Bel ağrısının nedenleri

Bel ağrıları en sık karşılaşılan ağrıların başında geliyor. Erişkinlerin % 85'i yaşamlarının bir döneminde en az bir kez bel bölgesinde ağrıdan yakınıyor!

İşte Bel ağrısının nedenleri​

Beli kötü kullanma

Uzun süre aynı pozisyonda durmak günlük hayatta bel mekaniğine uygun olmayan yanlış hareket veya kötü duruş belinizde yıpranmaya neden olur.

Kas spazmı

Genellikle beli destekleyen kasların veya bağların aşırı gerilmesi, ağır bir şey kaldırmak, atlamak, düşmek ve spor aktivitesi bel tutulmasına neden olabilir. Vücudun buna cevabı ağrılı kas spazmıdır. Mevsimsel ısı değişimleri, rüzgar ve hava akımı kas spazmını artırır.

Bel fıtığı

Her iki bel omuru arasında yastık görevi yapan jölemsi dokunun disk kayması veya taşmasıdır. Böylece omuriliklten çıkarak bacağa, ayağa inen sinire baskı yaparak bel ve bacak ağrısı oluşur. Öksürükle, hapşırmakla, ıkınmakla ağrı artar.

Omurga kanalında darlanma (Spinal Stenozu)

Omurilik ve sinirlerinin geçtiği kanalların daralması, sinirleri sıkıştırması ile oluşur. İleri yaşlarda özellikle belli bir mesafe yüründüğünde bacaklarda ağrı, uyuşma ve topallama ile kendini gösterir.

Omurlarda kayma ve biçim bozuklukları

Bel omurlarının birbirinin üzerinden kaymasıyla karakterize 'Spondilolistezis' de bel ağrısı sebebidir. Hareketle ağrı artar. Ayrıca beldeki eğrilikler, düzleşmele, beldeki açıklıklar, fazla veya eksik bel omuru bel ağrısı nedeni olabilir.

Gerilim, stres, sigara

Bel ağrısını artıran ve kronikleştiren en önemli sebeptir. Ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlar bel ağrısını artırır. Sigara da bel bölgesine giden damarlarda tıkanıklığa neden olduğundan diskte harabiyet daha hızlı, kemikte iyileşme daha geç olur. Gülmek, çalışmak, sosyal uğraşılar ve hayata bağlılık ağrıya karşı etkilidir.

Fazla kilolar

Belimizin taşıdığı yük miktarını arttırdığı için sakıncalıdır.

Kireçlenme - Osteoartirit

Yaşın ilerlemesi ile kemik yapıda, bağlarda ve disklerde yıpranma başlar. Yıpranmış dokular kireçlenir, hareket kabiliyeti azalır.

Kemik erimesi, osteoporoz

Osteoporoz kemiklerde yumuşamaya yol açarak kolay kırılma ve ağrıya sebep olur. Beslenmede kalsiyum ve D vitamini eksikliği, hareketsiz yaşam, erken menopoz, alkol kortikosteroidler ve sigara riski artırır.

Romatizma

Vücudun bağışıklık sisteminin kendi öz hücrelerine savaş açması sonucu gelişir. Omurgadaki normal kemik ve kıkırdak dokuları hasara uğrar.
Sabahları görülen eklem sertliği ve tutulmalar romatizmal hastalıklarda uyarıcıdır.
 

güney

Mükemmel bir konu emeğinize sağlık,biz bayanların en büyük derdidir bel ağrısı,yalnız geçen dikkatimi çekti benim öğrencilerde sıkıntılı bel ağrısından..Yaş giderek düşüyor bu konuda...Eskiden sadece yaşlıların ağrırıdı:Cachondon::Cachondon:
 
Ben teşekkürederim paylaşımı okumaya değer bulduğunuza.Bel ağrısı her yaştan insanda oluyor aslında yatış pozisyonlarından,bir şeyi kaldırmak indirmek istediğimizde doğru şekilde kaldırmadığımızdan,oturduğumuz zamanlarda ise vucut düz durmamasından kaynaklanıyor kısacası dikkatsiz davranıyoruz güney hanım.
öğrencilerinizin derste canı sıkılıyor galiba dik oturup dersi dinlemiyorlar o yüzden belleri ağrıyordur:Cachondon::Cachondon:
 

güney

bak doğru bende ne oluyo bu çocuklara diyorum:Cachondon::Cachondon:
 
Bel ağrısının en önemli nedeni bence öğrenci evindeki yayları bozulmuş kanepelerdir.
benim payıma düşen divan aklıma geldikçe Belim hala ağrır
 
Süper bir konu açmışsın canım ve bu konuda şu günlerde çok yardıma ihtiyacım vardı sağol bira zaydınlattın beni eline sağlık....
 
Üst