Nüfus yaşı 110, beden yaşı 19

4 çocuğu, 19 torunu, 38 torun çocuğu ve 38 torununun torunu var.

Rusya'nın en yaşlı insanlarından biri, 110 yaşındaki Ahıska Türkü Güllü Ana... 4 çocuk, 19 torun, 38 torun çocuğu ve 38 torununun torunu var. Kendisi o kadar sağlıklı ki, kan basıncı 19 yaşındaki genç kızlarda görülen 120'ye 80 civarında

Rusya'nın en yaşlı insanlarından biri, Volgagrad kentine 200 kilometre uzaktaki Kamışinskiy Köyü'nde yaşayan, köylülerin "Güllü Ana" diye çağırdıkları Güllü Umarova... Rusça bilmeyen Ahıska Türkü Güllü Ana'nın hikayesi ilk olarak Rusya'nın Komsomolskaya Pravda Gazetesi'nde yayınlandı. Kış aylarında okyanusun ortasındaki ıssız bir adayı andıran köye, Don Nehri'ni özel hizmet veren bir sal ile aşarak ulaşılabiliyor. Güllü Ana'nın evin duvarlarını, Türkçe yazılı "Ayet El Kürsi", "Bereket" ve "Nazar" duaları kaplıyor. Bir odasında da Mahsun Kırmızıgül, İbrahim Tatlıses gibi şarkıcıların posterleri yer alıyor.

GÖZLÜK BİLE KULLANMIYOR

Güllü Ana, 1 Haziran 1898 Gürcistan doğumlu. Ahıska Türkleri'nin Stalin'in emriyle Gürcistan'dan Özbekistan'a sürülmesini yaşamış. Hayatının büyük kısmı sürgünde geçmiş. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından kısa bir süre önce Özbekistan'dan kovulan Ahıska Türkleri'yle beraber 1989'da Rusya'ya sığınmış. Güllü Ana ile en fazla ilgilenen torunu Raifa Umarova, ninesinin her işini kendisinin yaptığını, 110 yaşında olmasına rağmen çorap örerken bile gözlük kullanmadığını söylüyor.

HİÇ MUAYENE OLMAMIŞ

Köy doktoru Juma Magomedova da, Güllü Ana'nın hiçbir zaman muayene olmadığını belirtiyor. Sağlıklı olmasını, doğal gıdalar, temiz hava, su ve yeşil çaya bağlayan Magomedova, ninenin kan basıncının 19 yaşındaki genç kızlarda görülen 120'ye 80 civarında olduğunu söylüyor.

RUSÇAYI ÖĞRENEMEDİ TÜRKÇE ANLAŞIYOR


Çok geç evlendiğini söyleyen Güllü Ana, 90 yaşında hayatını kaybeden kocasının ilk evliliğinden olan 7 ve kendisinden olan 4 çocukla yaşama mücadelesi veriyor. Güllü Ana, 19 torun, 34 torun çocuğu ve 38 torununun torunu sahibi. Bütün hayatı köy yerinde geçen ve tarımla uğraşan Güllü Ana, doğal yiyeceklerle besleniyor ve sık sık yeşil çay içiyor. Rusçayı bir türlü öğrenemeyen ve herkesle Türkçe anlaşan nine, torunlarının aldığı çanak anten sayesinde Türk kanallarını izliyor. Özellikle müzik yayını yapan kanallarda türkü dinlemeyi seven Güllü Ana, en çok İbrahim Tatlıses ve Orhan Gencebay'ın şarkılarını seviyor.

BUGÜN
 
Üst