Düşük bel pantolon beli kalınlaştırdı..

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
ADANA - Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Dalay, dünyada olduğu gibi kadın, erkek, genç, hatta çocuk yaşlarda bile herkesin bel çevresi kalınlığının hızla arttığının gözlendiğini belirtti.

Prof. Dr. Cemil Dalay, estetik cerrahiye başvuran hastaların önemli bölümünün yakınmasının bel çevresindeki bölgesel kalınlaşma olduğunu ifade ederek “Bu kalınlaşmada en büyük etkeni giyim tarzı oluşturuyor” dedi.

Yaklaşık 40-50 yıl öncesindeki giyim tarzını hatırlayabilenler, bunları Türk filmleri ya da eski fotoğraflarda görme fırsatı bulanların, bel bölgesindeki inceliği kolayca fark edebileceklerini ifade eden Dalay, şunları söyledi:
“1950-60 yıllardaki Türk kadınlarında olduğu gibi ince bele sahip olmak isteyenler giyim tarzını gözden geçirmeli. Çünkü, son yılların modası düşük bel pantolonlar bel çevresinde yağ dokusunu artırıyor. Bir de bu düşük bel modası öylesine abartılıyor ki özellikle kadınların pantolonları neredeyse sadece iki bacaktan ibaret gibi görünmekle kalmayıp, aynı moda eteklerde de görünüyor. Artık sadece göbek altı değil neredeyse göbeğin tamamı açıkta kalıyor.”

Dalay, modayı takip etmenin önemli olduğunu, bundan hiç kimsenin kendisini alıkoyamayacağını ifade ederek “Ancak, en azından vücut estetiğini bozan giysilerin yanı sıra zaman zaman da olsa vücudu toparlayıcı giysiler tercih edilmeli. Bel bölgesini kavrayan tarzda giysiler tercih edilmeli ya da medikal bel korseler kullanılmalı” dedi.

Bel çevresinin serbest bırakılmasının, burada yağ birikintisinin artmasına neden olmakla kalmayıp, kişinin bu kalınlaşmanın farkına bile varmamasına yol açtığını vurgulayan Dalay, şunları kaydetti:
“Uzun süre düşük bel pantolon giyimi bel çevresindeki kalınlaşmaya bağlı olarak estetiğin yanı sıra çeşitli sağlık sorunlarına da neden oluyor. Çünkü, bel bölgesindeki yağlanma diyabet, kalp-damar hastalığı ve yüksek tansiyona davetiye çıkarıyor.”

Dalay, bilim çevrelerinde “Metabolik sendrom” olarak adlandırılan bel bölgesi kalınlığının Türkiye’de 20 yaşın üstündeki her 3 kişiden birinde görüldüğünü belirterek, “Yetişkinlerde, erkekler için 94 santimetre, kadınlar için 80 santimetre sınır kabul ediliyor. Bu nedenle hem estetik hem sağlık için bel bölgesindeki yağlanmaya karşı önlem alınmalı” diye
konuştu.
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Katılıyoruz da ne oluyo yine giyinmeye devam ediyoruz:))))))))))))))
yorum için tşk
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Evet bütün kızlar katılıyoruz:)))))))))))))))
 

[email protected]

Eski Üye
Dusuk bel pantolon beli kalinlastirmasada kesim olarak hic rahat olmayan bir model..Hic giymiyorum diyemem ama cok nadir kullaniyorum ve genelde kumaslarda tercih ediyorum...Paylasim icin tesekkurler canim...
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Ben tşk ederim yorum için rahat olmadığı kesin ama maalesef yinde de tercihlerimiizn en başında geliyo en azından benim :)))))
 
konunun başılığına bakınca, kessin yine ingiliz bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalara göre ......diye başlayan bi yazıyla karşılaşacağımı zannetmiştim ama adana çukurova üniversitesi yazısını okuyunca çok sevindim bunu baştan söylemek istedim.

düşük bel filan bunlar bayanların kendi bileceği iş onlar daha iyi bilir,
ama ben bir erkek olarak oldum olası bir bayana yakışan en iyi giysinin etek olduğunu düşünmüşümdür..
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Tabiki etekgide tercih edenler vardır mutlaka ama ben illa da pantolon diyorum:))))))))
 
Üst