• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Yeşil Pasaportun İtibarı yok

Hürriyet gazetesinden alıntıdır:: tarih ise bugün
Rezalet bile az bir kelime

Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
KONGRE keşfine giden bilimadamlarına kaçak yolcu muamelesi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Emekli Dekanı, Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcel ve meslektaşı Prof. Dr. Ziya Alkan, Dünya Leishmania Kongresi’nin keşfi için gittikleri için Hindistan’da, vize yaptırmadıkları gerekçesiyle kaçak yolcu muamelesi gördü. İki bilim adamının yeşil pasaportlarına da el konuldu ve yaklaşık 5 saat sorgulandı. İzmir’den başlayan yolculuklarının başında herhangi bir yetkilinin uyarısıyla karşılaşmayan, yeşil pasaportları nedeniyle de vize almaya gerek duymayan Özcel ve Alkan, THY’ye ait aynı uçakla Türkiye’ye gönderildi.

SORUMLULUK YOLCUDA​

El konulan pasaportları geldikleri ülkelerinde kendilerine teslim edilen Özcel, "Yaşadığımız bir kabustu. Bilimadamıyken kaçak yolcu muamelesi gördük. THY’nin bizi uyarmaması, mağduriyetimizi arttırdı" diyerek tepkisini dile getirdi. THY, açıklamasında ise, vize pasaport belgelerinin istenilen şekilde olmasının tamamiyle yolcunun sorumluluğunda olduğu belirtildi.
''''
alıntı bitti

benim şahsi yorumum :​

Türkiyenin üzülerek söylüyorum dış dünyada otoritesi tamamen düşmektedir, son 5-6 yıl
çok gerilemiştir, siyaset Sadece iç politika demek değildir. devletin üst birimlerinin sadece halkın desteği ile değil dünya desteği de alması gerekir, yoksa yurtdışına çıktığınızda vandaşa insan muamelesi değil hayvan muamelesi yaparlar, akıllı olmanız mühim değil,

Avrupa topluluğu ülkesinin onuru ,Türkiyenin onuru malesef bir değildir, uzakdoğuya giderken , müslüman ülkeler dahil Türkiyeye vize verirken sorgulama ve bekletme süründürme politikası gütmektedirler

oysa avrupa birliği vatandaşları sadece 1 günde her yere vize alabilmektedir, hatta bırakın vizeyi kapı önünde dahi otomatik vize verilmektedir.sormadan bir ülkeye girebilirsiniz. Türk vatandaşı olarak dünyada itibarımız düşüyor, hemde çok büyük bir hızla.

Benim eşim endonezyalı 1999 da evlendiğimizde Türkiye itibar olarak daha güçlü idi, Türk olmaktan gurur duyardım, ancak seneler geçti endonezya yı fakir gören ben, 9 sene sonra kendi ülkemi fakir görmeye başladım, milliyet olarak eşimin beni küçük görmeye başladığını hissetmeye başladım. endonezya gayri safi milli hasıla bakımından Türkiyeden düşüktür ama Gelir dağılımı Türkiyedeki zengin fakir bakımından daha iyi ,kısaca Türkiyenin milli geliri yüksek olsa da halka dağılmadığı sürece halk fakir, itibarımız düşük olacaktır. önce kendi vatandaşımıza değer vermeli ki başkası değer versin. vatandaşı insan yerine koymazlarsa kimse koymaz, sonra da kendi kendimizi avutmak için Türkün Türkten başka dostu yok deriz,,

Yeşil pasaportlu arkadaşlar,sanmayın ki her ülkeye gidebilirsiniz isterseniz üst mertebelerden biri olun yukarıdaki haber gibi rezil olabilirsiniz sizde, yurtdışında yeşil pasaportun malesef değeri kalmadı,
siz de mavi pasaport gibi 1-2 hafta vize bekleyeceksiniz, gerekirse kuyruk bekleyeceksiniz,harç ödeyeceksiniz.

gerçek acıdır.