• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

yaşamda hepimiz 4 eşliyiz

Yaşamda hepimiz 4 eşliyiz​

Bir zamanlar, büyük ve güçlü bir ülkeyi yöneten bir kralın 4 eşi varmış.
Kral en çok 4. eşini severmiş: bir dediğin iki etmez, herşeyin en güzelini, en iyisini ona verirmiş.
Kral, 3.eşini de çok severmiş. Bu güzelliğin bir gün kendisini terk edebileceğinden korktuğu için, onu çok kıskanır, üzerine titrermiş.
Kral, 2. eşini de severmiş. Kendisine karşı her zaman iyi ve sabırlı davrana bu eşi, kralın ne zaman bir derdi olsa daima onun yanında bulur, sorunun çözümünde ona destek verirmiş.
Kraliçe 1.eşiymiş kralın. Karşılık beklemeden onu en çok seven, sağlığına ve hükümranlığına en büyük katkıyı sağlayan bu eşi olmasına rağmen, kral 1.eşini hiç sevmez ve onunla hiç ilgilnmezmiş.
Birgün kral ölümcül bir hastalığa yakalanmış. Yakında öleceğini anladığı ve öldükten sonra yapayalnız kalmaktan çok korktuğu için, eşlerinden hangisinin ölüm yanlızlığını kendisi ile paylaşmak isteyebileceğini öğrenmek istemiş,
En çok sevdiği 4. eşine, ölüm yolculuğunda kendisine eşlik edip etmeyeceğini sorduğunda aldığı yanıt, kalbine bıçak gibi saplanan kısa ve net “Mümkün değil” olmuş.
“Hayatım boyunca seni sevdim; sen benimle birlikte ölmeyi kabul eder misin?” sorusuna 3.eşi “Hayır, hayat çok güzel. Sen ölünce ben yeniden evleneceğim!” diye yanıt vermiş. Kral bir kez daha yıkılmış.
“Her sorunumda, her zaman yanımda olan ve bana yardım eden sendin; bu defa da yanımda olur musun? sorusuna 2.eşinden “Bu sorunun için hiçbir şey yapamam; olsa olsa sana mezarına kadar eşlik eder, güzel bir cenaze töreni yaptırır ve yasını tutarım!” karşılığını almış.
Büyük bir hayal kırıklığı yaşamakta olan kral, 1.eşinin sesi ile irkilmiş: “Nereye gidersen seninle olurum, seni takip ederim!”
“Ah!” diye inlemiş kral “Keşke bir şansım daha olsaydı...”
Yaşamda hepimiz 4 eşliyiz:
4. Eşimiz vücudumuzdur: Onun güzel görünmesi için ne kadar zaman, kaynak ve çaba harcarsak harcayalım, öldüğümüzde bizi terk edecektir.
3. Eşimiz sahip olduğumuz servetimiz ve statümüzdür: Ölür ölmez başkalarına yar olacaktır.
2. Eşimiz ailemiz ve dostlarımızdır: Tüm sorunlarımız paylaştığımız bu kişilerin en son yapabilecekleri şey, bu dünyadan gözleri yaşlı bizi uğurlamak olacaktır.
1. Eşimiz ise ruhumuzdur.
 
Üst