• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Antika hakkında sık sorulan sorular

Antika ve tablolarımızı nasıl değerlendirebiliriz?

Antik Palace bünyesinde bulunan Antik A.Ş. tarafından eşyalarınızın değeri ücretsiz olarak tespit edilmektedir. Eşyalarınızı Pazar hariç her gün 10.00-18.00 arası Süleyman Seba Cad. (Spor) Talim Yeri Sok . Antik Palace adresine getirebilirsiniz.Değer tesbiti yapılan eşyalarınızı isterseniz müzayedeye koyabilir , isterseniz satış bölümlerimizde bırakabilirsiniz.İsterseniz değerini öğrenip onları korumak için yeniden evinize götürebilirsiniz.

Elimde bulunan antika değerli mi ?

Bu soru ile sık karşılaşıyoruz. Antikanın değerli olabilmesi için geçmişin sanat özelliğini taşıması 100 yıla yakın bir eskilik, nadirlik ve eserin iyi durumda bulunması antikanın değerini arttıran özelliklerdir. Günümüzde daha yakın zamanlarda yapılmış, sanat özelliği taşıyan bazı objeler ve tablolar da antika kaps***** girmektedir. Yukarıdaki özellikleri taşıyan bir eşya "eser" sınıfına girmektedir.

Ailemden kalma bir Kur'anı-ı Kerim kaç liradır?

Kur'an-ı Kerim'in yüksek değer taşıması yazıyı yazan hattatın önemine, tezhibin güzelliğine, kitabın cildine ve eserin iyi korunmuş olmasına bağlıdır.

Kur'an-ı Kerim ve el yazması eserler alıp satmak kanunen yasak mıdır?

Hayır. Çalıntı olmaması şartıyla her türlü elyazması eserin (Kur'an-ı Kerim, hat levhalar) yurt içinde alım satımı serbesttir. Zaman zaman medyada karşılaştığımız kaçakçılık haberleri eserlerin çalınmış olmaları ve yurt dışına gizlice çıkarılmak istenmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu tip eserleri müzayedelerde açık artırma ile satabileceğini gibi sahaflarda da değerlendirebilirsiniz.

Elimdeki eserin fotoğrafını göndererek bilgi alabilir miyim?

İnternet veya posta aracılığıyla göndereceğiniz fotoğraflara bakarak eseriniz için bir ön değerlendirme yapabilmekteyiz. Ön değerlendirmeden iyi bir netice çıktığı takdirde, eserin kendisini mutlaka görmemiz gerekmektedir.

Arkeolojik eserler alıyor musunuz?

Kültür ve tabiat varlıklarını Koruma Yasasına göre Türkiye'de arkeolojik eserlerin alım ve satımı sadece koleksiyonerlik belgesi bulunan kimseler için serbesttir. Bu eserlerin yurt dışına çıkarılması kanunen yasaktır. Elinize tesadüfen böyle bir eser geçtiği takdirde bulunduğunuz şehirdeki arkeoloji müzesine çekinmeden müracaat edebilirsiniz. Arkeolojik eserlerin koleksiyonunun yapmak isterseniz, müzeden alınan müsaade ile koleksiyonculuk belgesi çıkarttırarak bu tip eserler toplayabilirsiniz. Bu tip koleksiyonlar, ilgili müzenin kontrolüne tabidir. Bakınız: Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu

Müzayedeye eser vermek için ne yapmalıyım?

Öncelikle müzayede kuruluşuna eserinizin ekspertizini (değer biçme) yaptırmalısınız. Eserin değeri konusunda karşılıklı anlaşmaya vardıktan sonra eserinizi gerekli araştırmaların ve katalog çalışmaların yapılabilmesi için müzayede kuruluşuna teslim emeniz gerekmektedir. Eser, sigortalı olarak teslim alındığı için eserin zarar görmesi veya çalınması konusunda zararınızın karşılanması da garanti altına alınmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için 0212-236 24 60 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Müzayedede eşyam satılmazsa herhangi bir şey ödemem gerekiyor mu?

Hayır. Müzayedede belirlenen fiyata alıcı çıkmadığı takdirde, sigorta bedeli dahil, eser sahibinden hiçbir ücret talep edilmez.

Sattığım eşyalar için vergi ödemem gerekiyor mu?

Ticari amaçla yapılmadığı takdirde, elinizde bulunan eşyaları sattığınız zaman vergi ödemezsiniz.

Elimdeki eseri müzayedeyi beklemeden hemen satıp paramı alabilir miyim?

Antik Palace'da bulunan Vip Antik Ltd. Şirketi böyle bir hizmeti gerçekleştiriyor. Daha geniş bilgi için 0121-236 24 63'ü arayın.

Yabancı bir ressama ait tablonun değerini nasıl öğrenebilirim?

Antik A.Ş:'nin arşivlerinde ve bilgisayarlarında her hafta yenilenen dünya fiyatlarıyla onbinlerce sanatçının eserleri hakkında bilgi yer almakta. Eğer tablonuz imzalı ise son yıllardaki değerini öğrenmek çok kolay. Yabancı tabloların ekspertiz hizmeti ise Antik A.Ş.'nin zaman zaman yurt dışından davet ettiği resim uzmanlarınca yapılmaktadır.

Türkiye antika piyasasında en çok rağbet gören eserler nelerdir?

Türk ve oryantalist ressamların tabloları, Osmanlı dönemine ait gümüşler, Fransız gümüşleri, mineli Rus gümüşleri, Sevres porselenleri, oryantalist porselen figürler, Fransız ve İngiliz mobilyaları, Beykoz işi cam objeler, el yazması eserler, Tophane objeler, nadide Türk ve Kafkas halıları, işlemeler, Osmanlı mücevherleri, Edirne işi mobilyalar....

Müzayede kataloglarını nasıl edinebilirim?

Müzayede katalogları abonelik sistemi ile adresinize gönderilebiliyor. Ayrıca, katalog aboneleri müzayede sonrasında satış sonuçlarını da edinebilmekteler. (alıntıdır)
 
Üst