Matematiksel Fıkralar

Matematiksel Fıkralar
LOTO


İki Matematikçi, aralarında mesleklerinin ne kadar önemli olduğunu konusuyorlar. Sonra içlerinden biri diğerine dert yaniyor:
"Ah azizim ah! Matematiğe yeterince önem verilmiyor. Aslında konuya devlet el atmalı ve Matematik bilmeyenlerden vergi toplanmalı.
Diğeri cevap veriyor:
"Sayısal Loto da bu işe yarıyor zaten"
e üzeri xGünün birinde birkaç fonksiyon bir kafede oturmuş, sıfıra ne kadar hızla yakınsadıkları gibi konular üzerinde tartışıyorlarmış. Derken içlerinden biri kapıya bakarak aniden bağırmış "Dikkat türev geliyor!". Hepsi apar topar sandalyelerinin altına saklanmışlar, ancak e üzeri x hiç istifini bozmamış. Türev ağır adımlarla içeri girmiş ve tek başına oturan fonksiyonu görüp "sen benden korkmuyor musun?" demiş. Hayır, ben e üzeri x im diye yanıtlamış kendine güvenen bir tavırla. "Yaa" demiş türev. "Peki benim x e göre türev alacağımı kim söyledi?"2+2

Kayseriliye sorarlar:''2 + 2 kaç eder?'' diye.

Kayserili cevap verir :''Alırken 3 eder satarken 5''

Deney

Bir matematikçi, bir fizikçi ve bir kimyacıyı bir ay süreliğine ayrı ayrı odalara kapatmışlar. Odalarda kilitli bir buzdolabı ve çeşitli araç gereç varmış. Bir ay sonunda odaların kapılarını açıp bakmışlar. Fizikçi mekanik bir makine yaparak buzdolabının kapısını kırmış ve karnını doyurmuş. Kimyacı çeşitli elementleri karıştırarak bir sıvı yapıp buzdolabının kapısını eritmiş. Son olarak matematikçinin odasına girmişler. Matematikçinin kurumuş cesedi duvara dayanmış bir halde yerde kanla şunlar yazar;Teorem: Buzdolabını açamazsam öleceğim

İspat: Farzedelim ki ben öldüm...Saymanın ÖnemiFilozof Temel yine formundadır:

- İnsanlar üçe ayrılır: Saymasını bilenler ve bilmeyenler...
Matematik Finali4 tane üniversite öğrencisi, uyanamadıkları için matematik finaline geç kalırlar ve okula gidince hocaya arabalarının lastiğininpatladığını söylerler... Hoca ilk basta inanmaz ama öğrencilerinin yalvarmalarına dayanamayarak, onları 3 gün sonra sınav yapacağını söyler.Sınav günü gelince hoca, 4 öğrencinin hepsini bos bir salonun ayrı ayrıköşelerine oturtur.Sınav geçme sistemi şöyledir: 100 üzerinden 50 puan alan herkessınavı geçebilir... Hocanın hazırladığı sınavda ise ön sayfada 10'arpuanlık 4 tane basit matematik sorusu vardır... Bunları kolayca çözerler.
Arka sayfada ise 60 puanlık 1 soru vardır:"Hangi lastik patladı?"İskoçya Koyunları

Bir mühendis ,bir fizikçi ve bir matematikçi iskoçyada trenin penceresinden bakarken siyah bir koyun görürler, mühendis hemen atılır;iskoçyadaki bütün koyunlar siyah der.Fizikçi söze karışır iskoçyadaki bazı koyunlar siyah diyerek.Ve matematikçi son noktayı koyar iskoçyada en az bir tarafı siyah olan en az bir tane koyun vardır.Üç Kişi

Bir matematikçi, bir fizikçi ve bir biyolog bir kafeye oturmuş karşıdaki eve bakarlarken eve iki kişi girdiğini görürler. Bir müddet sonra evden üç kişi çıktığını gördüklerinde olayı şu şekilde yorumlarlar:


Fizikçi:Gözlem hatası yaptım.
Biyolog:İçerde ürediler.
Matematikçi: Eve bir kişi daha girerse içerde hiç kimse kalmayacak

Garson ve İntegralİki erkek matemetikçi bir bara gider. Birincisi ikincisineortalama bir kişinin
matematik hakkında çok az şey bildiğini söyler.İkincisi buna katılmaz ve bir çok insanın yeterli miktardamatematikle başaçıkabileceğini iddia eder.

Birinci matematikçi tuvalete gider. Onun yokluğunda ikinci matematikçi garson
kızı çağırır. Ona bir kaç dakika sonra arkadaşıdöndügünde kendisini tekrar
çağıracağını vebir soru soracağını söyler.Bütün yapacağı "iks küp bölü üç" diye yanıt vermektir.

Kız tekrarlar: "eks küp..." ne?

Matematikçi düzeltir "iks küp bölü üç"

Kız: "Eks küp bölü üç?"

Evet der matematikçi.

Kız tamam deyip, kendi kendine mırıldanarak uzaklaşır,

-"iks küp bölü üç, iks küp..."

Birinci matematikçi döner ve ikincisi kendi görüşünün doğruluğunu kanıtlamak
için iddiaya girmelerini teklif eder.

Sarışın garson kıza bir integral soracağını söyler, birincisi gülerek kabul eder.

İkinci adam garson kızı çağırır ve sorar:

- "x karenin integrali nedir?"

Garson kız yanıtlar:

-`x küp bölü üç',

uzaklaşırken de ekler:

- "artı c"!

alıntı.
 
çok güldüm yaa :Cachondon: :Cachondon: özellikle e^x e bayıldımmm :) deney de çok süperdi..çok saol niles.k :))
 
matematik yaaa ,matematikle olan herşey güzel benim gözümde
tutkum
elinize sağlık :Cachondon:
 
Üst