Çocuklarda Geniz Eti Problemi Nedir?

Çocuklarda Geniz Eti Problemi Nedir?

Geniz eti, bademciklere benzer şekilde görev yapan bir dokudur ve burnun gerisinde yerleşmiştir. Vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Geniz eti büyüdüğü veya iltihaplandığı zaman bazı problemlere yol açabilir. Ayrıca, yeterince önemsenmeyen geniz eti sorunları çocukların gelişiminde telafisi mümkün olmayan zararlar verebilir.

Burun ve boğaz arasında yerleşmiş, üzüm salkımına benzer bir doku olan geniz eti, bademcikler gibi boğaza bakıldığında görünmez. Burundan giren bakteri ve mikropları yakalar. Ayrıca antikorlar üreterek vücudun bunlarla savaşmasına da yardımcı olur.

Çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi normaldir ve bu zamanla kendiliğinden küçülebilir. Ama çogunlukla 3-5 yaşlarda enfeksiyonlara bağlı olarak büyüdüğü de bilinmektedir. Eğer bir çocuk sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, çok sık nezle oluyorsa, bademcikleri sık hastalanıyorsa veya alerjik bir bünyesi varsa geniz etinin büyümesi doğaldır.

Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur. Üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığında uykuda nefessiz kalma gibi ciddi sorunlar başlatır. Bu nedenle uzman doktorlar tarafindan muayene ve testler sonucunda alınması istenebilir. Geniz etinin vücuttaki önemi düşünüldüğünde, onların ameliyatla alınıyor olması aileler tarafindan endişe yaratabilir. Çocuğun mikrop ve bakterilere karşı daha zayıf olacağı akla gelse de, vücutta geniz eti gibi görev yapan başka dokuların da olduğu unutulmamalıdır.

Geniz etinin büyümesi ve iltihaplanması halinde, çocukta çeşitli belirtiler görülür. Eğer çocukta bu belirtiler varsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır:

Burundan nefes almakta güçlük
Seste değişiklik
Sürekli ağızdan nefes alma
İltihaplanmadan kaynaklanan agız kokusu ve ateş
Burun tıkalı gibi genizden konuşma
İşitme azlığı
Nefes alırken hırıltı çıkması
Uyku sırasında horlama
Uyku sırasında nefesini tutma

Geniz eti tanısı; fiziksel muayene, boğaz kültürü, röntgen tetkikleri ve kan tahlilleri ile konur. Geniz eti tedavisinde ilkönce, uzman doktorlar tarafından verilen antibiyotiklerle iltihaplı bir durum varsa tedavi edilir. Eğer sonuç olumsuz ise ya da tedavi sonrası tekrar rahatsızlık yaşanıyorsa ameliyat gündeme gelir.

Ameliyat kararı verilirken dikkat edilen konu, enfeksiyon varken röntgen filmi çektirmemektir. Eğer çekilirse geniz eti daha büyük çıkar ve yanıltır. Önce ilaçla iltihabın temizlenmesi gereklidir. İltihaplı durum giderildikten sonra film çekildiğinde geniz eti büyük çıkarsa ve kesinlikle çocuğu rahatsız ettiği düşünülüyorsa ameliyat kararı verilir. Kesin ameliyatı gerektiren durumlar ise şunlardır:

Geniz etinin sürekli büyüyor olması
Konuşma bozukluğu
Üst solunum yolunun tıkanması
Sık tekrarlayan geniz eti iltihabı
Uykuda nefes tutma
Kötü huylu tümör şüphesi
Çene yapısının bozulması

Geniz eti ameliyatı; hastane ameliyathanelerinde, cerrahlar tarafından, genel anestezi ile yapılır. Her ne kadar basit bir ameliyat olsa da, ciddiye alınmalı uzman kişilerce yapılması tercih edilmelidir. Ameliyatta, geniz eti çocuğun ağzının içinden alınır. Çocuğun durumuna göre gün içinde ya da ertesi gün hastaneden doktor kontrolünde çıkarılır. Ameliyat bölgesinin tam iyileşmesi ve geniz eti problemlerinin düzelmesi için iki hafta geçmesi beklenir. Ameliyat sonrası, bazı çocuklar alışkanlık kazandıkları ağız solunumuna devam ederler. Bu farkedildiğinde çocuğa burundan nefes alması hatırlatılmalıdır.
evybaby.com
 
Üst