HOS GELİSLER OLA...Ulusal Bir Sahlanisin Oykusu...

HOŞ GELİŞLER OLA
2 Mart Pazar 15:30’da
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde!...


HOŞ GELİŞLER OLA, Tiyatro Birileri’nden Utku Erişik’in sahnelediği, yaklaşık iki saat süren, tek kişilik ve iki perdelik bir oyun…
Oyun, adını Kars yöremize ait “Hoş Gelişler Ola / Mustafa Kemal Paşa” adlı türküden almıştır. Türkü, Mustafa Kemal’in 6 Ekim 1924’te Kars’ı ziyareti sırasında oyunlar eşliğinde söylenmiş ve en sevilen türkülerimizden biri olmuştur. Türkünün bir diğer özelliği de, trajikomik bir olaya dayanmakta…
Uğur Mumcu, Ankara Hukuk Fakültesi önünden başlayıp Anıtkabir’de sona eren “Anayasaya Saygı Yürüyüşü” yüzünden yargılanırken, savcı hazırladığı iddianamede yürüyüş sırasında söylenen bu türkünün “Soldan sağa, sağdan sola, salla bayrağı düşman üstüne” sözlerinde “komünizm propagandası” yapıldığını söylemiştir!... Uğur Mumcu, bu olayı “Sakıncalı Piyade” adlı kitabında gülümseyerek ve gülümseterek anlatır.

HOŞ GELİŞLER OLA, Birinci Dünya Savaşı’ndan ağır kayıplarla çıkmış ve imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşması’nın 7. maddesine dayanılarak işgal edilmiş olan Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan o zorlu süreci anlatıyor. Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yapılan devrimlerimiz ile köklü bir değişim yaşayan ulusumuzun o yiğit mücadelesini gözler önüne seriyor.
Cumhuriyetin yoksul ama onurlu, yorgun ama idealist insanları önünde saygıyla eğilen iki perdelik bir gösteri bu…
Oyunda ayrıca, çoğunluğu bugüne dek gündeme getirilmemiş yaklaşık 250 fotoğraf izleyiciye sunuluyor. Milli Mücadele döneminin cephelerini ve cephe gerisini yansıtan bu fotoğraflar, bir yandan İşgal Kuvvetleri’ni topraklarımızdan nasıl uzaklaştırdığımızı gösterirken, diğer yandan da Cumhuriyet sonrası dönemde nasıl bir özveri ile yepyeni bir ülke yaratıldığının çarpıcı birer belgesi oluyor.
Oyunda ulusça yaşadığımız zorluklar ve gördüğümüz ihanetlerin anlatılmasının yanı sıra, değişik kişi ve kaynaklardan derlenmiş anıları ile Mustafa Kemal’in bugünlerimize hâlâ ışık tuttuğu vurgulanıyor.
Oyun sırasında ve oyun arasında, Atatürk’ün sevdiği şarkılar ve türküler de izleyici ile buluşturularak, O’nun her yönüyle anılması amaçlanıyor.

HOŞ GELİŞLER OLA, bugüne dek söylenmemiş kimi bilgileri vermesi, kimi çarpıcı belgeleri sunması ile sahnede bir “ilk” özelliği taşıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerden biri tarafından sahnelenen ve herkesçe izlenmesi gereken bir oyun…
tiyatrobirileri.com
 
Üst