Tütsü

Doğaya hızlı bir dönüş yaptığımız günümüzde, tütsülere olan ilgi de artıyor. Hint ve Uzakdoğu felsefesinde önemli bir yere sahip olan tütsülerin tedavi edici özelliklerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, artık Batı insanı da tütsüyü rahatlamak için kullanıyor. Psikolojik rahatlamayı sağlayan hoş kokulu tütsünün dumanının kapladığı bir oda içeridekileri ferahlatıyor. Öyle ki, eskiden sadece el sanatlarıyla ilgilenen küçük dükkanlarda bulunan tütsüler, marketlere kadar girip günlük yaşamın vazgeçilmezlerinden olduğunu kanıtlıyor.

Meditasyon ve kokular

Tütsüler mistik özellikleriyle ortama hoş kokular vermenin yanı sıra, pozitif enerji yayma amacıyla da tullanılıyor. Yoğun iş temposu, trafik ve stresin fazlaca hissedildiği günümüzde meditasyon ve yogaya rağbet artıyor. Sinir sistemini rahatlatan ve insanı manevi açıdan derinleştiren kokular, ilk olarak beyin tarafından algılanıyor. Özellikle gül, lavanta, manolya, limon ve sandal ağacı, psikolojik arındırmada önemli bir yer tutuyor.

Kullanıldığı yere göre formülü değişiyor

Hindistan halkının evlerde ürettiği tütsülerin binlerce çeşidi bulunuyor. Hint aile geleneğinin bir parçası kabul edilen bu kokuların formülü yine aile içinde kalıyor ve kimseye söylenmiyor. Değişik bitkiler ve ağaç kabuklarından yapılan tütsülerin çubuğu ise bambu ya da sandal ağacından yapılıyor. Reçine ve meyve öz suyuna batırılan çubuklar, çiçek tozlarına batırılarak son halini alıyor. Yanma süresi yaklaşık yarım saat olan tütsülerin etkisi tüm gün sürüyor. Bununla beraber her mekanda aynı tütsü kullanılmıyor. Örneğin banyoda zambak, lavanta veya yasemin kullanılırken, salonda daha ferahlatıcı özelliği olan çam, sandal ağacı, limon ve gül öneriliyor. Yatak odalarında ise afrodizyak etkisi olduğu söylenen, misk, mentollü sandal, hindistan cevizi, paçuli tercih ediliyor. Çubuk halinde satılanların dışında, toz ve yağ halinde hazırlananlar da satılıyor. Özellikle yağ halinde satılan tütsülerin etkisi tüm gün sürüyor.

Nerede yakılmalı?

Tütsünün konulacağı tütsülüklerin iyi ve kaliteli olması, sonuç üzerinde de etkili olmasına neden oluyor. Pirinçten yapılma tütsülükler bu konuda en iyileri kabul ediliyor. Ancak, bunun yanında tahta ve mantardan yapılan buhardanlıklar da tercih ediliyor. Tütsü satanlar, özellikle tahta tütsülüklerin kapaklı ve kutu halinde satılanlarını öneriyor.

Tütsünün ortaya çıkışı

Budizm geleneğine dayanan tütsülerin ortaya çıkışı neredeyse insanlık tarihi kadar eski. İlkel kabile yaşamında kötülükleri uzaklaştırmak için kullanılan tütsüler daha sonra 'Mana' inancında yerini alıyor. Doğaüstü gücü ve enerjiyi sembolize eden Mana'nın çeşitli bitkilere sindiğine inanılıyor. Uzakdoğu ve Hint kültüründe önemli bir yere sahip olar tütsüler, Türk kültürüne ise Osmanlı zamanında giriyor. Osmanlı saraylarının her odası için ayrı tütsüler yakıldığı söylenenler arasında yer alıyor. 18. yüzyılda ise özellikle sefere gidenler tüm Ramazan ayı boyunca tütsü sularını padişah ve ileri gelen devlet adamları dahil herkese dağıtırlarmış. Hazırlanan tütsü suyunun içerisinde ise, kımız, sarı sandal, çöğen tohumu, öd ağacı, lotus, susam kökü, misk, buhurlu meryem gibi bitkiler kullanılırmış.

Hangi tütsü ne için?

YASEMİN Endişeleri ortadan kaldırır, sinir sistemine iyi gelir.
ZAMBAK Cilde faydalıdır.
LAVANTA Kan basıncı ve tansiyonu düzenler, uykusuzluk problemini ortadan kaldırır.
PAÇULİ Sinirleri yatıştırır, cinsel uyarıcıdır
LİMON İyimserlik ve heyecan yaratır, stresi engeller.
AMBER Migren ve baş ağrılarına iyi gelir, cinsel gücü arttırır.
TARÇIN Afrodizyaktır, kan dolaşımını düzenler.
SANDAL AĞACI Kalp çarpıntısına iyi gelir, sindirim sistemini olumlu yönden etkiler.
VANİLYA Huzur verir, solunum yollarını açar.
HİND. CEVİZİ Gençleştirir, cildi nemlendirir.

ben en çok vanilya kullanırım gerçekten rahatlatıyor =)
 
Üst