşmez D-Smart'ın avantajlarından faydalanabileceksiniz. Aktivasyon yapılmadan önce de dijital uydu alıcınız piyasada satılan diğer uydu alıcıları gibi çalışacaktır.

• Kurulum ücretli midir? Ücreti nedir?
Kurulum ücreti markalara, kampanya dönemlerine göre değişebilir, Smartcard aktivasyonu ise ücretsizdir.

• İhtiyacım olan ekipmanlar nelerdir?
D-Smart yayınlarını izleyebilmek için D-Smart uyumlu bir dijital uydu alıcısı, çanak anten ve kablolama yeterlidir.

• İhtiyacım olan ekipmanları nasıl temin edebilirim?
Uydu alıcınızı satın aldığınız bayi size bu konuda yardımcı olacaktır.

• İhtiyacım olan ekipmanların özellikleri neler olmalıdır?
Turksat 1C/2A uydusu için minimum 60 cm çanak, universal LNB, D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınız ve telefonunuza paralel bir hat gereklidir.

• Garanti süresi nedir?
Tercih ettiğiniz dijital uydu alıcısının markasına ve kampanyalara göre garanti süreleri değişebilir. Türkiye standartlarına göre, uydu alıcıları yaklaşık 2 yıl garanti kapsamındadır.

• D-Smart uyumlu uydu sisteminin kurulumunu kendim yapabilir miyim?
Türksat uydusuna çevrili bir çanak anteniniz varsa kurulumu kendiniz de yapabilirsiniz. D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızı satın alıp kurulumunuzu gerçekleştirdikten sonra, D-Smart hizmetlerinden eksiksiz olarak faydalanabilmek için kullanıcı bilgi formundaki bilgilerin ve sözleşmenin tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.

• Tek çanak anten ile birden fazla D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısından faydalanabilecek miyim?
D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızı çoklu dağıtım sistemi olarak adlandırılan bir ekipmana bağlayarak faydalanabilirsiniz.

• Çok çanaklı uydu sistemi kullanıyorum, bu durumda yayınlarınızı nasıl izleyebilirim?
Çok çanaklı uydu sistemlerinde, Türksat 2A'ya bakacak şekilde konumlandırılan antenin herhangi bir DiSeqC (aynı zamanda doğru giriş kurulum menüsünde seçilmelidir) girişine takılı olması halinde yayın izleyebilirsiniz.

• Çanağım var, Türksat uydusundaki kanalları izleyebiliyorum. Hotbird uydusundaki yayınları nasıl izleyebilirim?
Hotbird uydusundaki yayınları izleyebilmeniz için, ayrı bir çanak ve gerekli ekipman sayesinde yayınları izleyebilirsiniz.

• Hotbird uydusundaki kanalları nereye ilave edeceğim?
Sıralanmış kanal listemizin sonuna, diğer uydulardaki dilediğiniz kanalları ilave edebilirsiniz.

SMARTKART NEDİR? ( GÜVENLİK KARTI )
Kredi kartına benzer görünüşteki Smartkart D-Smart hizmetlerinden faydalanmanıza olanak verir. Smartkart içerisinde bulunan özel elektronik çip sayesinde kişisel bilgilerinize ulaşabilecek, film satın alabilecek ve çok yakında devreye girecek birbirinden çeşitli interaktif uygulamalardan yararlanabileceksiniz.

• Smartkart’ım çalışmıyor, ne yapmalıyım?
Smartkart’ın D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısının üzerindeki resme göre doğru takılıp takılmadığını ya da aktivasyon işleminin yapılıp yapılmadığını kontrol etmelisiniz.

• Smartkart’ımı uyumlu olabilecek her kutuda kullanabilecek, istediğim yere taşıyabilecek miyim?
Hayır. Smartkart’ınızı sadece D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınız ile kullanabilirsiniz.

• Smartkart’ın kaybolması durumunda ne yapmalıyım?
Smartkart’ın kaybolması durumunda 0 212 478 0303 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak yeni bir Smartkart satın alma talebinde bulunabilirsiniz.

• D-Smart uyumlu dijital uydu alıcıları üzerinde başka bir akıllı/güvenlik kartı çalıştırabilir miyim?
Hayır. Başka bir akıllı kart ile çalıştırılamaz. D-Smart özelliklerinden ancak D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınıza özel hazırlanmış Smartkart ile faydalanabilirsiniz.

• Bilgisayarımın TV kartı var, bilgisayarım üzerinden de seyredebilir miyim?
TV kartının girişine D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısı bağlanır ise seyredebilirsiniz.

KANAL BİLGİSİ

• Hangi kanalları izleyebiliyorum?
D-Smart ile başta Türksat olmak üzere Türkiye'den takip edilebilen uydulardaki tüm kanalları, ayrıca D-Smart'a özel hazırlanmış kanalları (Discovery Channel, Animal Planet, World Fashion, Movie Smart 1-2, Comedy Smart) ve D Tematik kanalları. (Dream TV, Dream Türk, BJK TV, FB TV, GS TV, D Hipodrom, D Spor, D Çocuk, D Yeşilçam, Emlak TV, D Plus, D Max) izleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra yetişkinlere yönelik erotik içerikli kanalları, kaliteli ve seçkin filmleri uygun fiyatlar ile izleyebileceğiniz “izle ve öde” kanallarını izleyebilir, interaktif kanalları (son dakika haberleri, hava durumu, astroloji ile ilgili güncel bilgilere ulaşableceğiniz ve çeşitli oyunlar oynayabileceğiniz kanallar) da kullanabilirsiniz.

• Bazı yabancı uydu kanalları şifreli yayın yapmaktadır. Bu kanalları izleyebilecek miyim?
D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızda Ortak Arabirim” (Common Interface - CI) Modülü bulunmaktadır. Önümüzdeki günlerde, bu modül sayesinde birçok yabancı kanalı çok ekonomik fiyatlara, yasal olarak seyretme imkanı bulacaksınız.

• İnteraktif hizmetlerden nasıl yararlanabilirim?
D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısının telefon hattına paralel bağlantısı sayesinde interaktif hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bayiniz, kurulum esnasında D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızı telefon hattınıza paralel olarak bağlayacaktır. Gelecekte bazı interaktif uygulamalar (Popstar oylamaları, İddaa, Altılı Ganyan gibi) ücretli olacaktır. Bu hizmetler haricinde telefon faturanıza herhangi bir şekilde bir ücret yansıtılması söz konusu değildir.

• Elektronik Program Rehberi nedir/neler yapabilirim?
D-Smart'taki Elektronik Program Rehberi özelliği ile uydudaki en beğenilen kanallar televizyonunuza sıralanmış olarak gelir, dilerseniz favori kanal fonksiyonu sayesinde kişisel listenizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca, elektronik rehber özelliği sayesinde izlediğiniz program ile ilgili hızlı, doğru ve güncel bilgiye ulaşabilir ve seçtiğiniz kanalın günlük ya da haftalık yayın akışını görüntüleyebilirsiniz.

• Yetişkinlere yönelik kanalları şifreleyebilir miyim?
Evet.Elektronik Program Rehberinde bulunan ebeveyn kontrol özelliği ile istediğiniz kanalları şifreleyebilirsiniz.

• Hangi kanalları izleyebiliyorum?
D-Smart ile başta Türksat olmak üzere Türkiye'den takip edilebilen uydulardaki tüm kanalları, ayrıca D-Smart'a özel hazırlanmış kanalları (Discovery Channel, Animal Planet, World Fashion, Movie Smart 1-2, Comedy Smart) ve D Tematik kanalları. (Dream TV, Dream Türk, BJK TV, FB TV, GS TV, D Hipodrom, D Spor, D Çocuk, D Yeşilçam, Emlak TV, D Plus, D Max) izleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra yetişkinlere yönelik erotik içerikli kanalları, kaliteli ve seçkin filmleri uygun fiyatlar ile izleyebileceğiniz “izle ve öde” kanallarını izleyebilir, interaktif kanalları (son dakika haberleri, hava durumu, astroloji ile ilgili güncel bilgilere ulaşableceğiniz ve çeşitli oyunlar oynayabileceğiniz kanallar) da kullanabilirsiniz.

• Bazı yabancı uydu kanalları şifreli yayın yapmaktadır. Bu kanalları izleyebilecek miyim?
D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızda Ortak Arabirim” (Common Interface - CI) Modülü bulunmaktadır. Önümüzdeki günlerde, bu modül sayesinde birçok yabancı kanalı çok ekonomik fiyatlara, yasal olarak seyretme imkanı bulacaksınız.

• İnteraktif hizmetlerden nasıl yararlanabilirim?
D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısının telefon hattına paralel bağlantısı sayesinde interaktif hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bayiniz, kurulum esnasında D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızı telefon hattınıza paralel olarak bağlayacaktır. Gelecekte bazı interaktif uygulamalar (Popstar oylamaları, İddaa, Altılı Ganyan gibi) ücretli olacaktır. Bu hizmetler haricinde telefon faturanıza herhangi bir şekilde bir ücret yansıtılması söz konusu değildir.

• Elektronik Program Rehberi nedir/neler yapabilirim?
D-Smart'taki Elektronik Program Rehberi özelliği ile uydudaki en beğenilen kanallar televizyonunuza sıralanmış olarak gelir, dilerseniz favori kanal fonksiyonu sayesinde kişisel listenizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca, elektronik rehber özelliği sayesinde izlediğiniz program ile ilgili hızlı, doğru ve güncel bilgiye ulaşabilir ve seçtiğiniz kanalın günlük ya da haftalık yayın akışını görüntüleyebilirsiniz.

• Yetişkinlere yönelik kanalları şifreleyebilir miyim?
Evet.Elektronik Program Rehberinde bulunan ebeveyn kontrol özelliği ile istediğiniz kanalları şifreleyebilirsiniz.

• İzlediğim kanalı değiştirmeden, diğer kanallardaki program bilgisini görebilir miyim?
Elektronik Program Rehberi sayesinde izlediğiniz kanalı değiştirmeden, “Rehber” tuşuna basarak herhangi bir kanaldaki program bilgisine ulaşabilirsiniz.

• Kanal sıralamasını kendi tercihlerim doğrultusunda yapılandırabilecek miyim?
D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınız size kanalları sıralanmış olarak sunacak. Sıralanmış kanalları tekrar sıralayamaz, ancak Türksat veya başka bir uyduda yeralan dilediğiniz bir kanalı favori kanal listesine ilave edebilirsiniz.

• D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısı sayesinde yayınlanan programları orijinal dil seçeneği ile izleyebilir miyim?
Evet. D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınızla dil seçeneğini desteklenen yayınları izleyebileceksiniz.

ÜCRETLER

• D-Smart'ta aylık bir ödeme yapacak mıyım?
Hayır. D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısı sayesinde hiçbir aylık ücret ödemeden dijital yayıncılığın tüm avantajlarından faydalanacaksınız.

• Evime fatura gelecek mi?
Hayır. D-Smart tarafından adresinize kesinlikle fatura gönderilmeyecektir. İleride hizmete girecek olan “izledikçe öde” hizmetlerinden faydalanmak isterseniz, size en yakın yetkili bayiden kontör almanız yeterli olacaktır.

• D-Smart sisteminin ( çanak, uydu alıcısı, güvenlik kartı) mülkiyeti kime ait?
D-Smart sisteminin mülkiyeti tüketiciye aittir. Ancak D-Smart sistemi kurulum adresi olarak gösterilmiş konut içinde kullanılmalıdır.Bireyler izinsiz olarak içerik paketlerinin bir kısmını veya tamamını ücretli veya ücretsiz olarak toplu kullanımına açamaz, kopyalayamaz, kablolu veya kablosuz olarak dağıtamaz, satamaz ve kirayalamaz.

TAŞINMA

• Taşınma durumunda D-Smart hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?
Taşındığınız yerde Türksat uydusuna çevrili bir çanak anten ve bir telefon hattı varsa, mevcut D-Smart donanımı ile hizmetlerimizden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

• Kısa süreli yer değişikliklerinde D-Smart uyumlu uydu alıcımı kullanmaya devam edebilir miyim?
Evet. Ancak D-Smart'a özel kanallardan ve interaktif hizmetlerden sorunsuz faydalanabilmek için 0212 478 03 03 numaralı telefondan Çağrı Merkezi'ni arayarak adresinizi bildirmeniz gereklidir.

• Kısa süreli yer değişikliklerinde Smartcard aktivasyonu tekrarlanacak mı?
Hayır. Smartcard aktivasyon tekrarı cardın kaybolması veya manyetik alanın zarar görmesi durumunda yeni bir card temininin akabinde aktivasyon tekrarı durumu söz konusu olur, adres değişiklerinde aktivasyon tekrar gerçekleşmez

(dsmartnedir.com)
 
Üst