Kültürler Arası İletişimin Sırrı Sanat ve Dans

Kültürler Arası İletişimin Sırrı: Sanat ve Dans​

Ortadoğuda hiçbir zaman bitmeyen çatışmalar kimilerince kültürler çatışmasının bir parçası. Ancak bir sanatçı var ki yıllardır bunun tam tersini ispatlamak için çalışıyor. Amerikalı dansçı Diana Calentininin Mısırda Arap ve Batı danslarını birleştirerek hazırladığı sahne gösterisi Mısırlıları büyüledi.

Dinana Calenti Kahire Üniversitesinde dans dersleri vermek üzere 20 yıl önce Mısıra gitti. Calenti, müzik ve figürlerle bir hikayeyi anlatan geleneksel Mısır dansına hayran kaldığını söylüyor. Amerikalı dansçı, bale ve modern dansla Mısır figürlerini birleştirmek için kolları sıvamış. Mısır Kültür Bakanlığı da Calentiden Mısır danslarını ve folklörünü geliştirip modernize etmesini istemiş. Calenti şöyle konuşuyor: Mısıra gittiğimde eğitimli bir dansçıydım. Sadece vücudumun bana tanıdığı yetenekleri Mısır figürleriyle birleştirdim.

Yıllardır Mısırda değişik Amerikan ve Mısır danslarını birleştiren Diana Calenti, ünlü bir isim haline gelmiş. Mısır vatandaşlığına geçen Calenti, Mısır Modern folklor grubunun da koreografı ve yöneticisi. Calenti, Mısır kültürüne olan aşkının, daha küçük yaşlarda Arap müziği dinlerken başladığını anlatıyor: İlk tanışıklığım New Yorkta büyüdüğüm yıllarda oldu. Birçok etnik grubun yaşadığı bir mahallede oturuyorduk ve her gün çok çeşitli müzik dinliyordum. Özellikle bu bölgeye ait müzik beni hep çok etkiliyordu. Mısır asıllı Kanadalı eşinin de yardımıyla Dianayı Aramak adlı bir filmin yapımcılığını üslenen Calenti, filmde Mısıra giden genç bir arkeolog kızın başından geçenleri anlatıyor. Halen Amerikanın Maryland eyaletinde yaşayan Diana Calenti genç Amerikalılara Mısır danslarını öğretiyor. Calenti öğrencileri için şunları söylüyor: Onlara müziği ve Mısır kültürünü anlatıyorum. Çünkü müzik toplumun içinden geliyor, toplum tarafından yaratılıyor. Hepsi çok akıllı kızlar. Bir kere anladıktan sonra, figürleri ve hareketleri öğrenmeleri daha kolay oluyor. 16 yaşındaki Alexia Whaley, Calentinin kurduğu grubun bir üyesi. Whaleya göre Mısır dansı insan hislerin kendine özgü bir ifadesi. Whaley, Mısır dansının daha çok ruha hitap ettiğini keşfettim. Gerçekten yaptığınız her hareketin ruhunuzdan gelmesi gerekiyor. Aklınızı ve ruhunuzu tamamen bu işe vermelisiniz diyor. Washingtondaki Mısır Büyükelçiliğinin düzenlediği gecede Calentinin grubunu izleyen Amerikalılar iki kültürü birleştiren bu yeni dansı sevdiklerini söyledi. Profesyonel dansçı olan Stephanie adındaki bu genç kız, dansın kültürler arası bir köprü vazifesi gördüğünü belirtti. Diana Calenti de aynı fikirde. Yıllarını dansa ve müziğe veren sanatçı, en saf duygu ve hisleri kullanarak kültürler arasında iletişim kurmanın yollarını aramış ve hala da arıyor.
Alıntı
 
ama mesela matematik de evrensel nitelikte :) gerçi o da bi sanat olduğu için otomatikman bu gruba girio sanırım :p :) teşekkürler görkem...
 
Üst