Roj Tv’nin Paniği

ROJ TV’NİN PANİĞİ​


Avrupa Birliği tarafından terör örgütleri listesine alınan PKK/Kongra-Gel’in propaganda faaliyetleri için kullandığı ROJ TV’nin Danimarka’dan yayınlarını sürdürmesine kamuoyunun tepkisi sürerken ve ekranlarından PKK övgüleri ve yalan haberlerle, etnik ayrılıkçılık yaratmaya yönelik yayınlara devam edilirken, Belçika Maliye Bakanlığı’nın ROJ TV’ye kestiği vergi cezaları nedeniyle örgüt yandaşları tarafından yaşanan panik gündeme yansımaya devam ediyor.
Brüksel’de bir basın toplantısı düzenleyen ROJ TV sorumlularından Metin Yüce, Ahmet Dicle ve Manouchar Zonoozi, Belçika Maliye Bakanlığı’nın, şirketlerine 4 milyon avro vergi cezası kestiğini bildirdiler. Terör örgütü yandaşları, şirketlerinin tüm paralarına el konulduğunu açıklarken, Belçika'ya Türkiye, ABD ve bazı AB ülkelerinin baskı yaptığını, yayınlarının durdurulmasının hedeflendiğini ileri sürdüler.
Belçika adaleti, terör örgütünün bazı yan kuruluşları ve yandaşları hakkında, 1996 yılında açılan soruşturmayı tamamlamış ve örgütün para kaynaklarını da hedef alan bir yargılama sürecini başlatmıştı. Belçika polisi, 18 Eylül 1996'da düzenlediği ''Spoutnik Operasyonu'' çerçevesinde, Brüksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan MED TV stüdyolarına, sözde Kürt parlamentosu bürosuna ve terör örgütünün bazı yan kuruluşlarının temsilciliklerine operasyonlar düzenlemişti. Bu baskınlar sırasında birçok belgeye ve video kasete el koyulmuş, 5 kişi tutuklanmıştı. Bu kişiler, 30 gün sonra, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı. Brüksel Savcılığı, Belçika'daki “Spoutnik Operasyonu” çerçevesinde, terör örgütünün yan kuruluşlarının kara para aklama, insan kaçırma, haraç toplama, şantaj, sahte belge düzenleme ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçları üzerinde de durmuştu. Duruşmalarda, terör örgütü yandaşı televizyonun Lüksemburg bankalarında ele geçirilen kaynağı belirsiz paraları, yapılan çeşitli harcamalar, çocuk kaçırma olayları, haraç toplama gibi unsurlar ön plana çıkarılmış ve sanıklar bu konularda sorgulanmıştı. Terör örgütünün kara para aklayarak elde ettiği ve televizyon lisansı için kullandığı 50 milyon avro değerindeki mücevherlere de İsviçre’de el koyulmuştu. Belçika, bu mücevherlerin iadesi için çaba harcıyordu.
Yargı sürecinin uzaması üzerine, 2007 sonunda, sanıklar zaman aşımı nedeniyle adli takibattan kurtulurken el konulan paraların da iade edileceği belirtilmişti.
Bugünlerde ROJ TV yöneticileri, Belçika Maliye Bakanlığı’nın cezaları üzerine şirketin mal ve araçlarını örgüt yandaşlarının isimlerine aktararak hacizleri önleme girişiminde bulunuyor.

Kamuoyu ise PKK/Kongra-Gel’e hizmet eden ROJ TV yayınlarının içeriği konusunda tüm ülkelerin objektif ve gerçekçi bir tutum benimsemesini bekliyor.

Helin Demir


Msn, emaıl vb benzerı adreslerın forumumuzda beynelmınel yazılması yasaktır.
 
Üst