merhaba ne anlama geliyor?

Merhaba

Hiç düşündünüz mü yada bilen varmı içinizde "merhaba" ne anlama geliyor diye?. Çok ilginç bir o kadar da hoş ve sıcak bir anlamı varmış meğer. 'merhaba' aslında farsça kökenli olup "benden size zarar gelmez" anl***** geliyormuş. Çok hoş değilmi ?

Bunu öğendikten sonra karşımdaki insana merhaba demek daha bir anlamlı oldu benim için.

bu mesajı okuyan herkese benden "Merhaba"

senede bir görmediğim
dostlar merhaba merhaba

deste deste dermediğim
güller merhaba merhaba

umutlarım oldu yalan
o yar beni etti talan
başını taştan taşa çalan
seller merhaba merhaba

yetimiyem belim büken
ne gül kaldı nede diken
bülbülü sineye çeken
dallar merhaba merhaba

Alıntı...

hisarlikenan

Merhaba kelimesi aslında kapalı bir mekanda söylenir,yani açık alanda selam verir gibi söylenmez.Bunun sebebi de "benim yanımda,burada oturabilirsin,benden sana zarar gelmez"manasında olduğu içindir.Hâl böyle olunca sokaktaki insana merhaba denmez.Yani sokaktaki adama "benim yanımda oturabilirsin"demek herhalde çok komik olur.

Merhaba kelimesi aslında kapalı bir mekanda söylenir,yani açık alanda selam verir gibi söylenmez.Bunun sebebi de "benim yanımda,burada oturabilirsin,benden sana zarar gelmez"manasında olduğu içindir.Hâl böyle olunca sokaktaki insana merhaba denmez.Yani sokaktaki adama "benim yanımda oturabilirsin"demek herhalde çok komik olur.

Değişik bir yerden yaklaşmışsınız. Fakat asıl anlamı "benden sana zarar gelmez" oldugu için kapalı alanda da bence kullanılır. Çünkü orada oturmakla ilgili bir anlam taşımıyor. Tanımadığımız birisine yaklaşıp konuşma isteğinde bulunacağımız zaman söyleyeceğimiz bir söz :)