Çocuklar İçin Bıldırcın Yumurtası

Protein açısından zengin olan bıldırcın yumurtası, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu yumurtanın bir başka faydası da hastalığa yol açan mikropların etkisini azaltması.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde görevli öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bahtiyarca, hayvansal proteinlerin, çocuklardaki bedensel gelişimin sağlıklı olarak gerçekleşmesine yardımcı olduğunu söyledi.
Hayvansal kaynaklı proteinlerin başında kanatlı kümes hayvanlarının yumurtalarının geldiğini de anlatan Prof. Bahtiyarca, yumurtaların da hayvanın genetik yapıları nedeniyle çeşitlilik gösterdiğini anlattı.

Tavuk yumurtasından farklı

Prof. Bahtiyarca, bıldırcın yumurtasının, içeriğindeki besleyici maddelerin yoğunluğu nedeniyle yaygın olarak tüketilen tavuk yumurtasından farklı olduğunu da söyledi.
Diğer yumurtalardan daha fazla aminoasit içeren bıldırcın yumurtasının çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de anlatan Prof. Bahtiyarca, "çocuklarda, hastalığa neden olan mikropların etkisini azaltmaktadır" dedi.
Bahtiyarca, bıldırcın yumurtasının çocuklar tarafından en doğru tüketilme biçiminin, rafadan yenmesi olduğunu da söyledi.

Bıldırcın Yumurtası Protein Deposu

Protein açısından zengin olan bıldırcın yumurtasının, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, özellikle çocuklar için faydalı olduğu bildirildi. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooteknik Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bahtiyarca, şunları söyledi: 'Grip, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası yedikten sonra hastalıklardan çok daha kısa sürede kurtulduğu gözlenmektedir.’
Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan protein deposu bıldırcın yumurtasının, grip ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği kaydedildi. Bıldırcın yumurtasının en doğru tüketilme biçiminin ise rafadan yenmesi olduğu vurgulanarak, çiğ tüketilmemesi önerildi.
Alıntı
 
Üst