bu hafta hutbeyi efendimiz veriyor

Hamd ,Allah’a mahsustur.O’na hamd eder.O’ndan yardim ister,O’ndan magfiret ve hidayet dilerim.O’na iman ederim.O’na nankorluk etmem.Dusmanligim O’na nankorluk edenedir.Allah’tan baska ilah bulunmadigina,tek olduguna,ortaksiz olduguna,Muhammedin’de O’nun kulu ve elcisi olduguna ,Muhammed’in hidayet,hak din ,nur ve ogut ile gonderdigine sahitlik ederim.

Ey insanlar!O Allah ki ,peygamberlerin arasinin acildigi ,ilmin azaldigi ,insanlarin sapkinliga dustugu bir zamanda kulunu ,tam bir hidayet ,tam bir nur ve en guzel ogut olan Kuran ile gonderdi.


Ey insanlar !

Sozlerin en guzeli Allah’in kitabinin sozleridir.Allah kimin kalbini Kuran ile susler ve onu kufurden sonra Islam 'a mensup kilarsa ;o da Kuran 'in sozlerini insanlarin sozlerine tercih ederse ;iste o kimse felaha erer;kurtulanlardan olur.Allah 'a ve Rasulune uyan dogru yolu bulmustur.Allaha ve rasulune karsi gelen de azginlik ve taskinliga saplanmis , sapikliga dusmustur.
Allah in sizi sakindigi seylerden sakinin.
Bundan daha ustun bir hatirlatma ve bundan daha degerli bir nasihat yoktur.[/color]

Ey insanlar!

Sadece Allah 'a ibadet edin ;
O'na hicbirseyi ortak kosmayin .
Ondan sakinilmasi gerektigi gibi sakinin.
Allah’i sevin , Allah 'in sevdigini sevin.
Allah 'in kitbindan usanmayin ;O'nun zikrinden kalbinize darlik gelmesin .
O'nun kitabi, yaratilan herseyin ustununu secip ifade eder, amellerin hayirlisini ,kullarin seckinlerini ,kissalarin iyisini anlatir.
Haram ve helalleri bildirir.Guzel sozlerinizle Allah in soylediklerini tasdik edin ve soyleyin .
Allah' in ihsan ettigi rahmet ve sevgiyle birbirlerinize karsi muhabettli olun .


Ey Insanlar !
Kendinizi ahirete hazirlayin ..
Ahiret aziginizi kendinizden once goderin ki oraya gittiginiz zaman hazir bulabilesiniz.
Sunu bilin ki hepiniz oleceksiniz ve maliniz sahipsiz ,suruleriniz cobansiz kalacak.
Rabbiniz size „Benim elcim size gerekli seyleri bildirmedi mi?Ben sana mal verdim , ihsanda bulundum.Sen bunlardan kendine ahiret payini ayirmadin mi?“diye soracak.Eger aziginizi onceden gondermemisseniz saginiza bakacaksiniz ,solunuza bakacaksiniz ve cehennemden baska bir sey gormeyeceksiniz .
Oyle ise yarim hurma ile de olsa ,kendinizi cehennemden uzak tutun.Gucu yeten hayir islemeyi ertelemesin .Onu bulamayan da guzel sozle kendisini cehennemden korusun .


Allah in rahmet ve bereketi uzerinize olsun …


(Taberi , Ibn-i Kesir , Kurtubi)

(Efendimizin Medineye hicereti sirasinda Ranuna denilen yerde Mescid-i Atika veya Mescid-i Cuma ismiyle anilan mescidde yuz civarindaki muslumana verdigi hutbesi…)

~~~~~~~~~~~~~~

Allah'tan gayri kimsemizin olmadigi su bos dunyada , Efendimizin sozleri beni cok etkiledi ,
Sizlerinde yuregine su serpecegi dusuncesi ile ekledim ...

Sanki , Asr-i saadetteyiz , mescidde efendimizin etrafinda toplandik ve O'nun agzindan cikan bu sozlerle, bir an olsun bu duyadan uzaklasip efendimizle birlikte oldugumuzu hissederiz insaallah....
 
Allah binkere senden razı olsun kardeşim böyle günlerde Efendimiz(sav)'in tavsiyelerine çok ihtiyacımaz var.Allah bizi Efendimiz(sav)'in yulundan giden kullardan nasip eylesin.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Ebü Süreyye Sebre İbni Ma'bed el-Cühenî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Çocuğa yedi yaşındayken namaz kılmayı öğretiniz. On yaşına bastığı halde kılmazsa, cezalandırınız."[1]

Ebü Davud'daki hadis şu mealdedir:

"Çocuk yedi yaşına girince, namaz kılmasını söyleyiniz."kaynak hadis bahçesi..
 
Ebü Süreyye Sebre İbni Ma'bed el-Cühenî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Çocuğa yedi yaşındayken namaz kılmayı öğretiniz. On yaşına bastığı halde kılmazsa, cezalandırınız."[1]

Ebü Davud'daki hadis şu mealdedir:

"Çocuk yedi yaşına girince, namaz kılmasını söyleyiniz."kaynak hadis bahçesi..

Peygamber Efendimiz (sav) 7 yaşına geldiğinde çocuklara namaz kıldırılmaya başlanmasını öğütlemiştir. 10 yaşına geldiğinde hâlâ namaz kılmıyorsa biraz daha sıkı disiplin altına alınmaları gerektiğini bildirmiştir.


Gelelim çocukların 7 yaşında namaza başlaması konusuna…
Bu yaş bazıları için erken gelebilir. Her sözü vahiy kaynaklı olan ve “Benim ağzımdan Rabbimin istediğinden başkası çıkmaz” buyuran Efendimiz (sav) elbette Rabbimizin emri dâhilinde konuşmuştur.


Demek ki Rabbimiz, günahsız, sâfî, masum ruh ve bedenleri kıyamda rükûda secdede istiyor. Minik elleri temiz ağızları duâda istiyor. Bu duâlar belki çocukça oluyor, kaybolan bir oyuncak, çok sevdiği bir çikolata ama tertemiz ellerin divanına açılmasını yalansız gıybetsiz dillerin “Allahım! Allahım!” demelerini istiyor ki o çocuklar ilerleyen yaşlarda da yine Allah’ın huzurunda olabilsin. Yine ellerini yüce divana açabilsin, yine duâlar edebilisin. Yani en önemli kulluk vazifesi olan namaza çocukluktan itibaren alışsın.


Namaz hususunda 20 Taha 132 ayeti daima gözönünde bulundurulmalı evde yediden yetmişe herkese namaz kılma emri uygulanmalıdır. Yine Tahrim: 66/6 ayeti de hiçbir zaman gözden ve gönülden uzak tutulmamalıdır. Namaz kılma konusunda riyazüs salihınin1078-1081 numaralı hadisleri de daima hatırlanmalı ve gözden uzak tutulmamalıdır.

“Yâ Rab! Bizi ve neslimizi namazda mukîm kıl!” Amîn.
 
Üst