İlginç sokak lambaları

Türkiye de olsa böyle lambalar bizimkiler kucaklar evine götür.​

bunu üzülerek söylerim ki memleketimizde sanatın gelişmesine destek verilmiyor bunlar birer el yeteneği yaratıcılıktır, bizler maalesef son yıllarda Heykel görmekten korkuyoruz, put tan korktuğumuz için heykellere bir alerjimiz var, bu trazda yapılar rusyada vardır, rusyanın herhangi bir sokağında,, adam yerine koymayıp takmadığımız bizi ekonomide geçecek Bulgaristanda da vardır. Belçika deseniz Doğu almanya tamamen sanat kaynar, üstelik bu sanatlar Modern sanatlardır,

heykel illa ki adamdan olmaz ki farklı figürlerde dinamizm,sağlık,çalışkanlık,gençlik,kuvvet,inanç gibi imajlar verebilir, aynı ressamların tablosu gibi, ama resimden de anlamayan bir toplumuz, ancak fotograftan anlarız,fotoğrafı resimle karıştırırz, fotoğraf çekilir, resim elle çizilir aradaki fark budur.

Geçenlerde eyüp ten -edirnekapıya bir yol var. yollara havuzlar köprüler yapmışlar,tahminimce Bu havuzlar taşlar hepsi ÇİN Made in china den gelme taşeron firma almış yapmış ve belediyeye satmış muhtemelen, şurda bir üniversteli güzel sanatlar okuyan çocukların sanat eserlerini satın alıp koysalar, o çocuğa katkıda bulunurlardı.
çin malı olduğunu nerden mi biliyorum son zamanlarda akvaryum süsleri ve bahçe düzenleme malzemeleri çin den ithal eden firmalar var ve malzemeler aynı, hatta belediylerin önündeki palmiye şeklindeki yanıpsönen lambalar bile Made in china, internette taşları satın alabiliyorsunuz konteynırla geliyor. hemen hemen butun belediyelerin bu tur taşeron firmalarla anlaşması vardır. çevre düzenleme güzel gösterme gibi.

Adamlar taş satıyorlar, şu yerli gençlere para verecez diye aklımız çıkıyor, çinden güzellik için taşlar alıyoruz,oysa bu genç akıllarda güzellikler yok mu öyleyse üniverstelerdeki güzel sanatları kapatsınlar, nasıl olsa bu vatanın evlatlarını boşuna yetiştiriyoruz.
hoşumuza giden ülkenin eserlerini satın alırız olur biter, sanat tarihtir, tarih üretmiyoruz
çin en büyük imparatorluk , malını bize satıyor, tarih te yazıyor
 
Üst