Kafein melek mi şeytan mı

Bir bardak kahve olmadan güne başlayamıyor musunuz? Gözünüzü açar açmaz su ısıtıcısını çalıştırıyor ve kahve aromasını mı hayal ediyorsunuz veya işe giderken en yakın kahve dükkanından en büyük boy kahve mi satın alıyorsunuz?Ülkemizde sabah çay tüketimi hâlâ birinci sırada olmasına rağmen kahve severlerin sayısı da pek az değil. Bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika’da kahvaltıda tüketilen en popüler içecek kahve. Uyarıcı olarak kafein dünyada en fazla kullanılan maddelerden biri. Kafein yüzyıllardır günlük yaşamın bir parçası olmuştur.

Kahve kafeinin esas kaynağıdır ama bazı meşrubatlarda içerdiği miktar ikinci sırada yer alır. Bazı kişiler için ölçülü miktarlarda kafein fiziksel bir rahatsızlığa neden olmuyor. Ama bazıları için aşırı kafein sinirliliğe, baş ağrısına, bulantıya, mide tahrişine yol açabilir. Kafeinli içecek içmenin bir riski var mı? Bir çok çalışmada kafeinle bazı sağlık problemleri arasında bir bağlantı bulunmuştur. Kanser, kalp hastalıkları ve osteoporozla ilişkilendirilme yapılan bu çalışmaların hiçbiri kesin kanıt denilebilecek çalışmalar değildir. Kafein bir diüretik (idrar söktürücü) gibi etki gösterir. Ama kahve içerisindeki su, diüretik etkisini dengelemeye çalışır.

Kafein sinir sistemini hafif uyaran bir uyarıcı gibi davranır ve kafeinsiz kahveler mideyi irrite edebilirler. Kafein yorgunlukla baş edebilen, durum ve performansı artıran bir uyarıcıdır. Ama sağlık üzerine ne gibi etkileri olduğu konusunda sürekli araştırmalar farklı sonuç verebiliyor.

Kafein ayrıca ağrı kesici olarak da görev yapar ve tip 2 diabete, parkinson hastalığına karşı koruyucu olabilir. Ama kafeinin hastalık önleyici olduğunu ileri sürmek için daha fazla çalışma gerekiyor.

Ne kadar kahve ve kafein? Kahve duyarlılığınız, ne kadar kahve içtiğinize, içme sıklığınıza, ağırlığınıza, fiziksel kondisyonunuza, ve diğer faktörlere bağlıdır. Sağlıklı kişiler için günde 200 - 300mg. kafein yeterlidir. Bu da 2 - 3 kupa kahveye denk gelir.

Dilara Koçak
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
valla ben çok seviyorum nescafe içmeyi ama daha ne olduğunu keşfedemedimmm:)
 
Ben neskafe mutlaka her gün 4-5 bardak içiyorum içmedigim zamanlar baş ağrısı çekiyorum .Kahve içtigim gün çok mutlu ve etrafıma gülücekler dagıtan biri oluyorum içmedigim zamanda çok sinirli oluyorum.....
Acaba bunun bir sebebi var mı?
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
sarahh bak ne yapalım bunu nescafeye soralım bakalım o ne diyecekkk canım :Entusiasmado:
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
sarahh kim çok içiyorsa o sorsun ben bir bardak içerim onairci zaten içmiyormuş yani sen soracaksınnn bi tanemm
 
ben hepınızden cok ıcıorum ama ben sormam sız sorun kımın sorcagınada yazı tura atarak karar verın:Cachondon:
 
biliyorum söylemene gerek yok tüm forumdakilerde biloyo alkolik oldugunu anladık yani bunu tekrar tekrar söyleme bizede söylettirme
 
Üst