Fas'ın Hollywood'u Marakeş

Kuzey Afrika'nın egzotik şehri Marakeş, son zamanların gözde film stüdyosu oldu. Pek çok filmin çekildiği bu şehri artık turistler de keşfetti..

Şehrin kalabalığından ve stresinden bıkan Avrupalıların tatil tercihlerinden biri Fas'ın Marakeş şehri oldu. Avrupa'ya olan yakınlığının yanı sıra mimari özelliklerinin korunması ve nüfusunun hemen hepsinin Fransızcayı çok düzgün konuşmaları, Avrupalı turistlerin rotasını Marakeş'e yöneltiyor. Marakeş'in bu kadar ilgi görmesinin bir diğer sebebi ise bir film stüdyosu olarak da kullanılıyor olması. Bunun için Marakeş'e dört saat uzaklıkta yer alan Ouarzazate'a gitmeniz gerekiyor. Burası, Fas'a genel vali olarak atanan, Fransız General Lyautey tarafından 1929 yılında, çölden hemen önceki önemli bir ileri karargâh olarak kurulmuş. Şehrin nüfusu 30 binden fazla. Coğrafi özelliklerinden dolayı, bir açık hava film stüdyosu olarak da kullanılıyor. Şu an Ouarzazate'ta özel sektöre ait dört büyük film stüdyosu ve mevcut. Şehrin içinde de bir sinema müzesi oluşturulmuş. Şehir merkezine girişte ise film endüstrisini sembolize eden bir anıt var. Ayrıca Fas yönetimi, Ouarzazate'ın sinema sektörüne ev sahipliği yapması için her türlü desteği de veriyor. Zaten Ouarzazate'ta, filmler için gelen ünlü oyuncuları ağırlamak amacıyla birbirinden lüks onlarca otel de yapılmış. Figürasyon açısından ucuz işgücü, geniş arazi ve özellikle tarihi filmlerde kullanılabilen doğal coğrafi özellikleri nedeniyle Hollywood başta üzere dünya sinema sektörü buraya akın ediyor. Ouarzazate'taki en büyük stüdyo ve platolardan bir tanesi, Atlas Corporation'a ait Atlas Stüdyoları... Atlas'ın sahip olduğu platoya girdiğinizde, pek çok filmde kullanılmış dekorları, adeta bir açık hava müzesindeymiş gibi gezebiliyorsunuz. Filmler bitmiş olsa da kullanılan dekorlar kaldırılmamış ve ziyaretçilere açık. Dileyen, bir rehber eşliğinde bu devasa dekorları gezebiliyor. Atlas Platosu'nda çekilen filmlerden bazıları, Nil'deki Elmas, Gün Işığında Suikast, Musa, Kundun, Lejyoner, Kleopatra, Gladyatör, Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra ve Cennetin Krallığı. Fas'ta aşiret reislerinin yönetimi altındaki köylere kasbah adı veriliyor. Aid Ben Haddou Kasbahı 12. yüzyıldan kalma fantastik bir yapı. Aid Ben Haddou, bu yerleşim birimiyle, Ouarzazate'tan Marakeş'e uzanan yolu kontrol ediyor ve buradan geçen kervanlardan haraç alıyordu. Ancak bölgeye Fransızların gelişiyle birlikte, bu kasbah da kaderine terk edildi. Bir tepenin üzerine diklemesine kurulmuş bu kasbahın içine girdiğinizde tarihte bir yolculuk yapıyorsunuz.

70 METRELİK MİNARE​

Marakeş'e geri döndüğünüzde hâlâ görmeniz gereken pek çok yer var. Şehrin en görkemli yapılarından biri, 70 metre uzunluğunda minaresi olan Koutubia Camisi. Fas'taki camileri, Türkiye'deki camilerden ayıran temel özellik, minareleri... Fas'taki camilerin minareleri, bizdekilerin aksine yuvarlak değil, dikdörtgen bir kule şeklinde yükseliyor. Koutubia, 'Kitaplık, kitap satılan yer' anl***** geliyor. Zaten Koutubia Camisi'nin, yerine inşa edildiği caminin bahçesinde eskiden el yazma kitaplar satılırmış. Marakeş'in en ünlü ve en canlı yerlerinden bir tanesi Jemaa el Fnaa Meydanı. Yerel halk meydanı, 'kıyamet meydanı' ya da 'ölülerin buluştuğu yer' olarak adlandırıyor. Eski dönemlerde idamların gerçekleştirildiği bir yer olduğu için halk meydana bu isim koymuş. Burası gündüzleri, yılan oynatıcılarının, fal bakıcıların, geleneksel dansçıların, su satıcılarının, şehri turlamak isteyenlere hizmet veren faytoncuların buluştuğu ve birbirine karıştığı bir meydan... Fas'ın geleneksel tüm yemeklerini bu açık hava restoranında bulmak mümkün.
 
marekeş e yakın yerlere gittim, jorf las far limanı tam bir terminaldir marekesh içerde bulunur, asıl Casablanca güzeldir, fas ta zevk ve eğlence vardır.Norveç isveç ve finlandiyalı paralı turistler oraya gider, biz ise parasız olanlar çogunlukta, paralı olanlar yunanistanı tercih eder esas paralılar italyanın ELBE adasından sonra gelmezler kısaca zenginliğin kesiştiği nokta elbe adası, anzio PİOMBİNO sahilleridir,

Fas bazı yönlerden özellikle Casablanca Türkiyeden bile daha serbest bir yapıya sahip , çıplaklar kampı bile vardır. gece kulüpleri,diskolar -zevk eşekte bulunur diyenlere inat endülüs arapları eğlenir. kral hasan öldü Kral hasanın camii limanda görülen en ihtişamlı yapı ve şimdi oğlu Muhammed sanırım, o babasından daha ihtişamlı camii yaptırdı.
ülkenin kralıdır.
Türkiyede bar kültürü içkiye yapılan zamlarla öldürülmüştür. Casablanca filminin meşhur barını aradım ama bulamadım, malesef 2-3 defa satılmış, en güzel içebileceğiniz şey nargile ve çay. araplar ŞAAY der çaya, esmaa = arkadaş yanaşırsınız bir Türk kahvesi gibi yere nargileyle kelle olursunuz. (daha önce içmemiştim :Cachondon:)
ülkedeki insanların bütün gençleri fransızca konuşur,

TANGER e doğru ispanyolca konuşan araplar başlar, CEUTA (arapların kara parcası) osmanlının SEPTE si bugün ispanyol toprağıdır, orada ispanyol bayrağı sallanır,
Akdeniz içinde fas topraklarında Bir ispanyol toprağı daha vardır MELİLLA

hemen yanında Fas limanı PORT NADOR vardır , eğer fas toprağının içindeki ispanyaya girmek isterseniz pasaportla girersiniz, yatlar. yolcu feribotları melilla ya yanaşır.
 
Üst