Dekorasyonda aynanın önemi

Ayna, dekorasyonda gerek ihtiyaç, gerekse dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.
Kişinin kendi gözü ile kendini görebildiği tek materyal olan ayna, dekorasyonda gerek ihtiyaç, gerekse dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Aynanın keşfinden sonra, insanlar kendilerini aynada görüp, ihtiyaçlarını (saç tarama,traş olma vb.) tamamladıktan sonra, duvarda asılı duran bu materyali ters olarak çevirirlerdi. Ancak aynanın diğer yüzü, zaman içersinde Türk insanının sanata duyduğu ilgi ile başlı başına bir sanat olarak uygulanmaya başladı. Aynanın arka yüzüne, daha çok sedef ve gümüş işlenmiştir.

Sümerler, kendi buluşları olan camın, yansıdığını görünce, onu ayna olarak kullanmaya başlamışlardır. Ayna, daha sonra Avrupa'ya geçmiştir. İlk ayna ise Venedik'te yapılmıştır.Günümüzde ise ayna, ihtiyaçlarımıza cevap verirken, tasarımcıların çalışmaları sonucunda, değişik materyaller ve çizgilerle karşımıza çıkıyor. Neredeyse evimizin her köşesinde rahatça uyguladığımız ayna, dekoratifliğinin yanısıra, bulunduğu alanı da büyük gösterme özelliğinden dolayı salonlarımızda, yatak odalarımızda ve evimizin her yerinde kullanılıyor.
leyditurk
 
Üst