ANOREKSİYA NEYROZA (Manken hastalığı)

ANOREKSİYA NEVROZA (Manken hastalığı)

İki temel yeme bozukluğundan biri bulmiya nevroza iken diğeri ise anoreksiya nevrozadır. anoreksiya terim olarak iştah kaybı anlamındayken, nevroza ise duygusal nedenleri işaret etmektedir.

Aslında anoreksik hastalarda iştah kaybı görülmemektedir. Aksine oldukça iştahlı ve yemeklere aşırı ilgilidirler. Sürekli yemek kitapları okuyabilirler ve akıllarında hep güzel yemekler olababilir. Ama yemek yemeyi reddederler.

Anoreksiya nevroza için temel kriterlerin ilki öncelikle kişinin yaş ve boyu açısından normal standartların oldukça altında olmasıdır. Yani çok zayıf olmaları. Kilo vermek için genelde aç kalmayı seçen hastalar, yediklerini çıkartma yoluyla da zayıflamaya çalışabilirler, aşırı egzersiz yapmak da buna eklenebilir. İkinci olarak kişi kilo almaktan çok korkar ve zayıf olması da bu korkuyu azaltmaz. Üçüncü kriter ise kızlarda adet kanamalarının düzensizleşmesi, üst üste uzun süre olmaması şeklinde görülür. Son olarak ise bu hastalar beden biçimlerini olduğundan çok farklı algılarlar. Diğer insanların "kemik torbası" olarak tanımladığı bu kızlar kendilerini oldukça şişman hissederler ve bunun aksini asla kabul etmezler. Sürekli göbeklerinden ya da basenlerinden şikayet ederler. Sürekli bedenleriyle ilgilenen bu kızlar tartılarak, aynada kendilerini inceleyerek hep şişman olmaktan yakınırlar.

Anoreksiya ergenliğin ilk dönemlerinden orta dönemlerine doğru görülebilir. Anne babanın boşanmış olması, ayrılması gibi olayları takiben görülebilir. Bu kızlarda aşırı zorlu diyetler sonucunda hastalık daha da belirginleşebilir. Kızlarda erkeklerin 10 katı daha fazla görülür.

Bozukluğun daha çok kadınlarda görülmesinin sebebi güzelliğe ilişkin kültürel standartların değişmiş olması olabilir. Görsel ve yazılı medyanın inceliği, zayıflığı yüceltmesinin bu hastalığın yaygınlaşmasını geliştirdiği varsayımlar arasındadır.
 
Son düzenleme:
Üst