Alkol dertleri unutturmuyor

Alkol dertleri unutturmuyor​

Japonya'da yapılan bir araştırmada, alkolün dertlerin unutulmasına yardımcı olmadığı belirlendi.

Tokyo Üniversitesinden araştırmacılar, sanılanın aksine alkolde bulunan etanolün unutmaya yardımcı olmadığını, aksine anıları zihinde koruduğunu belirttiler.
Deney fareleri üzerinde yapılan araştırmada, kafeslerine geri konmadan önce birkaç gün süreyle hafif oranda elektrik şoku verilen farelerin kafesleri her açıldığında ürktükleri tespit edildi.

Araştırmacılar, bu farelerin tepkilerini incelemek amacıyla bir kısmına alkol verirken, diğer kısmına serum verdi. Alkol verilen farelerdeki bu korkunun diğer farelere göre ortalama iki hafta olmak üzere daha fazla sürdüğü ortaya çıktı. Söz konusu araştırmayı yapanlar, "insanlar açısından ele alındığında bu durumun, alkol alındığında kurtulmak istenilen kötü anıların daha fazla zihinde kalacağını gösterdiği" yorumunda bulundu

Alkol ve Depresyon​

Alkol beyin fonksiyonlarını değiştiren, bağımlılık yapma potansiyeli yüksek bir maddedir. Alkol etkisi altındaki bir kişinin ruhsal durumunun öngörüsünü yapmak oldukça zordur. Bu durum, alkolün bedendeki dağılım, atılım, emilim gibi özelliklerinin ve beyindeki aktivitesinin belirsizliğinden kaynaklanmaktadır. Etkilerinin öngörüsü belirsiz olan bir maddenin kontrolünün sağlanması da olanaksızdır. Bu belirsizliklerin yanında çok gözlenen ve kabul edilen gerçeklerden biri alkolün ruh ve beden sağlığını olumsuz etkilediğidir.

Bugün alkolün ruh sağlığına olumsuz etkilerinden en çok bilineni depresyon dediğimiz klinik durumdur. Depresyon; umutsuzluk, keder, kararsızlık, konsantrasyon bozukluğu, sıkıntı, suçluluk duyguları, isteksizlik, haz kaybı, uykusuzluk, bazen çeşitli bedensel şikayetlerle seyreden ruhsal bir hastalıktır. Toplumda oldukça sık görülür. Bazen tedavi edilmediğinde intihar davranışı ile sonuçlanan bu hastalığın alkol kullanımı ile değişik düzeylerde ilişkisi vardır.

Alkol kullanımı, özellikle 'alkol bağımlılığı' ile depresyon arasındaki nedensellik ilişkisini saptamak güçtür. Ancak depresyon hastalığının iyileşmesi için - ister sorun ister neden olsun, alkol kullanımının durdurulması gerekir. Alkol ve depresyon arasındaki ilişkiyi şöyle özetleyebiliriz.

Alkol bağımlılığı depresyona neden olur : Alkol bağımlıları, bağımlı olmayanlara göre depresyona yakalanma açısından oldukça daha fazla bir riske sahiptir. Alkol bağımlılarının %80 kadarında depresyon tablosu görülebilir. Bu oran, genel toplum oranlarının neredeyse dört katı kadardır.
alıntı
 
Üst