Simeon Sakskoburggotski kimdir?

Simeon Sakskoburggotski kimdir?​

Simeon Sakskoburggotski ya da II. Simeon (d. 16 Haziran 1937, Sofya) 1943-1946 yıllarında Bulgaristan kralı olmuştur ve 1946 yılındaki devrim sırasında annesi ve kardeşiyle beraber ülkeden kaçmıştır. Babası III. Boris1894-1943 yılları arasında yaşamış ve 1917 ile 1943 arasında çarlık yapmıştır. Annesi Fransız olan Jeanne de Savoie'dır. 1943'te II. Simeon babasının ölümünün ardından 6 yaşında tahta çıkmıştır. Ancak 1946 yılında patlak veren olaylar sonucu tahtını bırakıp ailesiyle beraber Bulgaristan dan kaçmış önce Mısır'a yerleşmiş ardından da Madrid'de yaşamaya başlamıştır. 2001 yılında tekrar Bulgaristan'a dönmüş ve II. Simeon Hareketi'nin başına geçmiştir ve 2001'deki seçimlerde 240 sandalyeli meclisin 119'unu kazanmıştır (Ancak tek başına iktidara gelebilmesi için 121 sandalye gerekmektedir) ve Türk kökenlilerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Cephesi ile koalisyon kurmuştur. 2005 yılında II. Simeon'un partisi 2. parti olmuş ve Sergey Stanishev'in kurduğu hükümette görev almıştır.

enteresan bir hikaye anlatmak için bu ismi özellikle seçtim. erkek çocuk yapmak bir kralın devlet görevidir, ama ya olmazssa seyreyleyin neler olur

Simeon Sakskoburggotski , en son bulgar karalıdır ve şu anda yaşamaktadır.

ama 3ncü borisin oğludur, peki boris bulgar mıdır ?? hayır boristen önceki kralın
nesli sona erdiği için bulgarlar başlarına kral aramışlar. ve almanyanın veliahtlarından birini bulmak zorunda kalmışlar , kısaca kral olmak için soylu sülaleden gelmek gerekiyor, ama bulgarların kralının soyu tükenince küçük yaşta avrupanın ortalarından bir veliahtı kendilerine kral yaparlar , Simeon Sakskoburggotski onun oğludur,
Komunizm devrimi olduğu sıralar Simeon Sakskoburggotski ülkeden kaçmak durumunda kalır. nede olsa kraldır. ve kaçırılması gerekir. Bu kral Türkiye üstünden avrupaya kaçmıştır, yani sosyalist sisteme girerken krala kaçması için Türkiye yardım etmiştir,, seneler sonra kral sosyalist sistemin çökmesiyle sürgünden geri dönmüş, sanırım ispanyadan..
bulgar halkı kralımızı isteriz diye haykırmıştır. ama sosyalizm sistemi varken kral simeon küçükken prens oldugu için her istediği yapıldığından, , küçük çocuklara sen simyonço gibi misin yoksa şeklinde dalga geçilmiştir ,, Döndükten sonra, Kral türkiyeye de gelmiştir, ve türkiyeye minnettralığını defalarca vurgulamış, ayrıca Bulgaristandaki türk partisi ile koalisyona girmiştir.
Kral Türkiyeye ve türk insanına borcunu ödemektedir. bu yakın ilgilerin daha iyi kullanılması gerekir.
 
Üst