Öğretmen atamalarında öncelik durumu

Milli Eğitim Bakanlığı’nda açık bulunan kadrolara yapılacak 2008/1 öğretmen ataması ile ilgili kılavuz yayınlandı. Şu anda yapılacak atamalarda 4/B’li öğretmenlerin kadrolu olarak atanma şansları daha yüksek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda açık bulunan kadrolara yapılacak 2008/1 öğretmen ataması ile ilgili kılavuz yayınlandı. Şu anda yapılacak atamalarda 4/B’li öğretmenlerin kadrolu olarak atanma şansları daha yüksek.

Atamalar puan üstünlüğü esasına göre yapılacağından yüksek puanlı öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu 4/B’li olarak çalışmakta. 4/B’li öğretmenlerin bir başka şansları ise görev yaptıkları okulda tercih üstünlüğüne sahip olmaları.

Kılavuzun 10.sayfasında “Sözleşmeli öğretmenler görev yaptıkları eğitim kurumlarını, alanlarında bulundukları il için kontenjan verilmiş olması kaydıyla sadece kendi seçenekleri arasında görebileceklerdir. İsterlerse 20 eğitim kurumu arasında, kendi okullarını da tercih edebileceklerdir. Hâlen sözleşmeli öğretmenlerin görev yaptığı eğitim kurumları, diğer adaylara tercih olarak sunulmayacaktır” şeklinde bir ifade bulunmakta.

Eğer bir okulda 4/B Sözleşmeli Olarak çalışıyorsanız bu okulun bulunduğu vilayete alanınızda atama yapılacaksa (kontenjan ayrılmışsa) öncelikli olarak siz atanırsınız ve 4/B’ li olarak çalıştığınız okula atanırsınız.

Görev yaptığınız okul sizin dışınızdaki adaylara görünmeyeceğinden tek tercih eden siz olacaksınız. Buna bağlı olarak o okulu tercihlerinize aldığınızda eğer o ile öğretmen kontenjan varsa tüm başvuranların değerlendirmesi yapıldıktan sonra o ilin kapattığı en düşük puana (taban puana)sahipseniz atamanızın yapılması mümkün değil.

Adaylar arasında bir başka soru ise; eğer o ile ait taban puana ulaşamadıysak ne olacak yönünde. Bu durumda 2 seçenek var. Ya başka daha düşük puanlı başka bir ile atanırsınız ki eğer puanınız yeterse hiç atamanız yapılmazsa bu kez de aynı okulda 4/B sözleşmeli olarak görev yapmaya devam edersiniz.

Başka bir soru ise; 4/B’ li çalışan öğretmenin başka bir ile ya da okula atanması durumunda sözleşmeli olduğu okul boş mu kalacaktır, şeklinde. Bu okul bir süre boş kalıyor. Bakanlık hızlı bir şekilde boşalan yerlere sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerini yaparsa o okullar da sorun yaşamayacaklar.

Eğer bakanlık 4/B sözleşmeliden boşalan kadro kadar (4/B iken Kadrolu olarak atananların sayısı kadar) 4/B’li öğretmen almadığı taktirde sorunun büyüğü yaşanacaktır.

Yine kılavuzda yer alan “Sözleşmeli öğretmenlerden kadrolu öğretmenliğe atananların boşalan pozisyonuna yeniden sözleşmeli öğretmen görevlendirmesi yapılacağından, sözleşmeleri feshedilecektir.” ifadesinden de anlaşılacağı gibi 4/B’li çalışan bir öğretmen kadrolu olarak atandığı taktirde kadrolu atandığı okula gitmek zorunda kalacaktır. Sözleşmesi feshedilecek ve kadrolu atandığı okulda göreve başlamadığı taktirde cezalı duruma (1 yıl atama isteyememe) düşecektir.

memurlar.net
 
Üst