Çocuklarda kasık fıtığı

En sık ilk 1 yaşta görülür. Sıklıkla ilk 1 ayda bulgu verir.
Çocukların %1-5’inde kasık fıtığı görülür. Prematürelerde bu oran %30’a kadar yükselebilir.

Hamileliğin ilk 7 ayında erkek bebekte testisler (yumurtalar) karın içindedir, 7. aydan 9. aya kadar her iki kasıkta bulunan kasık kanalından geçerek skrotuma yani torbalara inerler. Bu iniş sonrası kanalın kapanmaması halinde fıtık oluşur.

Kasık fıtığı % 60 sağda, % 30 solda, %10 iki taraflı olarak ortaya çıkar.

Ağlama, ıkınma ya da öksürme ile belirginleşen kasık şişliği şikayeti mevcuttur.

Erkek çocuklarda ilerlemiş durumlarda fıtık o yandaki skrotuma (torbaya) kadar uzanabilir.

Çocuklarda kasık fıtığında komplikasyon oranı yüksektir. %10-20 inkarserasyon yani sıkışma riski vardır. Bu durumda kasıktaki şişlik kaybolmaz, çocukta huzursuzluk, kusma ve gayta yapamama şikayetleri izlenir.

Tanı muayene ile konur.

Sıkışmış fıtıkta Ayakta direkt karın grafisi barsak tıkanıklığı bulgularını ve fıtık kesesi içine sıkışmış barsak kısımlarını değerlendirmek için yeterlidir.

Tek tedavisi cerrahi onarımdır ve Çocuk cerrahisi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Elektif bir cerrahi hastalık olmasına karşın çocuklarda sıkışma ve buna bağlı komplikasyon riski yüksek olduğu için, tanı konduktan sonra kasık fıtığı bebeğin yaşına bakılmaksızın en kısa sürede cerrahi onarım ile tedavi edilmelidir.

Bütün mesele ameliyatın işin ehli kişiler tarafından ve imkânları uygun hastanelerde yapılmasıdır. Yenidoğan ve çocuk uyutmaya alışkın anestezistlerin katkısıyla, çocuk cerrahisi uzmanlarınca yapılan bu tarz ameliyatların risk oranları sıfıra yakındır.

Zamanında yapılan ameliyatların hiçbir zorluğu yoktur. Ameliyat sonrası da yaşa uygun ağrı kesici ilaçların yardımıyla çok rahat geçer. İlk 1 yaş içindeki çocuklarda ameliyattan 3–4 saat sonra çocuk tamamen normal hayatına döner. Daha büyük çocuklar da 1–2 gün içerisinde normal oyun tempolarına dönerler. Ameliyattan 1 saat kadar sonra hastalar ilk beslenmelerini takiben evlerine gönderilir. Hem hastane enfeksiyonu riskini ortadan kaldırmak, hem de ev ortamında çok daha süratle ve moralli olarak iyileştikleri için, çocuklar kasık fıtığı ameliyatlarından sonra hastanede geceletilmezler. Bu uygulama, ülkemizdeki çocuk cerrahisi uzmanlarınca da yaklaşık 30 yıldan bu yana sorunsuz olarak gerçekleştirilmektedir. Çok özel durumlarda, hastanın başka ilave sorunları var ise (Doğumsal kalp hastalığı vb) hastanede bir gece yatırılması gerekli olabilir. Ancak bu bir istisnadır.

Sıkışmış fıtık tedavisinde ise acil cerrahi girişim uygulanır. Sıkışmış barsağın ilk 8 saatten sonra dolaşımı bozulmaktadır. Sıkışmaya bağlı dolaşımı bozulan ve çürüyen barsak kısmı varsa bu kısmın çıkarılması gerekir. Bu durumda hem cerrahi girişim zorlaşır, hem de cerrahi sonrası iyileşme dönemi uzar. Ayrıca erkek çocuklarda sıkışmış fıtık durumunda aynı taraftaki testiste (yumurtada) de dolaşım bozulmakta ve hastanın o taraftaki testisi de zarar görebilmektedir. Bu nedenle özellikle sıkışmış fıtıkta erken tanı ve uzman kişilerce yapılan acil cerrahi çok daha önemlidir.

Kasık kanalı kız bebekte de mevcuttur ve kızlarda da kasık fıtığı görülür.

Kasık fıtığı erkeklerde testislerin iniş mekanizması nedeniyle kızlardan 6-10 kat daha sık görülür.

Kızlarda kasık fıtığı içine giren organ yumurtalık ve tüp de olabilir. Bu nedenle cerrahi onarım çok daha özelliklidir, cerrahi girişim çocuk cerrahisi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Op. Dr. Emel Avcuoğulları
Anneyizbiz
 
Üst