Çinlilerin Gözleri Neden Çekik

çinlilerin gözleri neden çekik....

Sadece Çinlilerin değil Japonların, Orta ve Güneydoğu Asya'da yaşayanların hatta Eskimoların bile gözleri çekiktir. Aslında 'çekik gözlü' olmak tanımı kesinlikle yanlıştır. Göz yapısı dünyada bütün insanlarda aynıdır.

Farkı yaratan göz kapaklarıdır. Çekik gözlü diye nitelendirilen ırklarda gözün üzerindeki göz kapağının ikinci kıvrımı, gözün üstüne doğru daha fazla inmiştir ve bu durum gözün sanki daha darmış gibi görünmesine sebep olur.

Peki bu, niçin böyledir? Bir teoriye göre göz kapağının üzerinde katlı olarak duran bu ikinci kıvrımı, bu insanların gözlerini yoğun olan kar tabakasının, göz kamaştıran ışığından korumak için, bir nevi kar gözlüğü gibi gelişmiştir.

Her ne kadar yukarıda belirtilen bölgelerin bazılarında kar hiç yağmıyorsa bile bilim insanları bugün çekik gözlü diye nitelendirdiğimiz insanların atalarının son buzul çağında Sibirya'dan, yani Asya'nın kar ve buzla kaplı en soğuk bölgesinden güneye, bugün yaşadıkları yerlere göç ettiklerine inanıyorlar.

Bu kadar soğuk iklimde yaşayanların vücutlarının iklime uyum sağlamaktan başka çareleri yoktu. Sadece gözler değil, burun da rüzgara en az maruz kalacak şekilde küçülmüş, burun delikleri, solunan hava ciğerlere gidene kadar ısınsın diye daralmıştır. Ciltleri de bu nedenle yağlıdır.

Göz kapakları da daha yağlı olduğundan, daha sarkık durur ve bu oluşum gözü ve iç tabakalarını kara ve buza karşı korur. Yani 'çekik gözlü' değil 'düşük göz kapaklı' tanımını kullanmak daha doğrudur.
(alıntı)
 
tesadüfen darwinin başka bir teoremini açıklamış oldunuz , bunun gibi mendelsonun da teoremleri vardır. kullanılan dişler sivrilir uzmanlaşır, kullanılmayanlar körleşir,

nasıl ki insanoğlunun et yemekten kalma 32 dişten sadece 4 tanesi köpek dişidir,
bu 4 adet diş eskiden kalma et yeme alışkanlığından kalmadır.

tabii herşeyden önce bunlar birer teori,

çinlilerin çekik gözlülüğü ile ilgili gerçek yaşanmış bir deneyim de ben bahsedeyim, bir yahudi aile çine yerleşmiş, ticaret için tabii ki, bundan 300 yıl önce, ve bu aile hiç çinli kız alıp vermemiş yahudilerle evlenmişler o gelin veya damatlar oraya yerleşmiş, Çinin içinde
ticarete devam etmişler, bugün doğan torunlarının torunlarının torunları çekik gözlü

hiçbir çinli ırkla bozmamışlar kendilerini, bu demek oluyor ki yerel şartlar da etkiliyor,

üzüm üzüme baka baka kararır
 
Üst