Geleceğin enerji kaynağı bir bakteri!

Geleceğin enerji kaynağı bir bakteri!

Teksas Üniversitesi'nde yapılan çalışmada, büyükbaş hayvanların bağırsaklarında yaşayan 'E.Coli' bakterisinden hidrojen elde edildi. Araştırmacılar düşük maliyetli ve organik olan yöntemin, ileride bir tonluk tanklarla evlerde de kullanılabileceğini müjdeliyor

Çoğu kişi için 'E.Coli' (koli basili) kelimesi gıda zehirlenmesiyle eş anlamlı olsa da Teksas Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, büyükbaş hayvanların bağırsaklarında yaşayan ve sütüne de geçebilen 'E.Coli' bakterisinden, hidrojen elde etmeyi başardı.
Bu sayede bakteri geleceğin yeni enerji kaynaklarından biri haline geldi. TÜBİTAK tarafından yayımlanan "Bilim ve Teknik" dergisinin şubat sayısında ABD'deki Teksas Üniversitesi Kimya Bölümü'nün yürüttüğü bir araştırmaya yer verildi. Araştırmada, büyükbaş hayvanların bağırsaklarında yaşayan ve sütüne de geçebilen 'E.Coli' bakterisinin genetik kodları değiştirilerek, hidrojen üretildi. DNA'sındaki altı gen silinerek hidrojen üretmesi sağlanan bakteriye şeker verilip, bakterinin doğal olarak ürettiği glikoz sırasında açığa çıkan hidrojen miktarı da normal koşullarda üretilene göre 140 kat arttırıldı.

Hem organik, hem ucuz enerji

Sürecin tek faydası organik olması değil. Hidrojenin bakteriden doğrudan doğal yollarla elde edilmesinden dolayı ucuz olması da bir avantaj. Araştırmacılar diğer hidrojen üretim yöntemlerinin maliyetiyle kıyaslandığında, bakteriye verilen şekerin maliyetinin düşük olduğunu belirtiyor. Sürecin bir avantajı da hidrojenin yerinde üretilebilmesi. Böylece gazı dağıtım noktalarına nakledilmesindeki lojistik problemler ortadan kalkacak.
Araştırmacılar gelecekte, evlerde kurulacak bir tonluk tanklarda, bu yöntemle hidrojen üretimi yapılabileceğini ve evin tüm enerji ihtiyacını bu tankın karşılayabileceğini söylüyor. Tankın içerisinden hidrojeni çekmenin kolay olduğunu, ancak bir evin günlük enerji tüketimi için 80 kilogram bakteri gerektiğini belirten araştırmaların hedefi bu miktarı sekiz kilograma düşürmek.
Araştırmanın başındaki Prof. Thomas Wood, ticari uygulamaya geçilmesi için yapılacak çok şey olduğunu, ancak başarısının, çoğunluğun Amerika'nın geleceği olarak gördüğü hidrojen bazlı ekonomiye geçilmesinde ciddi bir aşama olduğunu söyledi. Daha önce de insülin üretimi ve aşıların geliştirilmesinde 'E.Coli'den yararlanılmıştı.
 
Üst