İyi bir kavga evliliğinizi kurtarabilir

İyi bir kavga hem sizin hem de evliliğinizin sağlıklı olmasını sağlayabilir. Michigan Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada, evliliğinde duygularını bastırıp kızgınlığını ifade etmeyen eşlerin, kızgınlığını ifade edip anlaşmazlığı çözmeye çalışan çiftlere göre hayatlarını daha çabuk kaybettiği açıklandı. 17 yıl süren çalışmaya 192 çift katıldı. Michigan Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Ernest Harburg, katılımcıları dört grupta değerlendirdiklerini açıkladı. Birinci grupta her iki eşin de kızgınlığını ifade ettiği, ikinci ve üçüncü grupta eşlerden sadece birinin duygularını açıkladığı, dördüncü grupta ise eşlerin hiçbirinin duygularını ve düşüncelerini ifade etmediği belirtildi.

Yapılan çalışmada, eşlerin her ikisinin de duygularını ve düşüncelerini açıklamayıp gizlemesinin, ölüm risklerinin diğer gruptaki kişilere göre iki kat fazla olmasına neden olduğu belirlendi.

Eşlerin bir araya geldiklerinde, yapmaları gereken en önemli görevin anlaşmazlığın çözümünü aramak olduğunu belirten Harburg ekliyor: “Bunu genellikle hiç kimse yapmıyor. Ebeveynleri iyi olan kişiler, anne veya babasını taklit edebiliyor, ancak genellikle çiftler sorunları görmezden geliyor. Buradaki ana nokta, bir problem olduğunda onu nasıl çözersiniz? Kızgınlığınızı içinize gömdüğünüzde, ve duygularınızı bastırıp karşınızdaki kişiye içten içe kızmaya devam ettiğiniz zaman, ve problemi çözmek için gayret göstermediğiniz takdirde, bu durum sizin için gerçek manada sıkıntıya dönüşüyor.”

Harburg, haksızlığa uğrayan eşlerden bunu hak ettiğini düşünen kişilerin, karşısındaki kişiye kızgınlık duygusu hissetmediğini belirtiyor, ve bu çalışmadan elde edilen verilerin, kendisine haksızlık yapıldığına inanan kişiler için geçerli olduğunu ekliyor.
kadınca.net
 
Üst