Kırmızı ve enerjik

Canlılık ve dinamizmin en iyi temsilcilerinden biri kırmızının kullanımı; mekanları dekore ederken dikkat istiyor. Kan akşını hızlandırıp biraz da tansiyonu yükselten renk, insana büyük bir yaşam enerjisi verip konsantrasyonu güçlendiriyor. Misafir ağırlamayı en önemlisi yemek yemeyi ve yedirmeyi seviyorsanız, kırmızı sizin için en doğru renk. Uzak Doğu felsefesi olan Feng Shui, çok güçlü çağrışımları olan kırmızının dozunda kullanılmasını öneriyor. Feng Shui, kırmızının mutfaklarda kullanılmasından yana. Bu felsefeye göre; mutfak

ateş enerjisi bakımından zengin bir mekan olduğu için, ocak ve fırın üzeri kırmızı bir şeylerle kaplanmalı. Mutfak dolaplarında da kırmızıdan vazgeçmemek gerekiyor. Kırmızı bulunduğu ortamda hakimiyet kuran bir renktir. Bu nedenle ev dekorasyonunda kırmızıyı zemin olarak tercih etmek yerine farklı renklerle beraber kullanarak tek bir objeye vurgu yapılabilir.

Kırmızının bitmek tükenmez enerjisi, kan akışını hızlandırıcı özelliği aile bireylerine de yansır. Oturma odasında kullanılan kırmızı tonlar yaratıcı etkinliklerin oluşmasına katkıda bulunur. Mutfakta kullanılan kırmızı ise iştah açıcıdır, yemeklere ayrı bir tat ve lezzet katar.

Kırmızı insanları çabuk karar almaya, beklentilerini arttırmaya teşvik eder, bu özelliğiyle ofis ve işyerlerinde kırmızının olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Kırmızının tek önerilmediği yer yatak odalarıdır. Çünkü kırmızı fonlu mekanlarda zaman kavramı kaybedilir bu da uykusuzluğa neden olabilir.
Evim Dergisi
 
Kırmızılı Ev Dekorasyonları,Kırmızı Dekorasyon Örnekleri,Ev Dekorasyon Fikirleri

 
Üst