Aşk acısı erkekleri vuruyor !

''Aşkta erkek mi kadın mı daha çok acı çekiyor ?'' araştırmasının sonucu erkekler çıktı...

Kainat aşkla dönüyor. Aşksız yapılan her iş kötü, alınan nefes bile sağlıksız oluyor. İnsanın insana aşkı en makbulüyse de, çiçekten böceğe, doğadan sanata kadar her şeye aşkla sarılmak, bakmak mümkün ve aslında şart. O da nasiple ilgili. Mutluluk da mutsuzluk da, aşkla bakıp görebilmek de genlerimizde ya var ya yok.

Aşk bu nerde başlar biter bilinmez. Bilinen gerçeklere bakalım; yurt dışında yayınlanan sağlık dergilerinden biri geniş çaplı bir araştırma yapmış 'Aşk Acısı'na dair. Aşkta erkek mi kadın mı daha çok acı çekiyor araştırmasının sonucu erkekler olmuş. Ve her 4 erkekten birinin yaşadıkları aşk sona erince bunalıma girdiği belirlenmiş. Araştırmaya göre özellikle 36-45 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 36’sı, 46-55 yaşlarındaki erkeklerin yüzde 29’u terk edildiğinde şoka girdiğini ortaya çıkarmış. Terk edilmek, aldatılmak ve kullanılmanın acı verdiği ortaya çıkmış. Erkeklerin yüzde 68’i aşkta dalga geçilmekten, yüzde 52’si aşkına karşılık alamamaktan, yüzde 34’ü ise yüz üstü bırakılmaktan korktuğunu ifade etmiş. Aşk acısına en iyi ilacın yeni bir aşk yaşamak olduğunu söylemiş erkekler. Yüzde 35’i ise başka kadınlarda teselli aradığını vurgulamış.

Bu arada erkeklerin yüzde 29’u aşk hikayesini başka aşk hikayeleri ile kıyasladıklarını itiraf etmiş. Bu "eski ilişkinizi yeni aşkınıza anlatmayın, bozar erkeği" gerçeğinin sağlaması bir nevi. Paylaşma durumunda erkeklerin hali pek iç açıcı değil; sadece yüzde 11’i ise acısını dostlarıyla paylaşmayı yeğliyormuş. Araştırmada kadınların sadece yüzde 21’inin aşk acısı çektiği saptanmış. Aşk acısı çekenlerin sadece yüzde 17’si deneyim kazanarak güçlendiğini de itiraf edebilmiş. Gerek erkeklerin, gerekse kadınların yüzde 23’ü bir daha aşık olmamak için çaba sarf edebileceğini vurgulamış. Aşkta hüsrana uğrayan erkeklerin yüzde 63’ü, kadınların da yüzde 49’u en az bir kere ağladığını da ifşa etmiş.

Aşkta acı çekenin neden erkekler olduğu konusu araştırmaya gerek kalmadan da söylenebilir. Gayet basit; kadınlar duygularını her zaman daha kolay ifade ederler çünkü. Üstelik erkekler her zaman güçlü, cesur, başarılı gibi sıfatları ister istemez üzerlerine yapışık bulurlar. Erkek ağlamaz, erkek söylenmez, erkek dayanıklıdır gibi insanı insanlığından uzaklaştıran saçma sapan kalıplar; erkeklerin bu duyguları kendi içinde yaşamasına neden olur. İfade etmek zayıflık belirtisi gibi dayatılır ya da yüklenir. Ve tabii sahiplenme duygusu erkeklerde daha fazla olduğu için aslında biten aşklardan sonra onlar daha çok acı çeker!

Bu arada Avusturyalı Psikolog Gerti Senger "aşk hastalığı" ya da "kırık kalp sendromu" adını verdiği durumu araştırmış. Senger 23 ve 53 yaşları arasındaki 30 kadın ve 30 erkeği ayrılık acısı açısından inc e l e m i ş . Sonuç ilginç; Senger araştırmasında ayrılık acısıyla insanlardaki yaratıcılık potansiyelinin yükseldiğini, birçok yeteneğin bu sayede açığa çıktığını keşfetmiş. Bu arada kadınlar ortalama olarak 14.7 ay bu acıyla boğuşurken, erkekler acılarını 10 ayda atlatıyorlarmış.

Acının da aşamaları var. Onu da inceleme kaps***** almış Gerti Senger.

BİRİNCİ AŞAMA: Bu aşamada "bir şeylerin yolunda gitmediği" hissi çıkıyor ortaya. Konuşma ve bedensel temas azalıyor.

İKİNCİ AŞAMA: Ayrılık kesinleşince. "boşluk" ya da "kilitlenme" devri başlıyor. Kişinin günlük hayata olan ilgisi azalıyor.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: "Geçiş ritüeli" olarak adlandırılan bu aşamada; çiftler yeniden yakınlaşmaya çalışıyor, ayrılıp barışmalardan oluşan bu süreç çoğu zaman zahmetli ve sonuçsuz kalıyor.

DÖRDÜNCÜ AŞAMA: İnsan kendisini çok yalnız ve aidiyetsiz hissediyor. Aşk hastası olan insan sıcak, karanlık ve yumuşak olan yatağına gömülerek annesinin rahmine dönüş hissini arıyor. Kendine verdiği değerde ciddi bir azalış oluyor.

BEŞİNCİ AŞAMA: Ayrılık kabullenildiğinde "biz"den "ben" düşüncesine dönülüyor. Gelecek planları yapılıyor. Kişi kendisini yeni bir ilişki için hazır hissediyor.
Bugün
 
Üst