Makarna hakkında herşey

Hepimizin bayılarak yediği makarna hakkında bazı bilgiler

Makarnanın Tarihi
İtalyanların pasta spaghetti, Amerikalıların spaghetti - noodles macaroni, İngilizlerin pasta macaroni, Almanların Teigwaren - Spaetzli, Çinlilerin mein, Japonların udon adının verdikleri makarnanın kökenleri konusunda farklı fikirler üretilmiş olsa da, makarnanın tek bir kişi tarafından bulunmadığı ortak görüştür.
Makarnanın doğuş izlerine birkaç uygarlıkta birden rastlanabilir: Etrüsk ve Roma başta olmak üzere, Arap ve Çin uygarlıkları. Bazı Etrüsk mezarlarında makarna yapım aletleri bulunmuştur. Ev yapımı bu tür makarna, düz ve şeritler halinde kesilmiştir (daha sonra Romalılar tarafından lagana olarak adlandırılan bugünün lazanyası). Romalı yazar Apiciusun M.S.1. yüzyılda yazdığı de re coquinaia adlı kitapta bugünkü lazanyanın ilk tarifi yer alır.
Keşif gezilerinden çok önce bile makarnanın İtalyada kullanılıyor olması, Marco Polonun Çinden getirdiği pek çok yeniliğin arasında makarnanın yer almadığını gösterir. Ancak makarnanın antik dönemlerden (M.Ö. 1700-1100) beri Çinde de kullanıldığı bilinmektedir.
19. yüzyılın sonuyla 20. yüzyılın başı arasında, makarna üretim teknolojisi değişmeye başladı. Makarna üretimi yüzyıllardır elle yoğurulan hamur kesilerek ve yine elle şekillendirilen parçalar güneşte kurutularak gerçekleştiriliyordu. 1890da, sadece Cenevre eyaletinde, 62si Porto Manrizio yakınında yer alan, 222 makarna fabrikası bulunmaktaydı. Bu fabrikaların yıllık ortalama üretimi 100.000 kgdan fazla değildi.
İnsanların ilk makarna fabrikası ile tanışmaları çok eski değildir. Çin ve İtalyanlardan sonra makarna A.B.D.ye de girdi. İlk makarna fabrikası Brooklynde Fransız Antoine Zerge tarafından kuruldu. Birleşik Devletlerin ardından İsveç, Almanya, İngiltereye ve Birinci Dünya Savaşından sonra tüm dünya ülkelerine yayıldı.

DOĞRULAR-YANLIŞLAR
*Pratiktir 10 dakikada hazırlanabilir,
*Ekmekten bile fiyatıyla ekonomiktir,
*Besleyicidir, ekmeğe göre mineral madde, proteinve lif bakımından daha zengindir,
*Şişmanlatmaz çünkü pişirilmiş makarnanın kalorisi ekmekten yarı yarıya düşüktür,
*Pişirilmiş makarna daha uzun sürede sindirilir, tok ve dinç tutar,
*Yağsızdır. Çok az (%1-1,5 minör) yağ bileşenlerini ve yüksek oranda linoleik yağ asidi içerdiğinden kolesterolü düşürücü etkisi vardır,
*Makarnada bulunan kompleks karbonhidratlar kana yavaş karıştığı için tok tutar,
*Kilo vermenize ya da kilonuzu korumanıza yardımcı olur,
*İştahı azaltır,
*Enerjinizi sabit tutar,
*Şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır,
*Kalp - damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

PÜF NOKTALARI

Makarnayı pişirdikten sonra soğuk suyla durulamalı mıyım?
Sadece makarnayı soğuk olarak veya sosla birlikte hemen servis edeceğiniz zaman suyla durlayabilirsiniz. Bu durumlarda makarnanın soğuk suyla durlanması pişme işlemini bitirir ve diri kalmasını sağlar.
Makarnanın pişerken veya piştikten sonra birbirine yapışmasını nasıl önlerim?
Çok su kullanarak ve aşırı pişirmeden makarnanızı hazırlayın. Makarna paketinin üstünde size verilen pişirme sürelerine sadık kalın.
Tüm makarnalarda yumurta var mıdır?
Hayır. Aksi belirtilmedikçe genelde makarnalar yumurta içermez. Kullandığınız makarna paketinin içindekiler bölümüne emin olmak için bakınız.
Makarnaları nasıl saklamalıyım?
Makarna paketlerini, pişirmeden bir yıl kadar muhafaza edebilirsiniz. Serin ve kuru bir yerde makarna paketlerini saklayınız. İlk aldığınız makarnayı, ilk olarak pişiriniz ve yeni bir paket açmadan bir önce açtığınız paketi mutlaka bitiriniz.
Pişirilmiş makarnalarınızı, hava almayan bir kabın içinde 3 ile 5 gün arasında saklayabilirsiniz. Bir miktar sıvı yağ eklerseniz, makarnalarınız birbirine yapışmaz. Pişmiş makarnalarınızı soslarıyla karıştırıp saklamayınız.
alıntı
 
Üst