Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Toplum içinde kullandığımız bazı kelimeler yada davranışlar aslında çok farklı anlamlara gelir işte bazıları..

KIRO:Toplum içinde kıronun anlamı giyinmeyi bilmeyen biraz sonradan görme olarak kabul edilir.Mesela siyah kumaşın altına beyaz çorap giymek gibi ama kıro gerçekte şudur: Doğuda çocuklara verilen sıfattır yani çingene çocuğuna nası şopar deniliyosa doğudaki çocuklara da kıro denilir.

KAGIT PARA:Bildiğimiz gibi banknotlara verilen isimdir.Aslında kağıt paranın birleşenleri incelendiğinde %70i pamuktur kalan %30luk kısım kağıt,mürekkep ve kimyasallardır.Normalde Pamuk para denilmesi gerekir ama kağıt paradır çünkü paradaki pamuğu hissedemiyoruz.

BİZANS:Tarihteki en büyük rakibimiz olmuştur.Bir çok kişi yunanlılara bizans soyu der ama bu yanlıştır.Çünkü Bizansın diğer adı Doğu Roma İmparatorluğudur.Yani bizanslılar aslında italyandır

ŞEYTAN KULAĞINA KURŞUN:Toplumda istenmeyen hoş olamayan bir olasılık hatırlandığında bu söz söylenir ve elle kulak memesi tutulur dudakla öpücüğe benzer ses çıkarılıp tahtaya vurulur.Çok gereksiz hurafeden öte gitmeyen bir davranıştır.Kökü musevilerin ağlama duvarına dayanır.Museviler ağlama duvarının başında ağlarken bir elleriyle kulak memelerini tutup aynı bizler gibi öpücük atar gibi ses çıkarıp kafalarını da hafiften duvara vururlar.Bizim yaptığımız gereksiz bir alıntıdır ama kimse bilincinde değildir.

CİN:Bizler gibi yer içerler cinsiyetleri vardır.Bunlar bilinen şeylerdir.Ama bir söz vardır kesinlikle yanlıştır oda şudur:Gecelere arkadaşlarla toplanılır biri bir hikaye anlatır ve Cinlerden bahsederken ÜÇ HARFLİLER der sebebi ise şudur Cİn denildiğinde geldikleri sanılır.Bu kesinlikle yanlıştır çünkü Cinler her yerde olabilirler belki şu an bile siz bunları okurken yanınzda bulunabilirler.Yani cin deyince gelmezler.Gece bir konu anlatırken Üç harfliler , CCler ,Görünmeyenler ,Onlar gibi sıfatlarla bahsedilmelerine gerek yoktur..

AHTAPOT:Toplumda en iyi kamufile olan hayvan bukalemun olarak bilinir ama yanlıştır.Bukalemunun bulunduğu yere göre renk değiştirmesi 3ila 5 dk arasındadır ve de gözleri onu ele verir ama bir ahtapot hareket halindeyken bile renk değiştirebilir 2saniyede tamamen kamufile olur yani ahtapotun hakkını yiyoruz.

YUNUS:Çok sevimli bir hayvandır bir çok çeşiti bulunur.Her zaman televizyonlarda gördüğümüz sadece bir türüdür sanılandan aksine sevimli değil en saldırgan türü bizim televizyonlarda dizilerde izlediğimiz türüdür.Tam bir katildir dişleri fazla gelişmemiştir.Ama burnu çok serttir.Kendinden 4kat büyük bir köpek balığına bile alttan göbek kısmına burnuyla sert bir vuruş yaptığında Köpek balığının hiç bir şansı yoktur.

SU KÜÇÜĞÜN SÖZ BÜYÜĞÜN:Herkesin bildiği bir sözdür.Yani yanlış bildiği sözdür.Orjinali şudur:"Sus küçüğüm,söz büyüğün".Bu zamanla su küçüğün olmuştur yani sözde suda büyüğündür.

46 Hakaret ve şakalaşma anlamında 46lık denilir.Sebep olarak da Manisadaki akıl hastanesi gösterilir.Ama yanlıştır.46 Maraşın plakasıdır.46ise akıl hastağılının tavan seviyesidir.

(alıntı)
 
AHTAPOT:Toplumda en iyi kamufile olan hayvan bukalemun olarak bilinir ama yanlıştır.Bukalemunun bulunduğu yere göre renk değiştirmesi 3ila 5 dk arasındadır ve de gözleri onu ele verir ama bir ahtapot hareket halindeyken bile renk değiştirebilir 2saniyede tamamen kamufile olur yani ahtapotun hakkını yiyoruz.

da ahtapotun kötü tarafı merakına yenik düşmesidir, çok basit bir kalamar oltası çok iğneli veya kancalı bir sisteme bildiğimiz şeffaf naylon torbayı kesip suyun altına atın ve hafif hafif ahtapotların bulundugu alanda gezdirin. bir ağırlık hissettiğinizde yakalanmıştır hızla çektirince ahtopot artık o oltadan kurtulamaz kasları çok güçlü oldugundan elastiktir oltadan kopmaz.

kısaca çok akıllı olup , denizin içinde parlayan malzemeleri değişiklikleri merak eder,

ahtapotu yakalatan merakıdır,, o naylon parçasını kollarıyla tutup incelemek yenecek birşeymi yenmeyecek midir acaba siz çektiğinizde bir koluna takılmıştır

ahtapotun lezzeti çok güzeldir, dünyada Papağan ağzına benzeyen tek canlı ahtapottur,
ağzı aynı bir papağan ağzıdır, kemiklidir , ege taraflarında ve akdenizde çıkar ve malesef türkiyede genelde izmir antalayaya kadar olan yerler yer, tam bir protein deposudur.
sanırım deniz mahsullerinin şekline bakan bir toplum olduğumuz için çok şey kaçırıyoruz.
uzak denizlerde çalışan insanlarda bir laf vardır denizden babam çıksa yerim.(uzak seferlerde çalışanlar bilir)
 
Üst